Site icon Geek Cat

8 zasad ludzi szczęśliwych

[g1_lead]Czym jest szczęście? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy ma własną definicję. Mimo tej różnorodności w pojmowaniu szczęścia istnieje wspólny mianownik, który łączy pewne zasady, będące nawykiem osób szczęśliwych. Chcecie je poznać?[/g1_lead]

8 zasad ludzi szczęśliwych

Niejedna mądra głowa zastanawiała się, czym ludzie sukcesu, ludzie szczęśliwi, różnią się od typowego Kowalskiego czy Smitha. Czy to zwykły łut szczęścia sprawia, że Twój sąsiad jest spełnionym, pełnym energii szczęściarzem, a Ty ciągle borykasz się z rosnącą górą problemów? A może to kwestia pracowitości, inteligencji, lub genów? Nic z tego. Sprawdź, co powinieneś zrobić, by stać się szczęśliwym.

 1. Bądź wytrwały i zdeterminowany

Już nie raz udowadniano, że człowiek bardziej docenia to, na co sam zapracował i osiągnął własnymi siłami. Zastanów się, jak najczęściej ludzie reagują na sukces olimpijczyka lub spektakularny awans? Zazwyczaj bezmyślnie powtarzają hasła: „Ale miał farta! Temu to się udało… Szczęściarz z niego!” Czy rzeczywiście tak jest? Czy za złoto na Olimpiadzie odpowiada fart? Bzdura. Sportowiec musi naprawdę się napracować, by osiągnąć mistrzowski poziom. Nikt nie pomyśli o godzinach spędzonych na treningach, wymagającym stylu życia i bolesnych kontuzjach. Sukces nigdy nie spada z nieba, trzeba na niego po prostu zapracować, a to udaje się jedynie najwytrwalszym.

2. Czas przeznaczany na odpoczynek ciała i umysłu jest święty  

Odpoczynek to słowo – klucz. Przemęczony czy zestresowany nie dasz rady efektywnie działać, skupić się na zadaniu czy osiągnięciu celu. Dbanie o nastrój i formę to tak jak dbanie o swój ukochamy samochód – jeśli będziesz wlewać kiepskiej jakości paliwo i odpuścisz sobie przeglądy i drobne naprawy, długo nie pojeździsz 😉 Znajdź balans w swoim życiu i pamiętaj, że praca i rozwój są ważne, jednak nie bardziej niż własne zdrowie i samopoczucie. Musisz sam zadbać o równowagę – uwierz mi, nikt inny nie odnajdzie jej za Ciebie 🙂

3. Zaufaj swojej intuicji

Bardzo często lekceważymy intuicję, polegając jedynie na analizach i kalkulacjach. Czy słusznie? Jak dowodzą uczeni, intuicja (lub jak wolą niektórzy: głos wewnętrzny) pełni nieocenioną rolę w podejmowaniu trafnych decyzji wymagających podjęcia ryzyka lub oceny relacji międzyludzkich.

– Badania neuropsychologiczne pokazują, że lekceważenie intuicji czy tego głosu wewnętrznego jest błędem. Intuicja sprowadza nas na manowce, jeżeli chodzi o rachunek prawdopodobieństwa i analityczne kalkulacje, natomiast w ocenach holistycznych intuicja się bardzo przydaje. Potrafi ocenić, czy ktoś kłamie czy nie, czy ktoś chce nam zrobić krzywdę, czy możemy mu zaufać.– prof. Rafał Ohme, ekspert w dziedzinie psychologii perswazji, emocji i podświadomości (źródło)

4. Dostrzegaj w każdym wyzwaniu szansę

Szef zlecił Ci wymagający projekt? Zamiast obawiać się, że nie podołasz, dostrzeż szansę jaka drzemie w tym zadaniu. Z pewnością musisz poświęcić sporo czasu i uwagi aby mu sprostać, ale zauważ, ile dzięki temu zyskasz. Może to będzie zdobycie nowych umiejętności, doświadczenia, awans lub wyjście z bezpiecznej strefy komfortu w jakiej dotąd tkwiłeś? Czasem warto wskoczyć na głęboką wodę 🙂 Sam przekonasz się, że to o wiele bardziej opłacalne, aniżeli odrzucanie wymagających wyzwań i ciągłe wmawianie sobie, ze nie dasz rady.

5. Zarówno sukces jak i porażka zależą od nastawienia

Jak mawiają – optymiści żyją dłużej. Ponadto optymiści lepiej radzą sobie z problemami 😉 Dlaczego? Ubolewanie nad problemem cechuje bierność. Skupiamy się na powielaniu faktów, które tworzą dla nas pewną przeszkodę (np. chcesz zostać blogerem, ale marudzisz na to, że Twój komputer jest stary i słaby, domeny i serwery drogie, trudno zyskać czytelników i przebić się, a najpopularniejsi i tak pewnie kupują lajki na Facebooku) przez co problem nie znika, a my nie szukamy rozwiązania. Optymiści mają to do siebie, że dostrzegają w każdej sytuacji pozytywy. Dzięki temu problemy stają się wyzwaniami, a zamiast ubolewania nad faktami i bierności pojawia się analizowanie problemu – w rezultacie dostajemy także rozwiązanie, jak problem obejść lub rozwiązać 🙂

6. Pamiętaj o wdzięczności i pokorze

Wdzięczność i pokora nie jest postawą osób słabych i bez charyzmy – wręcz przeciwnie. Te dwie postawy pozwalają wyciągać lekcje z potknięć i porażek oraz doceniać to, co masz już na swoim koncie (i niekoniecznie mówię tutaj o okrągłej sumce, lecz o osiągnięciach i doświadczeniach). Nie mam problemu z tym, by podziękować komuś za uwagi i wskazówki oraz uczyć się od lepszych i bardziej doświadczonych – a w dodatku to procentuje, nie tylko poszerzeniem wiedzy ale i świetną atmosferą w grupie 🙂

7. Nie uciekaj od podejmowania decyzji

Nie łudź się, że ktoś wybierze za Ciebie ścieżkę zawodową, podpowie co zrobić ze swoim życiem i poukłada wszystko za Ciebie. Nie pozwalaj też, by pozostawać w tych kwestiach biernym. Jeśli zawsze marzyłeś o ciekawym życiu, fajnej pracy i jeszcze lepszych wspomnieniach, odsuwanie decyzji o tym, co zrobić, na wieczne później nigdzie Cię nie zaprowadzi. Poszukuj szans i wykorzystuj nadarzające się okazje – jeśli Ty tego nie zrobisz, zrobi to ktoś inny i za jakiś czas zobaczysz go na swoim wymarzonym miejscu. Nie chcesz tego, prawda?

8. Pokochaj swoją pracę

Wiem, że nie zawsze na starcie uda nam się znaleźć wymarzoną pracę (a gdy chcesz być sam sobie szefem – nie zawsze na początku stać Cię na założenie własnej firmy) ale to nie powód do narzekania. Gdzieś w końcu trzeba zdobyć doświadczenie, nie ważne, czy będzie to pomoc w sklepie, sprzedawanie ubezpieczeń czy opieka nad dzieckiem sąsiadki. Ważne, że daje doświadczenie i zarobek. Jeśli wiesz, czego chcesz odżycia, prędzej lub później, ale w końcu zaczniesz zarabiać na tym, co sprawia Ci największą frajdę – bo o to przecież chodzi 🙂 Robiąc to co kochasz, nigdy nie będziesz w pracy, a każdy dzień będzie kolejną okazją do cieszenia się życiem.

Exit mobile version