Zewnętrzne finansowanie działalności gospodarczej stało się już na tyle popularne, że samochód w leasingu stał się niemal standardem. Prawo cywilne, na podstawie którego działa ten rodzaj finansowania, nie należy jednak do najbardziej przejrzystych dziedzin przepisów, a w gąszczu norm niełatwo się odnaleźć. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o leasingu!
Możesz ubiegać się o leasing od pierwszego dnia prowadzenia działalności
Leasing najczęściej kojarzy się z dobrze prosperującą działalnością gospodarczą, która na rynku istnieje od wielu lat. Nie musi tak być!
Wielu leasingodawców wyraża zgodę na udzielenie finansowania bez historii kredytowej i udokumentowanych dochodów. Powinieneś jednak liczyć się wtedy z mniej elastycznymi warunkami umowy, a może nawet i wyższym czynszem inicjalnym.
Nie bój się negocjować
Pamiętaj, że warunki leasingu – podobnie jak w przypadku większości umów cywilno-prawnych – możesz negocjować. Nie oznacza to oczywiście pełnej dowolności, ale z pewnością możesz starać się uzyskać korzystne warunki spłaty, inny okres finansowania, a nawet niższe raty czy opłatę wstępną. Leasingodawcy chętnie godzą się na ustępstwa, jeżeli widzą zdecydowanego klienta.
Co z VAT-em w trakcie zawieszenia działalności?
Choć umowa leasingu nie wygasa, kiedy zawieszasz działalność gospodarczą i nadal musisz opłacać raty, to cały czas możesz budować tzw. tarczę podatkową. Oznacza to między innymi prawo do odliczania podatku VAT. Nie stoi mu na przeszkodzie również wykup samochodu od podmiotu finansującego w okresie, kiedy nie prowadzisz działalności.
Leasing dla osób prywatnych
Jeszcze kilka lat temu finansowanie zewnętrzne było dostępne wyłącznie dla osób prowadzących własną firmę. Obecnie jednak o leasing możesz się ubiegać nawet wtedy, kiedy jesteś konsumentem. To wygodny sposób na pozyskanie składnika majątku bez wykładania jednorazowo znacznej kwoty. Dodatkowo nie wpływa to na Twoją zdolność kredytową.
Co z leasingiem w przypadku kradzieży samochodu?
Część osób wzbrania się przed leasingiem w obawie przed kradzieżą samochodu. Są przekonane, że zostaną z pustymi rękami, a mimo to będą zmuszone do opłacania comiesięcznych rat. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.
W przypadku kradzieży umowa leasingu wygasa, ponieważ leasingodawca nie ma możliwości spełniania swojego świadczenia (jest nim właśnie udostępnienie samochodu). Nie musisz się więc obawiać ryzyka finansowego związanego z utratą pojazdu.
Dodatkowe opłaty i prowizje
Przed podpisaniem umowy zapoznaj się dokładnie zarówno z jej warunkami, jak i z tabelami opłat. Zdarza się, że mniej uczciwe firmy finansujące transakcję doliczają dodatkowe prowizje do rat – to np. za zgoda na poruszanie się samochodem przez osoby trzecie, którą może być Twój współmałżonek lub dziecko.
Wybierz leasingodawcę, który oferuje jasne zasady współpracy, i uniknij niepotrzebnych opłat. Jeżeli rozważasz leasing samochodu , postaw na Carsmile. To gwarancja elastycznych warunków umowy i szerokiej oferty modeli dostępnych od ręki. Znajdziesz tam zarówno luksusowe sedany, terenowe SUV-y, jak i miejskie coupé. Sam ustalasz, na jak długo leasingujesz samochód i za jaką kwotę, a system automatycznie dopasowuje dostępne oferty. Sprawdź to sam, a przyznasz, że prościej się już nie da!
Artykuł zewnętrzny przy współpracy z Carsmile