Site icon Geek Cat

Oto, dlaczego planowanie roku jest bez sensu (i co z tym możesz zrobić)

Geek Cat - planowanie roku

Postanowienia noworoczne to temat, który co roku powraca jak bumerang, chociaż planowanie roku jest… totalnie bez sensu. A mimo to i tak co roku dajemy się złapać w tę pułapkę – tylko po co?

Zastanówmy się – wszak co roku scenariusz się powtarza. Bardzo często już w listopadzie dociera do nas, że 12-miesięczny sprint za chwilę dobiegnie końca, a nam przyjdzie rozliczyć się z wyników. W grudniu, gdzieś pomiędzy świątecznymi zakupami, a ubieraniem choinki, uświadamiasz sobie, że Nowy Rok jest tuż za rogiem, a przerwa świąteczna niespecjalnie pomoże w napisaniu książki, schudnięciu 10 kilogramów
i znalezieniu nowej pracy.

Bardzo często naszą frustrację podsyca także otoczenie. Rodzina, znajomi, koledzy z pracy – wszyscy w okolicach Sylwestra zaczynają wyznawać mantrę “Nowy Rok – nowa ja”. W sieci zalewają nas zewsząd litanie pomysłów na to, co w sobie zmienić, ulepszyć, lub jacy powinniśmy być. Wszystko to ładnie opakowane w tak popularny nurt samorozwoju, produktywności, bycia fit i so successful. A gdy już w końcu i nas dopadnie to całe noworoczne szaleństwo, wpadamy na genialny pomysł. Równie dobry, jak wróżenie z fusów, chociaż akurat wróżenie z fusów i wiara w fusiaste przepowiednie jest mniej akceptowalna społecznie, aniżeli… planowanie roku.

Dlaczego planowanie roku jest bez sensu?

W wielkim skrócie – ponieważ daliśmy sobie wmówić, że nadchodzące 12 miesięcy przebiegnie dokładnie tak, jak sobie życzymy i pod taki scenariusz 90% społeczeństwa projektuje swoje plany. Czy jednak życie faktycznie zawsze idzie po naszej myśli? Pomyślmy…

2020 rok (na szczęście już za nami!) dla każdego z nas był hardcorowy. Ile Twoich planów poszło precz przez to, co działo się w ostatnich 12 miesiącach? Przecież nie można było przewidzieć pandemii i obostrzeń rok temu. Założę się, że gdybym początkiem stycznia 2020 napisała na blogu, że już za 3 miesiące większość świata utkwi w izolacji, a tajemniczy wirus w ciągu roku dotknie ponad 93 miliony osób (z czego prawie 2 miliony uśmierci), wysłalibyście mnie na przymusową izolację, ale do najbliższego szpitala psychiatrycznego. A tu niespodzianka.

Jeśli jednak potrafisz wróżyć ze szklanej kuli, tudzież fusów, mam dla Ciebie kolejny argument. Jaki? Żyjemy w świecie, w którym wszystko dzieje się bardzo szybko. Wszystko zmienia się w mgnieniu oka. 10 lat temu, gdy jako świeżak zaczynałam studia, nawet nie śniło mi się, że będę zajmować się tym, czym się między innymi zajmuję w swojej pracy obecnie. Nie przewidziałam tego z jednego, prostego powodu – taki zawód 10 lat temu nie istniał. Może i perspektywa 10 lat to faktycznie sporo, ale zastanówmy się, jak wiele nowinek pojawiło się w naszej rzeczywistości w ciągu ostatniego roku? 12 miesięcy temu nikt z nas nie mógł przewidzieć, jak bardzo będziemy musieli zmienić naszą codzienność. Dlaczego więc dajemy sobie wmówić, że planowanie roku jest spoko? Przecież kolejnych 12 miesięcy też nie jesteśmy w stanie przewidzieć, prawda?

Planowanie roku – co robić? Jak żyć?

Jak to mawiała moja babcia – czego nie przeskoczysz, spróbuj… obejść 😉 Jeśli i u Was perspektywa roku jest mglista i zniechęcająca, zachęcam do skorzystania ze sposobu, który:

// Psssttt! Przygotowałam dla Was DARMOWY workbook o tym, jak ogarnąć planowanie nowego roku – ponad 40 stron poradnika, ćwiczeń i arkuszy, które pomogą zaplanować najbliższe miesiące bez stresu i na własnych zasadach 🙂 Kliknij w obrazek poniżej i pobierz! //

Planowanie roku w wersji mini, czyli działamy kwartalnie!

Podstawą mojego systemu planowania jest metoda zawarta w książce “12-tygodniowy rok” autorstwa Briana P. Morana i Michaela Lenningtona, którą nieco dostosowałam do swoich potrzeb. Poniżej krótka instrukcja:

Dzięki takiemu podejściu:

Kwartalne planowanie roku – prezent

Wiem, że na moim blogu jest wielu miłośników Trello, dlatego specjalnie dla Was przygotowałam tablicę do kwartalnego planowania – właśnie w Trello. Znajdziecie ją pod tym linkiem – możecie się na niej wzorować lub po prostu skopiować i rozpocząć planowanie kwartalne u siebie na jej podstawie 🙂

Exit mobile version