O tym, że Google organizuje we wrześniu w Polsce naprawde ogromny event, pisałam ostatnio. Dziś kilka słów o tym, dlaczego warto się tam wybrać, moje drogie geek girls.
Już od dziecka byłam… dziwna. Byłam bacznym, małym obserwatorem, który zamiast Smefrów wolał oglądać programy popularno-naukowe. Jako 5-latka marzyłam o międzygwiezdnych podróżach. Kolekcjonowałam małe, plastikowe modele promów kosmicznych, a zabawa lalkami z młodszą siostrą zazwyczaj kończyła się próbą budowy rakiety (Barbie zamieniałyśmy w kosmitki lub astronautów). Chłonęłam jak gąbka wszelkie informacje, które przynajmniej odrobinę przybliżały mnie do gwiazd. Wtedy postanowiłam, że kiedyś będę pracować w NASA.
Niedługo po tym, w polskich domostwach zaczęły popularyzować się telefony komórkowe. Od “cegieł” podłączanych do anten (bez których ciężko było o zasięg Idei w małej, podkarpackiej wiosce, 30 km od granicy z Ukrainą) po całkiem ładne jak na tamte czasy Siemensy, Sony Ericssony i Nokie. Z czasem korzystanie z Internetu w komórkach przestało wiązać się z utratą całego kieszonkowego. Nosiliśmy świat w kieszeni. Powstawało coraz więcej gier i apek i każdy w miarę bystry nerd mógł zauważyć, że rozwój tego typu usług dopiero nadchodzi. Wtedy postanowiłam, że kiedyś będę tworzyć apki na Symbiana dla Nokii.
Kilka lat później nastał prawdziwy boom. Coraz szybsze komputery, coraz lżejsze laptopy. Pierwsze smartfony i coraz mniej ograniczony dostęp do Internetu. Pierwszy concept urządzenia, które dziś znamy jako zwykły… tablet. Internet i nowe technologie wkradały się do kolejnych sektorów rynku i coraz śmielej poczynały sobie z konsumentami. Internet zaczął dawać ogromne możliwości. Jedni dostrzegali w tym możliwość nieograniczonego zysku, inni – zmiany świata na lepsze. Wtedy postanowiłam, że kiedyś będę pracować w jednej z najciekawszych firm technologicznych na świecie.
Gdy ambicje zderzają się z rzeczywistością…
Czy udało mi się zrealizować jakiekolwiek z tych dziecięcych marzeń? Mam 26 lat. Trafia mi się wiele ciekawych projektów. Ludzie, którzy znają historię moich dziecięcych ambicji od czasu do czasu pokuszą się o skwitowanie stanu obecnego…
Wow, Kot! Super, te małe, dziecinne jeszcze wybory pewnie zaprowadziły Ciebie do miejsca, w którym dziś jesteś! Pracujesz jako PM w ciekawym software housie, jesteś mentorem w programie Google Launchpad, pracujesz z takimi społecznościami jak Google Developers Group czy Women Techmakers. A jesteś jeszcze trochę przed 30-tką, jeszcze sporo może się wydarzyć! Super!
No właśnie… nie do końca. Na każdym kroku spotykałam osoby i sytuacje, które próbowały mi wmówić, że żadne z moich powyższych (może i naiwnych, może i dziecinnych) marzeń nigdy się nie spełni. Bo przecież dziewczynki, zwłaszcza z takich małych, zabitych dechami wioseczek, nie pasują do świata zbudowanego z krzemu i światłowodów. Bo to takie niekobiece. Bo to takie naiwne. Bo takie rzeczy nie przytrafiają się takim zwykłym ludziom.
Oh, serio?
Miałam to szczęście, że moi rodzice nie pozbawiali mnie moich marzeń. Podsuwali atlasy kosmosu i przymykali oczy na fakt, że ich 12-latka zaczyna samowolnie rozkręcać kompy i dłubać w systemie. Dzięki temu jakoś łatwiej było mi przełknąć fakt, że byłam jedyną w szkole dziewczyną na kółku informatycznym 😉
W momentach życiowej zawieruchy także znajdowali się kumple, którzy wierzyli we mnie bardziej niż niekiedy ja sama.
Kote, dasz radę. Kote, spróbuj! Justyna, aplikuj!
Niekiedy stawiali mnie nawet przed faktem dokonanym wiedząc dobrze, że mimo “mało kobiecych” zainteresowań mam z kobiety na pewno jedno – brak wiary w swoje możliwości.
Dlaczego kobiety nie wierzą w siebie?
Bo tak właśnie jest moje drogie geek girls. Zbyt często w siebie nie wierzymy. Gdy pojawia się możliwość aplikowania na dane stanowisko, facet od razu się zgłosi (4 lata doświadczenia? Mam wprawdzie 2,5 ale to przecież prawie 4! Biegła znajomość angielskiego? Miałem czwórę na studiach, dogadam się!) a my, babeczki, zastanawiamy się po 200 razy (pracuję w tym dopiero 3 lata i 9 miesięcy, nie nadaje się… biegły angielski? ja mam tylko poziom B2, to co, że z klientami z UK od kilku lat prowadzę projekty…).
Dzięki temu nauczyłam się, że przełamanie strachu przed własnymi (często wyimaginowanymi) niedoborami to może i jest trochę jak skok na główkę, ale w konsekwencji pozwala wypłynąć na coraz to szersze wody. U mnie zaowocowało to wieloma ciekawymi projektami, przygodami i przyjaźniami, a ponadto ciągle mam świadomośc, że pewnie wiele jeszcze przede mną.
Dlatego moje drogie geek girls, nie bójcie się. Nie pytajcie, jak możecie odnaleźć się w męskim świecie. IT wszak jest męskim światem jedynie tak długo, jak długo same pozwolimy sobie w ten sposób o nim myśleć.
We wrześniu (5-6) w Krakowie ma miejsce Google Developer Days Europe. To naprawdę dobra okazja, aby przełamać własne obawy i spotkać się z innymi geek girls aby nie tylko wspólnie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, ale także podyskutować.
Google w fenomenalny sposób wspiera kobiety w branży IT. Nie będę się tu rozpisywać o samej polityce firmy dotyczącej diversity – Google to także program Women Techmakers, który na całym świecie wspiera ogromną rzeszę inżynierek, programistek i dziewczyn w jakikolwiek sposób związanych z IT. Podobnie rzecz się ma w związku z Google Developer Days Europe, gdzie przygotowano:
- specjalne spotkanie dla Women Techmakers 4 września (wieczór przed rozpoczęciem konferencji)
- bezpłatną opiekę nad dziećmi (wiek 4-10) lub program zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem (szczegóły)
- darmowe przejazdy do i z Krakowa (szczegóły)
- zniżki lub darmowe bilety na konferencję
Sama konferencja to także świetna okazja, aby postawić kolejny krok naprzód na własnej ścieżce zawodowej, poszerzyć wiedzę czy skorzystać z doświadczenia chociażby samych inżynierów Google. Podczas GDD Europe w Krakowie czeka na Was możliwość zapisania się na sesję 1:1 z Googlersami. Jeśli zastanawiacie się, jak zostać Ekspertem czy Mentorem Google, także będzie okazja ku temu, aby poznać całą ścieżkę bezpośrednio u źródła.
Jeśli działacie w IT (szczególnie w tematach około-googlowych) – nie zastanawiajcie się! Ciągle jeszcze można się zarejestrować:
Google Dev Days Europe - Register >>
Jeśli wybieracie się natomiast na Google Developer Days Europe, koniecznie mi o tym napiszcie – będzie okazja, aby spotkać się face to face 🙂