Kategorie
Lifestyle Work-life balance

Depresja wśród pracowników dużych firm

W teorii wydaje nam się raczej, że depresja jest takim problemem, który może przydarzyć się każdemu i jest to faktycznie prawda. Nie da się jednak zaprzeczyć niektórym faktom. Bardzo często chorują osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji – codziennie są narażone na duży stres, mają zbyt wiele obowiązków, nie mają na nic czasu.

To wszystko opisuje tak naprawdę pracowników większych firm, w których presja jest ogromna i ludzie na każdym kroku obawiają się, że nie dadzą rady wykonać swoich zadań. Chociaż obecnie wiele osób zna już swoje prawa i wiemy, iż nikt nie może nas tak traktować – niestety czasami potrzebujemy pieniędzy na tyle, iż nie jesteśmy w stanie zrezygnować z toksycznej posady. Wtedy znajdujemy się automatycznie w dużym niebezpieczeństwie.

Pomimo, iż mnóstwo ludzi zostaje na takich stanowiskach ze względu na prestiż i dobre zarobki – niektórzy nie mają innego wyboru, jak tylko odejść ze swojej pracy. Przyczyną jest tutaj często właśnie depresja – przestajemy widzieć jakikolwiek sens w naszym codziennym życiu i zaczynamy wierzyć we wszystkie negatywne informacje na swój temat, które usłyszeliśmy od naszych przełożonych. Depresja wśród pracowników wysokiego szczebla to problem, który powinien być częściej omawiany i adresowany. Nie możemy oczekiwać, iż poradzą oni sobie z tym samodzielnie – w taki sposób można tylko doprowadzić do tragedii.

Odpowiednie wsparcie dla pracownika 

W wielu firmach niestety bardzo mało mówi się o zdrowiu psychicznym pracownika i depresja nie jest nawet brana pod uwagę. A tymczasem to w interesie pracodawcy powinno być zadbanie o to, aby pracownik mógł wykonywać swoje zadania na czas, czerpać z tego satysfakcje i ciągle się rozwijać. To właśnie nadmierny stres, monotonia, ciągła krytyka i brak wsparcia powodują rozwój depresji – a dana firma na tym traci. Osoba chora otrzyma wielomiesięczne zwolnienie od psychiatry lub w końcu odejdzie ze stanowiska – nie jest to dobre rozwiązanie problemu. Konieczna jest rozmowa – tylko w taki sposób obie strony mogą znaleźć korzystny sposób na poradzenie sobie z trudnościami.

Warto zainteresować się także organizacją szkoleń, na których pracownicy mogliby uzyskać wartościowe informacje na temat zdrowia psychicznego i tego, jak można o nie dbać. Pracownik wie wtedy, jakich symptomów musi się wystrzegać i jednocześnie docenia swojego pracodawcę za to, że rozumie on, jak poważnym problemem jest depresja. To ona uniemożliwia danej osobie efektywną pracę i normalne życie – a firma nie da sobie rady, jeśli będzie zatrudniała większą ilość osób, które nie mają nawet czasu zadbać o swoje zdrowia psychiczne.

Może się to sprawdzić przez krótki okres czasu, ale potem problemy zaczną się piętrzyć i w końcu wydarzy się po prostu coś złego. Tego rodzaju wsparcie powinno być proponowane także w tych mniejszych firmach – szczególnie teraz, gdy ludzie powoli zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Przed nami jednak długa droga do tego, aby faktycznie każdy miał zapewnioną niezbędną pomoc i wsparcie.


Tak naprawdę już sama informacja o tym, iż w razie potrzeby możemy z kimś porozmawiać i nie zostaniemy ukarani za to, iż mamy problemy – to już dużo. Najgorszym, co może zrobić pracodawca będzie tak naprawdę wyśmiewanie potrzeb pracownika i krytykowanie go właśnie za to, iż próbuje on lepiej sobie radzić w codziennym życiu. Nie mamy wpływu na to, kiedy zaatakuje nas depresja – nikt przecież nie chce tego doświadczyć i nikt o to nie prosi.

Nie zmienia to też faktu, iż w momencie, gdy ona nas dopada – ciężko jest się jej nie poddać. W szczególności wtedy, gdy w naszej pracy nie mamy wsparcia i jesteśmy pod nieustanną presją – to nie są dobre warunki do odzyskania zdrowia psychicznego. Dana osoba może próbować poradzić sobie z depresją poprzez wykonywanie większej ilości pracy – a to do niczego nie prowadzi, bo tego typu zaburzeń psychicznych nie da się tak po prostu zignorować. 

Leczenie to nic złego 

Jeśli obawiamy się tego, iż każda osoba chora pójdzie na zwolnienie lub nie będzie w stanie pracować z powodu przyjmowanych leków – to wcale tak nie wygląda. Psychiatra może zapisać osobie z depresją Trittico CR lub Ketrel, ale to dzięki odpowiedniemu leczeniu będzie ona właśnie w stanie pracować lepiej i angażować się w swoje obowiązki. Dobrze dobrane leki nie wywołują efektów ubocznych i choć znalezienie ich może trochę potrwać – potem będą one stanowiły dla pracownika ogromną pomoc. Skierowanie pracownika na zwolnienie lekarskie to coś, na co psychiatrzy decydują się w momencie, gdy jego stan psychiczny jest naprawdę zły, więc możemy mieć pewność, iż taka osoba i tak nie byłaby w stanie pracować – a po powrocie na pewno będzie w lepszej formie.  


Pracodawca nie może dyskryminować osoby chorej psychicznie dokładnie w taki sam sposób, jak nie powinien tego robić w stosunku do człowieka chorego fizycznie. Obie te osoby potrzebują specjalistycznej pomocy i mają prawo ją uzyskać – bez względu na to, czy firma jest w stanie sobie bez nich poradzić lub nie. Niestety często to właśnie panujące tam warunki przyczyniają się do tego, iż depresja w ogóle wystąpiła.


Jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy zrezygnować z pracy w firmie, która ignoruje zdrowie psychiczne – szczególnie w XXI wieku jest to niepokojący sygnał i możemy na pewnym etapie spodziewać się problemów. Oznacza to tak naprawdę, iż człowiek w tej firmie nie ma większego znaczenia i jest traktowany bardzo przedmiotowo – a nikt na coś takiego nie zasługuje. Trzeba też pamiętać o tym, iż w takiej sytuacji powinno się poinformować odpowiednie organizacje o tym, iż łamane są tutaj prawa pracownika – niektórzy ludzie nie będą mieli na tyle odwagi i niestety może się to źle skończyć.

Zbyt często mieliśmy już do czynienia z takimi sytuacjami, gdzie to właśnie praca i presja w firmie doprowadziły osobę z depresją na skraj wytrzymałości – w takich momentach trudno jest zrozumieć, iż samobójstwo lub samookaleczanie się nie jest żadnym rozwiązaniem.

Artykuł zewnętrzny przy współpracy z receptomat.pl