Praca zdalna daje nam mnóstwo wolności. Pozwala elastycznie planować dzień i obowiązki, a przede wszystkim – pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Ile? I jak go efektywnie wykorzystać? Sprawdźcie!
Praca zdalna to temat, za który od dawna chciałam się zabrać. Sama często korzystam z tego przywileju i wiem, jak praca zdalna może ułatwić życie (zwłaszcza, gdy musicie pogodzić ze sobą wiele obowiązków jednocześnie. Niedawno skontaktował się ze mną mój dzisiejszy gość, dla którego praca zdalna nie ma żadnych tajemnic. Poczytałam to jako dobry znak i postanowiliśmy wykorzystać tę okazję, by zasięgnąć wiedzy u eksperta 😉 Tak oto oddaję głos Oskarowi Grochowalskiemu.
Oskar to człowiek, dla którego praca zdalna jest tematem numer jeden – nie tylko ze względu na jego styl życia, ale także na niezwykle ciekawy projekt, który prowadzi. Mowa o Zdalnym Ninja – inicjatywie, której głównym zadaniem jest “ewangelizacja” i edukowanie na wszelkie tematy, których praca zdalna dotyka.
Dziś Oskar podzieli się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat ilości czasu, jaki można zaoszczędzić dzięki pracy zdalnej oraz podsunie pomysły, jak go efektywnie wykorzystać. Gotowi?
Praca zdalna – sprawdź, ile czasu możesz dzięki niej zaoszczędzić
Największą tajemnicą każdego pracownika zdalnego jest to, jak wykorzystuje czas. A pewnie zgodzisz się ze mną, że praca poza biurem w centrum miasta to przede wszystkim oszczędność czasu.
Oczywiście, jest jeszcze parę innych benefitów: oszczędność pieniędzy (na przykład na dojazdach, przebywaniu w tańszym kraju niż kraj pracodawcy), lepsze samopoczucie (niższy poziom hormonu stresu, zdrowsze płuca dzięki możliwości zamieszkania poza miastem), czy benefity dla środowiska (mniejsze zużycie paliwa w skali globalnej).
Jednak największy zysk to czas.
Co w takim razie zrobić z jego ‘nadmiarem’?
Z własnego doświadczenia wiem, że niezaplanowany czas ucieka, przelatuje przez palce. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza decyzja, na co go przeznaczysz, jak tylko się pojawi.
Poniżej znajdziesz 6 propozycji wykorzystania wolnego czasu, który pozwoli Ci zaoszczędzić praca zdalna.
Rozwijaj swoje umiejętności i ucz się nowych
Najlepszy prezent, jaki możesz sobie sprawić, będąc pracownikiem zdalnym, czy też nie, jest ciągły rozwój. Gwarantuje Ci on bardzo ciekawe życie. Poznasz odmienne punkty widzenia i otworzysz sobie drogę na nowe możliwości, czy niekonwencjonalne ścieżki kariery.
Na dzisiejszym rynku pracy tylko osoby stale doskonalące się będą chętnie zatrudniane. Nie możesz polegać na tym, czego nauczyłeś się parę lat temu, żeby przejść przez całe życie lub karierę zawodową. Doskonale podsumowuje to Brian Tracy:
„Podstawowa w dzisiejszych czasach zasada głosi: Aby zarabiać więcej, trzeba się więcej nauczyć. Posiadany stan wiedzy determinuje obecne zarobki. Jeśli pragniesz zarabiać więcej w przyszłości, będziesz musiał opanować nową wiedzę i nowe umiejętności.”
Technologia szybko się rozwija. Od zakupu gadżetu do momentu dostarczenia go do domu, na sklepowych półkach jest nowa wersja. Sytuacja w każdej branży szybko się zmienia. Nie musisz marnować czasu na śledzenie wszystkich nowinek technicznych. Wystarczy, że będziesz zorientowany w tym, co dzieje się w Twojej branży.
Ciągłe poznawanie sprawi, że Twój mózg nie będzie się nudził. Osobiście uwielbiam stan podwyższonej świadomości czy gotowości od rana do samego końca dnia. Dodatkowo, zasilany codzienną medytacją, czy życiem ‘w chwili’, będziesz w pełni formy do późnej starości. Tak jak i Twój organizm, potrzebuje on regularnych ćwiczeń.
Co możesz zrobić? W obecnych czasach źródeł wiedzy są miliony. Zacznij od znalezienia odpowiedniego dla siebie kanału na YouTube, weź udział w webinarze, który na końcu zapewne zachęci Cię do podjęcia kolejnego kroku, czy po prostu kup polecaną książkę.
Gdy obierzesz już odpowiedni kierunek działań, przejdź do następnego punktu, czyli:
Zacznij planować
Planowanie, to według mnie podstawa działania. Szczególnie dla osób, które są typami działaczy. Z własnego doświadczenia wiem, jak bardzo różni się sposób mojej pracy i harmonogram dnia, kiedy zrobię tygodniowe planowanie.
W tym wypadku nie tylko oszczędzasz czas unikając codziennego przemieszczania się do pracy, ale też planując. Brian Tracy mówi o tym tak:
„Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy.”
Planowanie to bardzo obszerny temat. Jest wiele metod zarządzania czasem, takich jak GTD, Zen To Done, Pomodoro znacznie się od siebie różniących. Zanim przejdziesz do korzystania z jednego z nich (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), polecam książkę Stevena Covey’a 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki niej zrozumiesz, co to znaczy, że kluczem nie jest nadawanie priorytetów temu, co jest w harmonogramie, kluczem jest planowanie priorytetów.
Kiedy zaczniesz od ustalenia tego, co jest naprawdę dla Ciebie ważne, możesz zabrać się za nadawanie priorytetów zadaniom na dany dzień. W innym wypadku wiele spraw będzie podobnie ważnych i będziesz czuł ciągłą rozterkę, co teraz powinieneś robić. Musisz odróżnić sprawy pilne od tych, które dla Ciebie są nieistotne.
Mój sposób na osiąganie zamierzonych celów i realizację marzeń, to w pierwszej kolejności planowanie całego roku. Taki plan zawiera najważniejsze cele do osiągnięcia. Później, na początku każdego miesiąca wybieram z listy te, które chcę osiągnąć w danym miesiącu. Następnie, na początku każdego tygodnia rozbijam cele złożone z wielu elementów/etapów na mniejsze zadania i nawyki do zmiany lub nabycia. Atomizacja zadań, bo o niej mowa, to sprawa indywidualnych upodobań, gdzie każdy ma swoją ulubioną metodologię i aplikację do zarządzania zadaniami.
Priorytety… a co z sylwetką?
Osiągnij wymarzoną formę
W lepszej sytuacji się nie znajdziesz. Jako pracownik zdalny wreszcie masz czas i to często w dowolnym momencie dnia. W pamięci utkwił mi fragment autobiografii Arnolda Schwarzeneggera, kiedy mówił o pełnym dniu pracy Medvedeva (rosyjski prezydent, później premier). Mimo pełnego grafiku, każdego dnia znajdował czas na ćwiczenia. Kiedy spotkali się ze Schwarzeneggerem trenowali razem przez 2 godziny. Było to dla Arnolda bardzo inspirujące, co podsumował słowami:
„Jeżeli światowi liderzy mają czas na trening, Ty też go znajdziesz.”
Po raz kolejny to sprawa priorytetów, a nie braku czasu. Jeżeli nie masz czasu na najważniejsze, to znaczy, że źle określasz cele. W tym momencie jednak nie masz wymówki – praca zdalna pozwoliła Ci zyskać dodatkowy czas. Skorzystaj z okazji.
Zastanów się nad wykupieniem członkostwa w siłowni (alternatywnie Multisport). Poszukaj osobistego trenera lub partnera, z którym będziecie się nawzajem motywować. Jeżeli nie czujesz się jeszcze gotowy na trening w publicznym miejscu – zacznij od ćwiczeń w domu. Wystarczy drążek, plan z Internetu i determinacja.
Następnie, obierz jasno sprecyzowane cele – rozmiar ciuchów, ciężary jakie będziesz podnosił w wybranych ćwiczeniach czy czasówki w sprintach. Ustal realistyczny termin kiedy je osiągniesz. Nie daj się oszukać reklamom i nagłówkom w magazynach typu “6-pak w 3 tygodnie”. W zależności od punktu startowego te sprawy wymagają czasu.
Możliwe, że nie zauważysz postępów z dnia na dzień. Po każdym treningu będziesz lepszy o 0.0001% niż byłeś wczoraj. Tak małe kroczki uczą pokory i przenoszą się na pozostałe obszary życia. Praktycznie każdy większy cel czy marzenie to technika małych kroczków.
W pewnym momencie zdziwisz się poziomem swojej wytrzymałości, siły i determinacji, których nauczył Cię regularny trening.
Zaplanuj wymarzony wyjazd
Jestem pewien, że od bardzo dawna marzysz o niesamowitej podróży. Czas najwyższy przekuć marzenia w plan, który jest realizowalny.
Zacznij od szukania codziennie informacji o wybranym wcześniej miejscu. Samo otaczanie się obrazami docelowego zakątka świata motywuje nas do działania. Dodatkowo, wizualizacja celu każdego dnia automatycznie wpływa na działanie w tym kierunku. Często nawet podświadomie.
Przeładowanie informacjami to także demotywator, więc wyznacz sobie termin, kiedy zaczynasz realizować to, co wcześniej zebrałeś na papier. Utwórz listę miejsc, które chcesz odwiedzić. Przygotuj listę kroków, jakie musisz podjąć, żeby wyruszyć w drogę.
Praca zdalna pozwala Ci jednocześnie podróżować i pracować. Warunkiem jest oczywiście dostarczenie odpowiednich efektów pracy. Inaczej mówiąc – dotrzymanie obietnicy, jaką złożyłeś swojemu pracodawcy.
Często taka podróż, mimo ogromu przygód do przeżycia i dystansu do pokonania, może kosztować Cię znacznie mniej niż przypuszczasz. Pobyt w azjatyckich krajach jest tańszy niż w Polsce, więc na co czekasz?
Znajdź czas dla najbliższych
Więcej czasu dla Ciebie powinien oznaczać też więcej czasu dla innych. Najlepiej dla najbliższych.
Godziny spędzone przed komputerem prawdopodobnie nie zostaną zapamiętane na długie lata. Zbudowanie wspomnień zapadających w pamięć wymaga wysiłku. Praca zdalna pozwala Ci jednak zyskać więcej czasu, więc możesz poświęcić go na budowanie głębokich relacji.
Czas jest naszym jedynym zasobem, którego w żaden sposób nie możemy odnowić. Dlatego jest najcenniejszą rzeczą, jaką możesz ofiarować. Są sytuacje niepowtarzalne – zdecyduj, w które chcesz się angażować. Twoi rodzice nie będą młodsi, a dzieci (jeśli masz) mają tylko jedno dzieciństwo – bądź z nimi. Spędź czas z partnerem.
Postanów więc, ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić najbliższym. Więzi zacieśniają się, kiedy wzajemnie stymulujecie się intelektualnie, uczycie od siebie, czy motywujecie do wspólnego wysiłku czy nawet dobrej zabawy.
Pomysłów jest wiele: wspólne hobby, wspólny projekt biznesowy lub charytatywny czy spontaniczny wyjazd w nieznane. Oczywiście nieznane może być w promieniu 100km od Twojego domu. Zdziwisz się, jak wiele jest nieodkrytych przez Was miejsc, które pozostawią w pamięci trwały ślad i pozytywne emocje.
Praca charytatywna
Realizacja własnych planów jest istotna. Jednak dopiero pomoc innym przynosi niesamowite pokłady radości. Simon Sinek mówi tak:
„Kiedy pomagamy sobie, znajdujemy chwile szczęścia. Kiedy pomagamy innym, znajdujemy trwałe spełnienie.”
Praca zdalna, dzięki swej elastyczności, pozwala wspierać innych po godzinach pracy. Na przykład poprzez mentoring, wolontariat czy działanie w fundacjach. Zaproponuj pomoc – podziel się swoją specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem z organizacjami, które według Ciebie są tego warte.
W zależności od Twojego doświadczenia, wybierz takie, gdzie będziesz czuł, że Twoja praca ma znaczenie. Wtedy pomoc da Ci ogromną satysfakcję, a przy okazji zbudujesz wokół siebie silną społeczność, która wspólnym wysiłkiem zmieni świat na lepsze.
Wszystkie powyższe propozycje spożytkowania dodatkowego czasu mają wiele wspólnego. Każda z nich czyni Cię lepszym. Udoskonalenie się w jednej dziedzinie życia ułatwia odnoszenie sukcesów w innych. Wchodzisz wtedy na tak zwaną spiralę wznoszącą.
Jedno właściwe działanie popycha Cię do kolejnych właściwych wyborów.
Wykorzystaj to.
Autor: Oskar Grochowalski
Członek zespołu Zdalny Ninja. Za cel przyjął dokonać niemożliwego: uniezależnić polskich pracowników od biura i ustawowych godzin 9-17. Sposób na życie znalazł w pracy zdalnej, która pozwala uciec od rutyny i zrealizować długo planowane marzenia. Już teraz możesz pobrać bezpłatnego ebooka „Jak przekonać szefa do pracy zdalnej?” ze strony Zdalny Ninja.