Sprawdź, co to jest domena internetowa i jak wybrać idealny adres dla swojej strony |WWW, bloga, sklepu czy innego projektu.
Posiadając działalność usługową lub sprzedażową, trzeba zadbać o odpowiednie techniki marketingowe. Warto zaopatrzyć się we własną domenę w przypadku posiadania grupy odbiorców działając np. w social media, czy też chcąc promować biznes nie tylko internetowy, ale również stacjonarny.
Domena jest to unikalny internetowy adres, dzięki któremu strony WWW dostępne są w sieci internetowej. Jej nazwa powinna być wymyślna, chwytliwa oraz łatwa do zapamiętania przez potencjalnych odwiedzających.
Rodzaje rozszerzeń domen internetowych
Zależnie od przeznaczenia strony lub regionu, którego dotyczą jej informacje, rozszerzenie powinno być dobrane w taki sposób, aby zwiększyć ruch na stronie.
Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze z rodzajów domen
Domeny globalne
Posiada największą ilość końcówek ze względu na duże zróżnicowanie instytucji, branż czy innych podmiotów użytkowych. Przykładowo do rejestracji domeny .eu, dostęp mają tylko mieszkańcy Unii Europejskiej.
Domeny globalne mogą się wydawać nic nieznaczącym zestawieniem liter dla osoby nieinteresującej się tematem stron internetowych, jednak kombinacja ta zazwyczaj jest konkretnym skrótem, a przykładowymi rozwinięciami będą (za listą domen globalnych z Kupno Domen):
- .com – skrót od company, przeznaczona dla firm czy przedsiębiorstw
- .org – stowarzyszenia lub organizacje
- .info – posługują się nią portale informacyjne
- .edu – wykorzystywane na stronach edukacyjnych lub ściśle związanych z edukacją
- .mobi – rozwiązanie na urządzenia mobilne typu: smartfon, tablet
Domeny krajowe
Pozwalają zawęzić krąg poszukiwań do danego kraju, ich budowa składa się zazwyczaj z dwóch liter poprzedzonych kropką. W przypadku polski jest to .pl. Domeny krajowe można spotkać w dwóch konstrukcjach budowy (za informacją o domenie .PL z HostingDomeny.pl):
- Regionalna – ich struktura jest prosta, zaczyna się od nazwy miejscowości lub województwa, a zakończone jest końcówką .pl np. kielce.pl, śląsk.pl.
Nie musi być ona złożona z pełnych nazw własnych, można użyć skrótów takich jak: krk.pl, waw.pl. - Funkcjonalna – posiada równie prosty schemat, polega on na konkretnym słowie kluczowym lub elemencie budowy domeny globalnej, z zakończeniem świadczącym o danym kraju np: com.pl, gov.pl, info.pl, com.uk
Domeny sponsorowane
To specyficzny rodzaj domeny, zarządzany jest, jak sama nazwa wskazuje przez sponsora, który występuję w imieniu danej marki lub społeczności. Warto podkreślić, że to osoba sponsorująca ustanawia wszelkie warunki, która określa poziom restrykcji podmiotów zarejestrowanych. Przykładami domen sponsorowanych mogą być: .aero, .post.
Jak skutecznie wybrać domenę internetową?
Jest to ważny proces, bez wygenerowania ruchu na stronie nikt nie dowie się o danej usłudze czy produkcie.
Domena gra rolę pierwszoplanową, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych, im wyżej znajduje się dana strona w wynikach wyszukiwania, tym więcej odwiedzających, a co za tym idzie większa szansa na zrealizowanie celu, do jakiego przeznaczona jest strona.
Czym się kierować przy wyborze domeny? Jak zwiększyć skuteczność? Warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników (za poradnikiem wyboru domeny z Hosting Online):
- Łatwa nazwa – łatwość w zapamiętaniu czy zapisie jest kluczową sprawą, ponieważ zwiększa to przekazanie informacji o danej firmie czy blogu za sprawą marketingu rekomendacji. W dzisiejszych czasach większość współprac ustala się raczej drogą poczty elektronicznej, jednakże przy rozmowie telefonicznej łatwość nazwy zapobiega sytuacjom takim jak literowanie.
- Nazwa domeny powinna zawierać nazwę marki – samo umieszczenie nazwy marki w adresie strony już jest dobrą reklamą i pozwala utrwalać jednocześnie nazwę marki osobistej jak i nazwę domeny, dzięki temu zabiegowi odwiedzający wiążą dany produkt z konkretną stroną internetową.
- Rozszerzenie domeny – spośród wielu rozszerzeń warto wybierać te najpopularniejsze. Potencjalni odwiedzający stronę widząc niespotykane rozszerzenie, mogą kojarzyć ją jako szkodliwą, co znacznie zmniejszy na niej ruch.
- Oryginalność – przed rejestracją domeny warto przeszukać sieć, aby upewnić się o jej nietuzinkowości. W przypadku powtarzalności nazwy lub użycia znaku towarowego, dana firma może wyciągnąć konsekwencje prawne z tego tytułu.
Tekst powstał przy współpracy z kupnodomen.pl