Site icon Geek Cat

Co daje prowadzenie bloga? Szczera opinia z mojej perspektywy

Geek Cat - Co daje prowadzenie bloga

Co daje prowadzenie bloga? Czego uczy? Jaki przynosi korzyści? Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością zastanawiasz się przynajmniej nad jednym z tych aspektów prowadzenia swojego miejsca w sieci. Spieszę z odpowiedzią i mam nadzieję, że moje (niemal 10-letnie) doświadczenie w blogowaniu pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

Jak zaznaczyłam na wstępie, w prowadzenie bloga bawię się od dobrych 10 lat. Nie mówię tu oczywiście o tym konkretnym, który czytasz obecnie. Moje miejsca w sieci ewoluowały i dorastały razem ze mną.

Pamiętam doskonale czas blogów – pamiętników. Swój skrawek sieci uprawiałam najpierw na Onecie, potem na WP, gdzie prowadzenie bloga sprowadzało się głównie do wrzucania od święta luźnych przemyśleń. Blogosfera była w powijakach i nikomu nie przyszłoby wtedy do głowy, aby traktować prowadzenie bloga w kategoriach pełnoprawnego zawodu.

Następnie, wraz z pierwszym zauroczeniem fotografią, nadeszła era Photobloga. To wtedy zaczęłam w sobie kształtować dyscyplinę i regularność w publikowaniu. O ile zdjęcia pozostawiały wiele do życzenia (jak na początkującego przystało), o tyle prowadzenie bloga w tym serwisie nauczyło mnie właśnie regularności w tworzeniu.

Do tego stopnia, że wkrótce postanowiłam przenieść się na Blogspot (no cóż, wtedy brzmiało to tak poważnie…) i „zostać prawdziwą blogerką”. O ile pamięć mnie nie myli, byłam wtedy początkującą licealistką, a Blogspot dawał spore pole do popisu, jeśli chodzi o możliwość dostosowywania go do swoich potrzeb. Byłam zatem w siódmym niebie.

Czy wtedy zastanawiałam się, co daje prowadzenie bloga? Skądże. Za to bardzo mocno czułam pod skórą, że chcę rozwijać własne miejsce w sieci i dzielić się swoim punktem widzenia, oraz wiedzą. To drugie przyszło z czasem, gdyż początkowo (jak na dosyć pokorne stworzenie przystało) nie uważałam, aby moja wiedza na jakikolwiek temat była na poziomie dostatecznym do dzielenia się nią z innymi. Nie sądziłam po prostu, że jest w jakikolwiek sposób cenna.

Po Blogspocie przyszedł czas na Wordrpessa, własną domenę, zabawę z hostingiem i budowanie własnego skrawka sieci od podstaw. Początkowo jako „Hattu”, a już od niemal 1,5 roku (1 lutego wybiło równe 12 miesięcy!) pod szyldem „Geek Cat”. Staram się dzielić z Wami swoją wiedzą, głównie na temat przedsiębiorczości, marketingu internetowego, oraz nowych technologii i przydatnych aplikacji. Jak mi idzie? Ocenę pozostawiam Wam, natomiast dziś szczerze chcę sobie i Wam odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.

Co daje prowadzenie bloga? Czy warto?

Pierwszym, co nasuwa mi się na język po usłyszeniu pytania: „co daje prowadzenie bloga” jest niewątpliwie… rozwój. I to naprawdę wszechstronny, co zapewne może potwierdzić wielu innych blogerów. Lata blogowania nauczyły mnie wielu rzeczy, o których postaram się wspomnieć szerzej w tym tekście. Poniżej moja bardzo subiektywna (i bardzo szczera) lista.

Czego nauczyło mnie prowadzenie bloga?


#1 Nauka WordPressa i podstaw tworzenia stron internetowych

To na swoim własnym blogu uczyłam się wszystkiego. Od edycji szablonu na Blogspocie, po instalację WordPressa, przepinanie baz danych, aż po „ogarnianie” tego WordPressa na satysfakcjonującym poziomie. W moim wypadku „satysfakcjonujący to taki, że raczej bez problemu jestem w stanie zmienić i ustawić sobie szablon, wtyczki czy inne tego typu sprawy, które nie wymagają grubszych zmian w kodzie.

#2 Samodyscyplina

Jeśli zastanawiacie się, co daje prowadzenie bloga, to z pewnością wśród odpowiedzi (na podium!) powinna znaleźć się samodyscyplina. Aby prowadzić blog jest ona po prostu niezbędna. Nikt nie rodzi się blogerem. Niemal każdy znany i popularny dziś bloger zaczynał pisanie po godzinach – mając na głowie studia, sesje, pracę, zlecenia, etat, często także dzieci i rodzinę.

Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować sobie czasu na blog, to nie bierz się za to. Jeśli nie jesteś w stanie sam się zmobilizować i w każdej wolnej chwili rozwijać to swoje internetowe poletko – raczej daleko nie zajdziesz. Mam jednak nadzieję, że te ostatnie zdania Ciebie nie dotyczą i wkrótce pochwalisz się swoim blogiem (serio, chętnie poczytam, podsyłajcie info – najlepiej na maila -> justyna@geekcat.pl :)).

#3 Rozwój warsztatu

Prowadzenie bloga dawno już nie przypomina pisania internetowego pamiętnika. Blogosfera w ostatnich latach bardzo się sprofesjonalizowała i dziś tworzenie treści wśród blogerów wygląda zdecydowanie inaczej. Jest mnóstwo kwestii, które mają wpływ na tekst i jego formę. Świadomi twórcy rozwijają zatem swój warsztat i ciągle szukają nowych metod i sposobów na pogłębianie wiedzy i przyciąganie czytelników.

Zauważyliście, jak teksty na blogach się zmieniają na przestrzeni lat? Najpierw krótkie, pamiętnikowe wpisy. Potem anonimowe, ale nieco odważniejsze formy. Potem odwrót w stronę bardzo subiektywnych, wypełnionych obrazkami treści. Dziś natomiast mamy coraz więcej artykułów eksperckich, pogłębiających wiedzę w konkretnych tematach. Pojawiają się reportaże, cykle, ebooki, ćwiczenia i obszerne teksty liczące po kilka tysięcy słów.

Prowadzenie bloga to dziś także prowadzenie kanałów w social mediach. Musimy siłą rzeczy uczyć się np. zwięzłego wyrażania myśli na Twitterze, wyrażania treści obrazami (Instagram i Pinterest), angażowania odbiorców w dyskusję (Facebook), czy form video – bo to filmy, nieważne czy na Instagramie, IGTV czy YouTube, popychają teraz blogosferę naprzód.

#4 Nauka marketingu

Tworzenie tekstów to zaledwie jeden z wielu elementów, które składają się na blogowanie. Obecnie, gdy panuje spory przesyt informacyjny, wybicie się w ich oceanie jest po prostu o wiele trudniejsze, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Jeśli ktoś pyta mnie, co daje prowadzenie bloga, to bez wahania odpowiadam, że właśnie blogowanie nauczyło mnie marketingu.

Z pewnością w wielkim stopniu było przyczynkiem do zdobywania i pogłębiania tej marketingowej wiedzy na własną rękę. To właśnie blog był tym „żywym organizmem” na którym eksperymentuję do tej pory. To tutaj mogłam bez stresu poznawać Analyticsa, narzędzia webmasterskie, social media i prawa, jakimi się rządzą. To tutaj, dzięki blogowaniu, nauczyłam się podstaw SEO czy czytania click map.

Psst! A jeśli chcecie poczytać nieco więcej o narzędziach z których korzystam w blogowaniu, odsyłam Was do osobnego tekstu na ten temat:

Zobacz: Blogowanie i biznes online – narzędzia, z których korzystam


Jeśli blogujecie, mam do Was pytanie: co Wam daje blogowanie? Jeśli jesteście czytelnikami: co według Was daje blogowanie? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Exit mobile version