• GEEKLETTER
  • O mnie
  • Zacznij tutaj
  • Współpraca
  • Kontakt
Geek Cat
  • Marketing
  • Własny biznes
  • Technologia
  • Organizacja
  • Lifestyle
  • Konsultacje
  • Marketing
  • Własny biznes
  • Technologia
  • Organizacja
  • Lifestyle
  • Konsultacje
GEEK CAT
No Result
View All Result
Home Technologia Apple

Siri po polsku. Sprawdź, kiedy można się jej spodziewać

Jakub Szczęsny by Jakub Szczęsny
9 kwietnia 2021
Reading Time: 6 mins read
144
SHARES
7.2k
VIEWS
Podziel się ze znajomymiTweetnij

Siri po polsku to rzecz, która fanów Apple w naszym kraju elektryzuje właściwie od momentu, kiedy w ogóle ta asystentka głosowa pojawiła się w świecie nowych technologii. Nic dziwnego – jest to jedna z bardziej intrygujących funkcji. Co więcej, Apple konsekwentnie omija nas pod kątem jej premiery.

Kiedy posiadałem telefon iPhone 6S, a było to kilka lat temu (i niestety, potem przeszedłem na Androida), brakowało mi Siri po polsku. Był to w sumie również czas, w trakcie którego bardzo w świecie nowych technologii rozpychał się Asystent Google – nieco irytował ospały styl Apple w dostarczaniu asystentki głosowej nad Wisłę. Co więcej, widać było że Google odjeżdża gigantowi z Cupertino pod kątem mnogości funkcji wewnątrz interfejsu konwersacyjnego. Dodatkowo, Amazon dobrze sobie radzi w dalszym ciągu z Aleksą.

Powiązaneartykuły

Jak zrobić portfolio, które zapewni Ci pracę? Zobacz!

Jakie benefity kuszą specjalistów z branży IT?

Jak zostać programistą (i czy to zawód dla Ciebie)? Rozwiewamy wątpliwości!

Siri po polsku – kiedy można się jej spodziewać? Co wpływa na moment premiery asystenta głosowego?

Na asystenta głosowego składa się kilka istotnych warstw: po pierwsze – taki asystent musi posiadać głos, który realizowany jest poprzez odpowiednio skonfigurowany oraz skalibrowany syntezator. Siri po polsku musiałaby mieć głos nie tyle przyjazny dla naszego języka – musiałaby być wytrenowana do wypowiadania słów w naszym języku uwzględniając intonację oraz akcent. Asystent głosowy musi być przyjazny w odbiorze dla użytkownika – gdy tak nie będzie, użytkownicy będą z niego mniej korzystać lub będą mniej zadowoleni z jego działania.

Aby projekt „Siri po polsku” wypalił, asystentka głosowa musi być wytrenowana w rozumieniu języka polskiego. Warstwa, w której zawiera się sztuczna inteligencja to już niezwykle zaawansowane oprogramowanie, które pozwala rozumieć i wyłapywać słowa wypowiadane przez użytkowników oraz generować własne odpowiedzi, przeszukiwać sieć, realizować określone komendy. Taka asystentka musi rozumieć w podobny sposób wypowiedzi: „jestem głodny / coś bym zjadł / siri, poszukaj mi otwartej knajpy”. Wszystko musi odbywać się w naturalny, wygodny sposób. Trenowanie asystentki w tym zakresie jest procesem – ów proces kosztuje.

Siri po polsku

Trzecią i właściwie najważniejszą warstwą jest to, co przekazuje się deweloperom w postaci narzędzi do wykorzystania, m. in. SDK. Otóż, aby Siri po polsku mogła być projektem rozwojowym i atrakcyjnym zarówno dla użytkowników, jak i obecnych w naszym kraju firm / aplikacji / usług, ktoś musi tworzyć z myślą o niej integracje. Już dzisiaj, za pośrednictwem Asystenta Google (w ramach interfejsu w telefonach) można zamawiać na przykład jedzenie. Dzieje się to za pośrednictwem platformy Pyszne.pl, jednak obecnie działa to w dosyć ograniczony sposób. Asystenci w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada mają znacznie większe możliwości – nie ma problemu z tym, by zabookować lot, kupić (i wysłać) kwiaty do ukochanej, która jest na delegacji w Nowym Jorku, czy zamówić tą samą pizzę, co ostatnio.

Podsumujmy. Co jest potrzebne do uruchomienia Siri po polsku?

  • Trening warstwy głosowej Siri
  • Sztuczna inteligencja musi zostać nauczona posługiwania się językiem polskim włącznie z „łapaniem” pewnych kontekstów
  • Programiści muszą zostać wyposażeni w narzędzia pozwalające im tworzyć integracje dla Siri z myślą o obecnych na danym rynku usługach

W jakiej fazie prac jest Siri po polsku?

Najgorsze jest to, że trudno to stwierdzić. Uznajmy wygodnie, że z wypisanych powyżej faz tworzenia projektu Siri po polsku potrzebne są dwie: trening warstwy głosowej i sztucznej inteligencji. Programiści poczekają. Biorąc pod uwagę to, co słyszy się w kuluarach, najprawdopodobniej Siri była trenowana w kontekście języka polskiego, jednak nie wiadomo jak daleko posunięte były te prace. Pewnym problemem może być to, że zasadniczo, Apple nie ma zbyt dużego interesu w tym, aby inwestować w polski rynek.

W 2020 roku, Apple sprzedało w Polsce 0,89 mln smartfonów, co oznacza udział w rynku na poziomie około 10 procent. Gasnący Huawei w tym samym okresie dostarczył do klientów 1,38 mln telefonów, a Samsung – 1,86 mln. W tym czasie Xiaomi osiągnęło zawrotne 2,63 mln telefonów, ale… jest to wskaźnik, który obejmuje urządzenia dostarczone do sklepów (niekoniecznie takie, które trafiły do klientów realnie). Widać jednak, że sprzedaż telefonów Apple w Polsce nie jest szczególnie wysoka w porównaniu do pofragmentowanego rynku telefonów z Androidem na pokładzie. Apple może się pochwalić wzrostem sprzedaży w naszym kraju rok do roku na poziomie ponad dwudziestu procent, jednak czy to wystarczająco do giganta, aby inwestować w projekt „Siri po polsku”?

Siri po polsku

We wrześniu 2020 roku polską scenę technologiczną obiegła wieść, że Siri po polsku może być bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Otóż, Apple poszukiwało specjalisty na stanowisko: Siri Annotation Analyst with Polish. Biorąc pod uwagę, że ta pozycja dotyczy ściśle uczenia maszynowego – mogło to oznaczać, że Apple rzeczywiście pracuje nad spolonizowaną odsłoną asystentki. Zgadza się to z moimi ustaleniami, które poczyniłem jeszcze przed opublikowaniem tej pozycji na stronach Apple – że gigant pracuje nad „naszą” wersją asystentki.

Chciałbym być ostrożny w szacunkach, kiedy Siri po polsku może doczekać się debiutu. Niektórzy twierdzą, że może to być w iOS 15. Inni liczyli, że może się ona pojawić w iOS 14.5, ale obecnie wiemy jedynie, że pojawią się dla tej asystentki nowe głosy do wyboru. Co do iOS 15 jestem niesamowicie ostrożny – sądzę jednak, że ten termin możemy sobie jeszcze odpuścić: poważnie o spolonizowanej Siri możemy myśleć w mojej ocenie dopiero od iOS 16, który pojawi się w przyszłym roku. Nie wcześniej.

Psst! Nadchodzi iOS 15 – sprawdź, co znajdzie się w nim już teraz!

Co potrafi Siri? Dlaczego warto na nią czekać?

Siri to interfejs, z którym możesz porozmawiać i wykonać konkretne czynności. Siri może z Tobą pogadać o zupełnie niezobowiązujących rzeczach takich jak żarty i inne tego typu. Najważniejsze jest jednak to, że jako interfejs konwersacyjny, może pomóc Ci w wygodny sposób obsługiwać inteligentne elementy Twojego domu. Załóżmy, że dysponujesz roletami, alarmem domowym lub oświetleniem, którymi możesz sterować z telefonu za pomocą aplikacji. Jeżeli tylko producent tych urządzeń zadbał o integrację z asystentami takimi jak Siri (tutaj za pośrednictwem HomeKit) – możesz powiedzieć do Siri: „Hej, Siri. Zasuń rolety / wyłącz światło w… / uzbrój alarm domowy”. I stanie się to automatycznie, bez wchodzenia do dedykowanej aplikacji, z poziomu której możesz tymi rzeczami sterować. Czy to wygodne? Zależy. Czy to efektowne? Jak najbardziej. Czy efektywne? Też zależy. Maniacy nowych technologii, fani Apple byliby jednak z tego niesamowicie zadowoleni.

Siri, gdy tylko zostanie do tego przygotowana w naszym kraju, może pozwolić Ci automatycznie zamówić pizzę, sushi, kwiaty, przedmioty – bez konieczności otwierania aplikacji. Spodziewam się, że wraz z Siri po polsku, w naszym kraju na dobre zadomowią się sprzęty dedykowane inteligentnemu domowi od Apple takie jak głośniki. Choć nie są to tak popularne urządzenia jak w przypadku Google, czy Amazona – warto będzie wtedy się nimi zainteresować. HomePody grają bardzo dobrze i charakteryzują się naprawdę wyrafinowanymi rozwiązaniami wewnątrz.

Interfejsy konwersacyjne takie jak Asystent Google, Amazon Alexa, Siri to również ogromna szansa dla osób niepełnosprawnych, które mogą mieć problem z obsługą interfejsów stworzonych z myślą o ludziach nieposiadających ograniczeń w zakresie możliwości wykonywania precyzyjnych ruchów. Możliwość wypowiedzenia komend w języku naturalnym jest z pewnością rozwiązaniem, które likwiduje bariery.

Ponadto, pojawienie się w Polsce Siri, mogłoby być katalizatorem dla rozwoju innych interfejsów konwersacyjnych obecnych w naszym kraju takich jak wspomniani: Asystent Google oraz Amazon Alexa. Asystent Google jest obecny w naszym kraju, ale tylko na telefonach. Głośniki to miejsce, gdzie nie działa on w języku polskim, a szkoda. Interfejs od Google wydaje się być obecnie najbardziej zaawansowany w ujęciu całego globu: niemniej miło jest widzieć aktywną konkurencję w tym zakresie.

Możliwe zatem, że Siri po polsku to projekt, na który nie będziemy czekać bardzo, bardzo długo – nie spodziewałbym się jej jednak w iOS 15. Dużo rozsądniejszym terminem jest rok przyszły i system iOS 16.

Czy istnieją alternatywy dla Siri?

Okazuje się, że jak najbardziej tak. Wystarczy spojrzeć na Google, które udostępniło dla systemów iOS oraz iPadOS aplikację Asystent Google. Ta działa w języku polskim również na telefonach oraz tabletach Apple. Aby dowiedzieć się więcej na temat Asystenta Google na urządzeniach Apple – przejdźcie do dedykowanego artykułu: Asystent Google – oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Nie można nie wspomnieć również o Emmie – „czeskiej Siri”, której użycie nie powoduje konieczności wykonania „jailbreaka”. Wystarczy pobrać bibliotekę skrótów oraz moduły dla tej asystentki. Intencją Davida Becka – twórcy Emmy było odtworzenie funkcjonalności Siri w ramach języka czeskiego. Co istotne – Beck pracuje także nad spolszczoną wersją Emmy, będąc świadomym tego iż borykamy się z podobnym problemem.

Emma działa jednak w oparciu o Siri i niemożliwe jest aktywowanie jej tylko za pomocą głosu. Można to obejść, najpierw głosowo wywołując Siri, a następnie „Hello Emma”.

Share58Tweet36Share10

Related Posts

Jak zrobić portfolio - Geek Cat
Kariera

Jak zrobić portfolio, które zapewni Ci pracę? Zobacz!

by Justyna Kot | Geek Cat
20 stycznia 2022
Geek Cat - benefity pozapłacowe w branży IT
Kariera

Jakie benefity kuszą specjalistów z branży IT?

by Wpis sponsorowany
17 stycznia 2022

Najnowsze

Geek Cat - depresja wśród pracowników duzych firm

Depresja wśród pracowników dużych firm

27 kwietnia 2022
Geek Cat - banery reklamowe zalety i wady

Banery reklamowe – wady i zalety reklamy zewnętrznej

25 stycznia 2022
Geek Cat - depresja tematy tabu dlaczego

Depresja – dlaczego ciągle jest tematem tabu?

24 stycznia 2022

Instagram

  • Dziś krótko:

PRZERWA.

Uczę się robić sobie przerwy i odpuszczać. Nie zasuwać 16/24. Wrzucam jako „przypominajkę” dla samej siebie - a może i dla kogoś z Was? 

Buziaki!

=======
#pracoholizm #jesień2021 #przerwanakawe #coffeemood #jesiennyvibe #freelancerka #kobiecybiznes #kobietapotrzydziestce #instagrampl #pasjobiznes #kobietazpasją #girlbosslife #girlbosspl
  • 👉7 POMYSŁÓW NA POSTY W SOCIAL MEDIACH

Chcesz dodać nowy post, ale nie masz pomysłu? 
👉PRZESUŃ W LEWO i sprawdź 7 szybkich pomysłów na wartościowe posty

Wiele osób nie publikuje regularnie na Instagramie, ponieważ brak im pomysłów na posty. Jesteśmy zabiegani i czasem po prostu cieżko znaleźć chwilę, aby wrzucić wartościową treść na media społecznościowe.

✅ Oto 7 pomysłów, które możesz wykorzystać w takich chwilach! 

👉 PRZESUŃ W LEWO kafelek, aby je poznać

💬 DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU (LUB NA PRIV) jakie posty sprawdzają się u Ciebie w takich sytuacjach

➡ MASZ PYTANIA? Śmiało! Pytaj! 🙂

I koniecznie zaobserwuj mój profil po więcej takich treści 👇👇👇

@geekcatpl
@geekcatpl
@geekcatpl

Udanego Halloween! 🎃 👻

===========

#marketingpl #przedsiębiorca #pracawdomu #instatips #instakaruzela #karuzela #marketingpopolsku #pracaonline #edukacja #biznesonline #instagrampl #markaosobista #biznesonline #markaonline #skleponline #sklepinternetowy #kobiecybiznes #kobiecafirma #kobietawbiznesie #mojapasja #polskamarka #pracazdalna #wiedza #geekcat #geekcatpl
  • 👉 14 KOSZMARÓW KAŻDEGO MARKETERA 😱 👻

Czego boją się marketerzy? 🤔 Wprawdzie w tym zawodzie jest wielu śmiałków, jednak nawet najodważniejsi adepci wiedzy marketingowej truchleją przed tymi koszmarami... 🎃 👻

Z okazji zbliżającego się Halloween, sprawdźmy jakie demony budzą się w czeluściach marketingu!

👉 PRZESUŃ W LEWO kafelek, aby je poznać

💬 DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU (LUB NA PRIV) jakie inne marketingowe koszmarki dodał/a_byś do tej listy

➡ MASZ PYTANIA? Śmiało! Pytaj! 🙂

I koniecznie zaobserwuj mój profil po więcej takich treści 👇👇👇

@geekcatpl
@geekcatpl
@geekcatpl

Udanego Halloween! 🎃 👻

===========
#markaonline #biznesonline #kobiecybiznes #girlbosspl #działalnośćgospodarcza #przedsiębiorczość #bizneswomen #biznesman #mojafirma #przedsiębiorca #kobietaprzedsiebiorcza #pracawdomu #kobietawbiznesie #kobietapracująca #kobietazpasją #rekrutacja2021 #kobietasukcesu #kobietawmlm #instakaruzela #socialmediapl #halloween2021 #dziady
  • 👉 Dlaczego powinnaś pokazywać swoją twarz w social mediach (nawet na koncie biznesowym!)

🎁 Czytaj dalej - i koniecznie SPRAWDŹ PIERWSZY KOMENTARZ - znajdziesz tam bonus! :)

Z jednej strony to oczywiste - przecież na Instagramie mamy pełno selfies! Z drugiej - niekoniecznie, zwłaszcza, gdy prowadzisz profil biznesowy. Mamy mnóstwo oporów przed pokazywaniem siebie i swojego wizerunku w social mediach. Znasz to?

🔎 Czy muszę?
🔎 Czy to wpłynie na sprzedaż?
🔎 Czy nie wystarczą same fotki produktów?

Nie ma się co dziwić - Instagram kreuje mocno zakrzywiony obraz naszych ciał. Nie każdy profil MUSI to robić. Ale wiele osób POWINNO. Dlaczego?

💡Nie żyjemy już w czasach sprzedaży B2B (business to business) czy B2C (business to customers) ale w świecie P2P (people to people)! Zwłaszcza, jeśli jesteś freelancerem, specjalistą, lub budujesz swój biznes od zera - postaw na to, by pokazać nie tylko swój produkt, ale także siebie! Po co?

✅ Dasz się poznać - i polubić, a ludzie po prostu chętniej korzystają z rad czy usług ludzi, których znają, lubią i którym ufają

✅ Chcą wiedzieć, kto stoi za Twoim profilem - każda marka potrzebuje duszy. Marka osobista - potrzebuje jej jeszcze bardziej!

✅ Ludzie wolą kupować od „prawdziwych” ludzi - mamy wysyp marek, za którymi stoją jedynie obrazki skopiowane z Alli Express. Chcesz być jednym z nich?

✅ Tworzenie więzi - pomiędzy Tobą i obserwatorami, dzięki czemu będą identyfikować Twoją markę z Tobą (a nie z anonimowymi obrazkami!)

✅ „Ludzka” strona - mamy już dosyć idealnego Insta-świata. O wiele lepiej odnajdujemy się wśród treści tworzonych przez osoby takie, jakimi sami jesteśmy. Nie zawsze idealni, nie zawsze super produktywni. Po prostu ludzcy i autentyczni.

Jeśli jesteś freelancerem, budujesz markę osobistą lub rozwijasz swój mały biznes, pomyśl o tym. 

👉 SPRAWDŹ PIERWSZY KOMENTARZ - BONUS! W komentarzu pod tym postem znajdziesz kilka pomysłów, w jaki sposób tę „ludzką” twarz pokazać! :) 

💬 DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU (LUB NA PRIV) , którą metodę wypróbujesz u siebie.

➡ MASZ PYTANIA? Śmiało! Pytaj! 🙂

I koniecznie zaobserwuj mój profil po więcej takich wskazówek 👇👇👇

@geekcatpl
@geekcatpl
@geekcatpl

POWODZENIA! ❤
  • 👉 6 SPOSOBÓW NA ZBUDOWANIE ZAUFANIA W SM 🔥🔥🔥

Jak zbudować zaufanie i przekonać do siebie (i do obserwowania Twoich profili w social mediach) użytkowników tych platform, gdy...

...dopiero zaczynasz, a licznik obserwujących wskazuje okrągłe "0"?🤔

Początki nigdy nie są łatwie, ale pamiętaj, że:

✅ każdy kiedyś zaczynał
✅ są sposoby, aby to zaufanie i swoją pozycję, jako specjalisty budować

W dodatku nie potrzeba do tego wiele! Musisz mieć jedynie trochę czasu, cierpliwości i zaangażowania 🙂

👉 PRZESUŃ W LEWO kafelek, aby poznać 6 prostych sposobów

💬 DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU (LUB NA PRIV) czyli w wiadomości prywatnej, którą metodę wypróbujesz u siebie jak najszybciej.

➡ MASZ PYTANIA? Śmiało! Pytaj! 🙂

I koniecznie zaobserwuj mój profil po więcej takich wskazówek 👇👇👇

@geekcatpl
@geekcatpl 
@geekcatpl 

POWODZENIA! ❤️❤️❤️

===========
#markaonline #biznesonline #kobiecybiznes #girlbosspl #działalnośćgospodarcza #przedsiębiorczość #bizneswomen #biznesman #mojafirma #przedsiębiorca #kobietaprzedsiebiorcza #pracawdomu #kobietawbiznesie #kobietapracująca #kobietazpasją #rekrutacja2021 #kobietasukcesu #kobietawmlm #instakaruzela #socialmediapl
  • ➡️ Nie zasuwasz w pocie czoła po 16h dziennie? Sorry, w takim razie jesteś nieudacznikiem 👎😫

💬„Prof. Marcin Matczak, prawnik, a prywatnie ojciec rapera Maty, rozpętał burzę. Jego zdaniem, aby osiągnąć sukces, trzeba pracować więcej, nawet 16 godzin na dobę.” - Money.pl

Słabo mi, gdy czytam w sieci takie wynurzenia 😫 - a warto dodać, że pan Matczak nie jest jedynym, który tak uważa. 

👉Nie wiem - może to kwestia pokoleniowa? 
👉Może wychowanie w zupełnie innej rzeczywistości?
👉A może zwykły bullshit? 

Powiem Wam w sekrecie - zasuwanie po 16h na dobę może błyskawicznie zaprowadzić Was nie do upragnionego sukcesu, ale do wypalenia zawodowego, załamania nerwowego, nerwic, depresji. Been there, done that. 🛑

Przerabiałam ten scenariusz 2 lata temu. Wpadłam jak śliwka w kompot i to zupełnie bezboleśnie. Jestem perfekcjonistką, przez co bardzo szybko wpadłam w szpony pracoholizmu. Ucieczka w pracę, bo praca = kontrola nad rzeczywistością, dobrze znany zakres tasków, ciekawe projekty w których klienci dają Ci wolną rękę, a Ty możesz realizować swoje wszelkie pomysły. 

Super sprawa, dopóki nie budzisz się w miejscu, w którym praca jest ciągłą ucieczką od rzeczywistości, która jest tak nieznośna, że w sumie nie chcesz do niej wracać. 

Po jakimś czasie dostrzegasz, że nie myślisz o niczym, poza pracą. Nie cieszy Cię nic, poza pracą. Nic poza nią nie przynosi Ci spokoju. Chwilę potem uświadamiasz sobie, że te „chwilowe” problemy ze snem to już zdiagnozowana bezsenność, a Ty potrzebujesz fachowej pomocy specjalisty.

Ja zafundowałam to sobie na własne życzenie. Jeśli Tobie, lub komuś Ci bliskiemu chodzi po głowie podobny plan - zasugeruj mu proszę uderzenie głową w ścianę z rozpędu. Wyjdzie taniej i będzie mniej bolało 😉

🚩Praca, która zmusza nas do zasuwania ponad 8h dziennie, nie jest miarą ani drogą do sukcesu.

🚩Praca, która staje się dla nas ucieczką od rzeczywistości, nie jest miarą ani drogą do sukcesu.

🚩Ludzie, którzy to negują, nie są żadnymi autorytetami. 

Nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej 🤷🏼‍♀️
  • 🔥7 WTYCZEK DO WORDPRESSA🔥

...bez których nie wyobrażam sobie blogowania 🤓💪 czyli post, o których jakiś czas temu prosiła @magadalis - a ja w końcu znalazłam na ten temat przestrzeń w swoim kalendarzu... 🤭

👉 PRZESUŃ W LEWO i korzystaj do woli 🤓

Mam tego farta, że całkiem nieźle orientuję się w Wordpressie (chociaż jestem totalnym samoukiem). Długo szukałam szablonu idealnego - ten, z którego korzystam obecnie na geekcat.pl jest baaaardzo rozbudowany i ma mnóstwo super bajerów, ale mimo to potrzebowałam kilku udogodnień, jak np.

➡ moduł do tworzenia podstron (Wp Bakery Builder) - na szczęście zintegrowany z moim szablonem
➡ Yoast SEO - wtyczka do optymalizacji SEO, wersja darmowa jest super, natomiast na blogu korzystam z premium i to jest dopiero sztos!
➡ Disqus - system komentarzy
➡ Jetpack - kombajn oferujący m. in. system statystyk (które warto zestawić z danymi np. z Google Analytics)
➡ Download Monitor -  kontrolowanie pobrań plików (np. planerów, ebooków)
➡ Publish Press - bardzo praktyczny planer / kalendarz publikacji, zwłaszcza jeśli macie na blogu dodatkowych autorów
➡ Public Post Preview - generuje podgląd nieopublikowanego jeszcze posta (np. gdy chcecie podrzucić klientowi sponsoraka do review)

🗨 A Z JAKICH WTYCZEK WY KORZYSTACIE? PISZCIE W KOMENTARZU! ⤵

#biznesonline #blogosfera #instatips #kobiecybiznes #blogerka #polishblogger #blogerlife #bizneswoman #blogerstyle #blogers #bloggersgetsocial #blogginggals #wordpressblog #bloggingtips #wordpressblogger #wordpresswebsite #bloggerproblems #peoplewhocode #girlswhocode #plugins #businesswebsite #digitalmarketer #instakaruzela #instagrampl #instapolska
  • NOTATKI NA PAPIERZE CZY CYFROWE? 🤔

Przyznam Wam się, że od dzieciństwa byłam ogromnym maniakiem wszelkich przyborów papierniczych. N najlepszym momentem wakacji były dla mnie... wyprawy z rodzicami na "szkolne" zakupy i wizyty w sklepie papierniczym - królestwie notatników, zeszytów, kolorowych papierów, zakreślaczy, flamastrów i wszelkich pisadeł. 

To na papierze powstawały notatki czy koncepcje - najpierw bloga, potem innych projektów. Z czasem jednak napotkałam problem, który raz na zawsze wymógł na mnie przeniesienie się ze świata papierowego na cyfrowy. Otóż...

JAK MIEĆ TE WSZYSTKIE NOTATKI I MATERIAŁY CIĄGLE ZE SOBĄ? 🤔

Często podróże, wiele projektów i praca kreatywna czy koncepcyjna (a przy okazji troska o środowisko i własny kręgosłup) sprawiły, że postanowiłam przetestować podejście #paperless i przejść z książek, kalendarzy i notatek papierowych na cyfrowe.

➡ Czy było łatwo? Nie ❌
➡ Czy było warto? ZDECYDOWANIE ✅

Stosy książek, kalendarzy i notatników zamieniłam na dwa urządzenia:
Kindle Paperwhite - na którym czytam zdecydowaną większość książek i mam je zawsze przy sobie
iPad Pro (z rysikiem Apple Pencil i Smart Keyboard Folio) - tu powstają moje notatki, szkice, zarysy artykułów, planów. Dzięki abonamentowi na Legimi dodatkowo mam także na iPadzie dostęp do pokaźnej biblioteki.

Przetestowałam też sporo apek do notowania na iPadzie (za niektóre słono zapłaciłam) i z pełną odpowiedzialnością na ten moment mogę polecić jedną - GoodNotes.

💬 A Wy wolicie książki lub notowanie na papierze czy w wersji cyfrowej?

#kalendarz #planowanie  #działanie #czytamwszędzie #kochamksiążki #planer #zaczytani #bookstagrampl #planner2021 #cele #projekt #cel #studygrampl #rozwój #rozwojosobisty #digitalnotes #goodnotes #ipadnotes #paperlessstudent #instastudy #studygramcommunity #goodnotesapp #digitalplanning #digitalplanner #goodnotesplanner #ipadplanning #ipadpro #notestagram
Facebook Twitter Instagram

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. O szczegółach przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kategorie

  • Aplikacje (23)
  • Apple (8)
  • Bez kategorii (4)
  • Branding (3)
  • Content marketing (16)
  • Facebook (7)
  • Filmy i seriale (2)
  • Google (10)
  • Instagram (5)
  • Kariera (3)
  • Kobiety w IT (8)
  • Kreatywność (11)
  • Książki biznesowe (1)
  • Książki o marketingu (2)
  • Książki o produktywności (2)
  • Lead generation (3)
  • Lifestyle (41)
  • Linkedin (1)
  • Marketing (47)
  • Media społecznościowe (14)
  • Mobile (1)
  • Moja organizacja (15)
  • Muzyka (1)
  • Narzędzia marketingowe (4)
  • Organizacja (34)
  • Podróże (6)
  • Pomysł na biznes (9)
  • Produktywność (8)
  • SEO i pozycjonowanie (2)
  • Strategia (8)
  • Technologia (51)
  • Własny biznes (35)
  • Własny biznes od kulis (12)
  • Wnętrza (1)
  • Work-life balance (16)
  • Zarządzanie czasem (1)
  • Zarządzanie projektami (6)

Recent Posts

  • Depresja wśród pracowników dużych firm 27 kwietnia 2022
  • Banery reklamowe – wady i zalety reklamy zewnętrznej 25 stycznia 2022
  • Depresja – dlaczego ciągle jest tematem tabu? 24 stycznia 2022

© 2017 - 2020 Geek Cat Marketing, przedsiębiorczość, nowe technologie.

No Result
View All Result
  • Marketing
  • Własny biznes
  • Technologia
  • Organizacja
  • Lifestyle
  • Konsultacje

© 2017 - 2020 Geek Cat Marketing, przedsiębiorczość, nowe technologie.

 

Loading Comments...