Site icon Geek Cat

Dopadła Cię twórcza blokada? 34 sposoby, które pobudzą Twoją kreatywność

Siedzisz przed komputerem i nerwowo stukasz w klawisz Backspace – od godziny próbujesz stworzyć tekst na zlecenie (blog, na studia) i nic sensownego nie przychodzi Ci do głowy. Czy wszystko z Tobą w porządku? Jasne! Po prostu dopadła Cię twórcza blokada, a ja już mówię, jak można sobie z nią poradzić.

Blokada twócza często dopada nas nagle. Nie ma tutaj wyjątków – z taką samą premedytacją atakuje pisarzy, artystów, grafików, copywriterów, projektantów czy blogerów – dostłownie każdego, kto w jakikolwiek sposób związany jest z pracą kreatywną. Powoduje u nas ogromną frustrację i nerwowość, bo…

jak to, dlaczego nic sensownego nie przychodzi mi do głowy?!

Spis treści

Toggle

Skąd bierze się twórcza blokada?

Sama (dosyć często) borykam się z tym problemem i postanowiłam wziąc go pod lupę. Po rozłożeniu sprawy na czynniki pierwsze okazało się, że twórcza blokada najczęściej dopada mnie w kilku sytuacjach, które często się powtarzają, gdy mamy zbyt wiele na głowie, czyli:

Swego czasu pisałam tutaj o tym, dlaczego lęk powstrzymuje nas przed działaniem. Ze stresem i presją bywa podobnie – w naszym mózgu uruchamiane są podobne procesy, które w rezultacie prowadzą do efektu twóczej blokady. Dla przypomnienia:

[g1_message type=”info”]

Pień mózgu czyli tzw. „mózg gadzi”, stanowi podstawę mózgu. Budzi nas rano, sprawia, że zasypiamy oraz odpowiada za to, że nasze serce wie, że ma bić

Śródmózgowie to „mózg ssaczy”, który reguluje m. in. temperaturę ciała, oraz jest źródłem emocji. Zarządza reakcją typu walka lub ucieczka. Zawiera ciało migdałowate, które kontroluje właśnie tę rekcję, stymulując odpowiednie partie ciała do działania w obliczu zagrożenia – spowalnia racjonalne i twórcze myślenie, które mogłoby przeszkodzić zdolności do podjęcia walki lub ucieczki w celu obrony lub ratowania życia. Alarm ten włączany jest za każdym razem, gdy chcemy zerwać ze znanymi metodami (lub wyjść ze swojej sfery komfortu). Każde nowe wyzwanie nasz mózg wiąże z pewną dozą strachu, blokując nasz dostęp do kory mózgowej.

Kora mózgowa natomiast umożliwia nam w dużym uproszczeniu bycie człowiekiem. Z niej wzięły się cywilizacje, nauka, sztuka, w niej powstają racjonalne myśli i twórcze impulsy.

[/g1_message]

Winowajcą naszej twórczej blokady jest zatem śródmózgowie: stres, zmęczenie, przytłaczająca ilośc obowiązków lub presja powodują, że nasz mózg odczytuje tę sytuację jako zagrożenie. Aby się chronić, odcina wszelkie kreatywne impulsy i skupia się jedynie na zapewnieniu minimum do przetrwania – pozwala na podjęcie decyzji o walce, lub ucieczce. W takiej sytuacji skupianie się na problemie i ganienie siebie samego będzie jedynie wzmagać tę reakcję.

Twórcza blokada – jak sobie z nią poradzić?

Najprostszym i najszybszym sposobem jest… odpuszczenie sobie. Każdy podświadomie potrafi wyczuć że zmęczenie nie sprzyjać będzie kreatywności, ale weźmy pod uwagę także sposób funkcjonowania naszych mózgów – skoro twórcza blokada włącza się w sytuacji, gdy organizm rozpoznaje zagrożenie, to musimy wyprowadzić go z błędu – innymi słowy, po prostu wyluzować i doprowadzić do obniżenia poziomu stresu, zadbać o odpoczynek i równowagę. Aby moi Czytelnicy nie pomyśleli, że tylko się wymądrzam, poniżej spis sposobów na pobudzenie kreatywności, które przetestowałam na sobie. Mam nadzieję, że zadziałają także w Waszym przypadku! 🙂

Blokada twórcza – 34 sposobyna kreatywność!

  1. wybierz się na spacer

  2. wyłącz przeszkadzacze

  3. ogarnij swoje otoczenie

  4. znajdź spokojny kącik dla siebie i spisz wszystkie myśli, które kłębią Ci się w głowie

  5. zajrzyj na ulubiony blog

  6. przejrzyj inspirujące prace np. twórców na Behance lub Instagramie 

  7. posłuchaj ulubionej muzyki

  8. odkryj muzyki pobudzającej kreatywność (playlisty pobudzającej kreatywność znajdziesz tutaj – link)

  9. naszkicuj w 5 minut tyle wzorków, ile tylko zdołasz

  10. zajmij się czymś innym – umyj naczynia, wyprasuj koszule, poukładaj książki według kolorów

  11. weź kąpiel

  12. naszkicuj 3 rzeczy, które są w zasięgu Twojego wzroku

  13. naszkicuj alternatywną wersję 3 rzeczy, które są obok Ciebie

  14. zrób szkic używając tylko jednego koloru

  15. naszkicuj nową wersję jednego z własnych rysunków

  16. naszkicuj 3 sceny z Twojej ulubionej piosenki

  17. spróbuj czegoś nowego

  18. naszkicuj ulubioną postać z kreskówek

  19. ustaw minutnik na 30 minut i sprawdź, ile drobnych rzeczy z listy to-do, które nad Tobą wiszą, jesteś w stanie domknąć

  20. przejrzyj swój szkicownik

  21. przejrzyj swój notatnik z pomysłami (a jeśli nie masz notatnika, sprawdź, dlaczego warto go założyć)

  22. pozwól sobie przez 5-20 minut po prostu… bazgrać 🙂

  23. zrób burzę mózgów

  24. wypisz wszystkie skojarzenia, które nasuną Ci się w związku z pomysłem, który jest sabotowany przez twórczą blokadę

  25. zmień otoczenie – popracuj w innym miejscu niż zwykle

  26. wyznacz sobie deadline i umów się ze sobą, że w określonym terminie urzeczywistnisz swój pomysł (nawet, jeśli będzie niedopracowany, ważne, aby ruszyć z miejsca)

  27. zmień narzędzia – rysujesz cienkopisem? sięgnij po pastele lub tablet; piszesz na komputerze? spróbuj zanotować i rozpisać pomysł w notesie

  28. prześpij się z problemem – zrób sobie drzemkę

  29. wyjdź na drinka 😉

  30. pobaw się – poukładaj Lego z siostrzeńcem, zagraj w siatkówkę

  31. podróżuj – po bliższej lub dalszej okolicy, lub nawet palcem po mapie, tworząc plan wyprawy w dalekie regiony

  32. fotografuj swoje otoczenie

  33. zafunduj sobie dzień offline

  34. nałóż na siebie ograniczenia

Jakie są Wasze sposoby na twórczą blokadę?

Exit mobile version