Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

„W branży technologicznej nikt nie siedzi z założonymi rękami” – rozmowa z headhunterką Agnieszką Deszczką

W branży technologicznej nie siedzi się z założonymi rękoma i czeka, aż właściwy kandydat sam prześle CV. Branża IT działa niezwykle dynamicznie, dlatego rekruterzy czy headhunterzy w swojej pracy napotykają mnóstwo wyzwań, którym muszą nieustanie stawiać czoła.

Dziś chcę Wam przedstawić Agnieszkę – headhunterkę pracującą w Londynie dla jednej z największych firm technologicznych na świecie, a jednocześnie autorkę, która uchyla rąbka tajemnicy i wprowadza internautów w tajniki rozmów rekrutacyjnych na swoim blogu Ministry Of Talent. Zobaczcie sami, jak wygląda jej praca od kulis oraz jakich wskazówek Agnieszka udzieliłaby osobie, którą chciałaby zaprosić do siebie na rozmowę rekutacyjną 🙂

„Współczesny rekruter ma dużo w sobie z detektywa i hackera jednocześnie.” – rozmowa z Agnieszką Deszczką – headhunterką i autorką bloga Ministry Of Talent.

Geek Cat - Jak wygląda praca w branży rekrutacyjnej

Jak wygląda praca rekrutera?

Na pewno pracując jako rekruter nigdy nie będziesz miał jednego takiego samego dnia w pracy. O nudzie nie ma mowy! Inaczej wyglądają obowiązki rekrutera pracującego bezpośrednio dla firmy (in-house), jeszcze inaczej jeśli pracujesz w agencji rekrutacyjnej na stanowisku typu 360 i poza znalezieniem odpowiedniego kandydata, najpierw musisz znaleźć sobie firmę, która zechce korzystać z twoich usług.

Jaka jest Twoja historia?

Na początku mojej kariery trafiłam do mikro firmy zajmującej się szkoleniami i rekrutacją w dużej mierze opartej na testach psychometrycznych. Właśnie kończyłam studia psychologiczne i cieszyłam się jak dziecko, że praca będzie miała wiele wspólnego z moim wykształceniem.

Po roku jednak postanowiłam spróbować swoich sił w pracy w większej firmie. I tak o to zaczęłam pracę rekrutera w szybko rosnącej, około stu osobowej firmie, która ze startupu, w ciągu kilku lat przeistoczyła się w korporację.

Geek Cat - Rozmowa z headhunterką Agnieszką Deszczką

Poza rekrutacją nowych pracowników, budowałam nieistniejące dotąd procesy potrzebne dla funkcjonowania rosnącej firmy takie employer branding, relokacja czy zasady współpracy z zespołami rekrutacyjnymi z zagranicy. Na co dzień pracowałam z kandydatami, którzy zaaplikowali na nasze ogłoszenia o pracy, zostali przeze mnie złowieni w sieci (poprzez LinkedIn czy polski Goldenline) czy też poleceni przez naszych pracowników.

Dobrą okazją, aby zaprezentować markę i zainteresować pracą u nas potencjalnych kandydatów były konferencje branżowe i targi pracy (które, przy okazji, uwielbiałam!).

Czym zajmujesz się w Londynie?

Teraz, po przeprowadzce do Londynu, pracuję bliżej obszaru, który niegdyś nazywano headhuntingiem. W branży technologicznej nie siedzi się z założonymi rękoma i czeka, aż właściwy kandydat sam prześle CV. Sama jestem sobie sterem i okrętem, i pracuje tylko z kandydatami, których sama sobie zdobędę.

Zatrudniam bezpośrednio do zespołów inżynieryjnych w mojej firmie. Nie chwaląc się, organizacja, w której pracuję, jest jednym z najlepszych pracodawców w branży technologicznej na świecie i wiele osób chciałoby tam pracować. Z drugiej strony, mój pracodawca zatrudnia tylko najlepszych z najlepszych, więc poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko.

Geek Cat - W branży technologicznej nikt nie siedzi z założonymi rękami

Moim zadaniem jest odnaleźć właściwego kandydata, zainteresować go pracą, przygotować go wymagających rozmów rekrutacyjnych, a potem sprawić, żeby przyjął właśnie naszą ofertę (a nie konkurencji) i rozpoczął z nami pracę. Rozmowy przeprowadzam przez telefon lub wideokonferencje, więc moje poszukiwania nie znają granic. Szukam kandydatów w Europie, Azji lub Australii. Czasem gubię się w strefach czasowych moich rozmówców.

Jakie cechy i umiejętności musi mieć osoba chcąca zajmować się rekrutacją?

Po pierwsze, powinna ją cechować ciekawość. Od chęci poznania motywacji kandydata, przez ekscytację gdy poznajesz nową domenę biznesową, dociekliwość, gdy trzeba rozwiązać kolejny problem, po potrzebę ciągłego dokształcania. W tej branży każdy miesiąc jest inny, i musisz się uczyć na bieżąco.

W branży technologicznej nie siedzi się z założonymi rękoma i czeka, aż właściwy kandydat sam prześle CV. Sama jestem sobie sterem i okrętem, i pracuje tylko z kandydatami, których sama sobie zdobędę.

Author's image

Niezwykle istotna jednak także właściwa komunikacja i umiejętność słuchania. Niewątpliwie, w pracy pomaga organizacji własnego czasu i systematyczność. Na owoce pracy nierzadko czeka się miesiącami, czasem latami, dlatego potrzebna też jest duża dawka determinacji. W pracy rekrutera w roli 360, gro pracy oparte jest na sprzedaży, więc i takie umiejętności mogą mieć duże znaczenie.

Jeśli natomiast skupiasz się na poszukiwaniu wysoko wyspecjalizowanych i rozchwytywanych kandydatów potrzebne są umiejętności analityczne, wyszukiwania informacji, a nawet copyrighting, kiedy piszesz kreatywne wiadomości do potencjalnych kandydatów. Współczesny rekruter ma dużo w sobie z detektywa i hackera jednocześnie.

Jakie wskazówki dałabyś osobie, która ma się z Tobą spotkać podczas rozmowy o pracę?

Przede wszystkim znaj swoje CV od A do Z. Przed rozmową przygotuj przykłady projektów z twojej pracy, które miały duże znaczenie biznesowe, lub odzwierciedlają jak dobrze wykorzystujesz swoje kluczowe umiejętności.

Mów zwięźle i na temat. Dopasuj język do rozmówcy (unikaj żargonu i skrótów myślowych). Jeśli coś nie jest do końca jasne, zadawaj pytania. Poczytaj o firmie, do której zatrudniam i zapoznaj się jej produktami. Możesz też zkorzystać z metody STAR, o której piszę więcej na swoim blogu.

A jakie Wy macie pytania do Agnieszki? 🙂

Zapisz się na Geekletter!

Otrzymuj najnowsze porady na temat marketingu, przedsiębiorczości i przydatnych narzędzi oraz aplikacji, które usprawnią Twoją pracę - bezpośrednio na maila!

Zero spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

 • Agnieszko, czemu nie spotykam takich rekruterów na swojej drodze? Nie aplikuję już (całe szczęście) na stanowiska juniorskie, ale takie „kwiatki” jak spóźnianie się, nieczytanie mojego cv czy nieśmiertelne „czy możemy porozmawiać po angielsku” kiedy ja mam dyplom anglistyki a rekruter mówi tak sobie i jeszcze się na mnie denerwuje to standard. Do tego brak informacji po rekrutacji – to w mojej branży, teoretycznie kreatywnej i innowacyjnej norma 🙁

  • ja na szczęście nie mam takich doświadczeń, ale często słyszę podobne historie od swoich znajomych ;c z ciekawości – czym się zajmujesz?

   • Marketingiem.
    Poważnie rozważam przebrażowienie;)))

    • no to piąteczka 🙂 ja wcześniej zajmowałam się marketingiem stricte zawodowo, jednak od pół roku zmieniłam branżę na IT (jestem PM). Ciągle zajmuję się marketingiem, ale po godzinach (głównie w projektach, w których się udzielam, dla własnej przyjemności i chęci rozwoju, nie dla pieniędzy). Jest różnica 🙂

     • Czyli jest nadzieja. 😉 W wielu firmach niestety oczekuje się że będę specjalistą od grafiki, mistrzem optymalizacji reklam, ekspertem grp etc… Marzy mi się bardziej nowoczesna branża;)!

     • zatem tym bardziej polecam IT 🙂 a co do rozmowy o millenialsach… wiadomo że każdy ma coś na sumieniu, faktycznie zdarzają się ludzie z naszego pokolenia którzy są nieogarnięci i roszczeniowi. Ale widzę też mnóstwo osób, które przeczą zupełnie temu stereotypowi. Bardzo ważny jest dla nich rozwój, podnoszenie kompetencji, otwartość. Są także świadomi swoich umiejętności – a to często sprawia, że pracodawcy nieprzychylnie patrzą na oczekiwania finansowe takich osób… „bo student zrobi na praktykach za darmo…” i w sumie to jest trochę smutne. Uważam, że żadna ze stron nie jest bez winy, ale nikt nie mówi też o tym, że pracodawcy muszą często także dojrzeć do nowych realiów rynku pracy(i „rynku pracownika”)

     • Jako milleanials wychowany i wprowadzony na rynek pracy przez pokolenie X (stara jestem, wiem 😉 generalnie uważam że warto jest być roszczeniowym i walczyć o swoje, tak jak piszesz.

      Dla większości pracodawców taka podstawowa rzecz jak homeoffice kiedy jesteś chory/a, czy możliwość przyjścia do pracy między 8 a 9:30 to wymagania z kosmosu. Ale wiele osób tłumaczy to tym, że pracownikom nie można zaufać na tyle…i to dopiero jest smutne 🙁

 • Świetny artykuł. To prawda, też nie spotykam rekruterów ani trochę podobnych do Pani. Zazwyczaj ich podejście jest od niechcenia, z łaską i niemiłe.

 • Kuba

  Trzeba też pokazać drugą stronę medalu. Praca headhuntera jest niesamowicie trudna. Pomijając już sam etap poszukiwań Kandydata, rozmowy rekrutacyjne bywają męczące i wyprowadzają z równowagi. Obecnie mamy do czynienia z nowym pokoleniem na rynku pracy i trendem zwanym „rynkiem pracownika”. Osoby, które aplikują do danych firm, nierzadko w ogóle nie pojawiają się na rozmowie bez wcześniejszego uprzedzenia, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej. Często oczekiwania Kandydatów względem Pracodawcy są nierealne…Jedna z firm opublikowała ostatnio artykuł na temat poszukiwania pracowników z sektora finansowego, ale pokusiłbym się o stwierdzenie, że podobnie jest w każdej branży, poczytajcie: https://franczyzabanku.pl/newsroom/wiadomosci-wywiady/specjalista-w-branzy-finansowej-poszukiwany
  Życzę Pani Agnieszce dalszej wytrwałości na tym ciężkim obecnie rynku pracy 🙂

  • „Obecnie mamy do czynienia z nowym pokoleniem na rynku pracy i trendem zwanym „rynkiem pracownika”.” – czy to dobrze, czy źle – wszystko zależy od przyjętej perspektywy. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wierzę, że zarówno jednak jak i druga strona mają swoje za uszami 🙂