Site icon Geek Cat

AI – wróg czy sprzymierzeniec? Jak wykorzystać AI w pracy programisty?

ai

Temat sztucznej inteligencji w ostatnich miesiącach jest bez wątpienia bardzo popularny i gorący. Jedno jest pewne – wciąż budzi wiele kontrowersji. Mnóstwo ekspertów obawia się, że AI może pozbawić programistów pracy. Inni z kolei wskazują, że stanowi ona szansę, którą należy wykorzystać. Czy sztuczną inteligencję można wykorzystać w pracy programisty?

Jak uczy się sztuczna inteligencja? 

Pomimo tego, że sztuczna inteligencja jest swego rodzaju dzieckiem programowania, to jednak eksperci zastanawiają się, czy jest ona w stanie zastąpić ludzkich programistów. 

Warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działa sztuczna inteligencja. Otóż, jest ona automatycznym systemem, który potrafi uczyć się na zbieranych przez siebie danych. Oznacza to, że sztuczna inteligencja niejako sama się udoskonala. To zasada, która zachwyca swoją prostotą. 

Specjaliści dążą do tego, by sztuczna inteligencja na podstawie zbieranych danych wyciągała wnioski, podejmowała decyzje i poszerzała zakres swojej wiedzy. Wszystko po to, aby zwiększać wydajność, bezawaryjność i produktywność zadań, które na co dzień wykonują ludzie. 

W dużym skrócie tak właśnie wygląda koncept AI Czy ma on związek z programowaniem? Czy w niedalekiej przyszłości okaże się, że maszyny staną się efektywniejsze od programistów? 

Oferty pracy dla programistów w Łodzi znajdziesz na GoWork.pl

Czy AI może zająć miejsce programistów? 

Eksperci wskazują, że systemy sztucznej inteligencji i uczą się szybko i efektywnie, jednak nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miały zająć miejsce programistów. Oznacza to, że osoby zajmujące się programowaniem na całym świecie wciąż mogą spać spokojnie. 

Obecnie istnieją już proste narzędzia sztucznej inteligencji, które potrafią pisać mało skomplikowane kody. Wciąż jednak nie rozumieją one takich zagadnień jak priorytety funkcji, dokładne specyfikacje i podchwytliwe zagadnienia, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Można więc powiedzieć, że rozwój sztucznej inteligencji jest co prawda bardzo obiecujący, jednak wciąż nie posiada ona 100% skuteczności, a co za tym idzie – nie jest w stanie wyeliminować człowieka z zawodu programisty. 

Jak będzie wyglądał zawód programisty w przyszłości? 

Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwój sztucznej inteligencji na pewno wpłynie na to, jak w najbliższych latach będzie zmieniał się zawód programisty. Eksperci twierdzą, że w przyszłości programiści nie będą już zajmować się w samym pisaniem kodu – tę część ich pracy może przejąć sztuczna inteligencja. Pracownicy zaś będą odpowiedzialni za kontrolę poprawności funkcjonowania programu, analizę oraz selekcję danych. 

Szukasz pracy jako programista? Poszukaj ofert na GoWork

AI bez wątpienia stanowi szansę na przyspieszenie i zwiększenie efektywności wykonywanych przez programistów zadań. Przynajmniej na razie niemożliwe jest jednak całkowite wyeliminowanie ludzkich programistów. Są takie obszary programowania, w których wyłącznie człowiek jest w stanie sobie poradzić.

Programowanie to w końcu nie tylko język matematyki i programowania oraz sucha wiedza teoretyczna, ale także uwzględnianie potrzeb klienta oraz komunikacja. 

Podczas gdy sztuczna inteligencja bazuje na uniwersalnych i generycznych rozwiązaniach, człowiek jest w stanie opracować przyjazny dla klienta kod, który stanowi odpowiedź na rozpoznane potrzeby i oczekiwania. Człowiek o wiele lepiej radzi sobie z identyfikacją sfery emocjonalnej i wymagań biznesowych oraz przygotowaniem na ich podstawie pełnej analizy.

AI – wróg czy przyjaciel? 

Śmiało można stwierdzić, że sztuczna inteligencja stanowi sporą szansę na rozwój sztuki programowania. Programiści już teraz powinni śledzić zmiany i poszerzać zakres swojej wiedzy, aby po czasie nie zostać wypartymi z rynku. Oswajając AI i korzystając z możliwości, jakie oferuje, można znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę programisty. Zmiany są nieuniknione – dlatego nie warto z nimi walczyć. Lepiej dostosować się do nich i upatrywać w nich szans na przyszłość.


Artykuł powstał przy współpracy z gowork.pl

Exit mobile version