Site icon Geek Cat

Smart urządzenia, które warto mieć w nowoczesnym domu. Sprawdź je!

W ciągu ostatnich lat, zakres tego co rozumiemy pod pojęciem „smart urządzenia” znacząco się powiększył. Dumnie krocząca w branży idea Internetu rzeczy wprowadza na rynek coraz to nowe sprzęty, które komunikują się z innymi w ramach domowej sieci WiFi. Czym są urządzenia smart i jakie warto mieć?

Smart urządzenia dla domu to sprzęty, które oprócz spełniania określonych funkcji, pozwalają na komunikację z nimi (lub poprzez różnorodne mechanizmy automatyzacji) w ramach ustandaryzowanych interfejsów łączności. Najczęściej wykorzystywanym w branży jest standard WiFi: smart urządzenia uwierzytelniają się w sieci domowej i cały czas są z nią połączone – tak, aby albo użytkownik mógł komunikować się z nimi (na przykład po to, by zmieniać ich ustawienia) za pomocą telefonu komórkowego lub komputera, lub by możliwe było ustalenie pewnych automatyzacji. Dajmy na to, gdy centralka odpowiedzialna za komunikację smart urządzeń w domu wykryje, że z siecią domową łączy się telefon któregoś z użytkowników, automatycznie włączane są światła w salonie. To bardzo prosty przykład integracji urządzenia domowego wewnątrz sieci domowej – takich możliwości jest znacznie więcej, choćby dzięki standardowi IFTTT (If This Then That) – wykonywane akcje są ustalane za pomocą prostych instrukcji warunkowych (jeżeli zostanie spełniony konkretny warunek, zadzieje się dokładnie to).

Smart urządzenia – jakie warto mieć w nowoczesnym domu?

Na pewno wielu z Was zna już pewne przykłady smart urządzeń dla domu. Najpewniej niektórzy z Was już z takich korzystają. Warto pochylić się nad tymi, które obecnie są najbardziej godnymi uwagi – być może niektóre nasze propozycje zainspirują Was do tego, aby wprowadzić je do własnego – bardziej inteligentnego, nowoczesnego domu!

Inteligentny odkurzacz

Odkurzanie kojarzy nam się z niezwykle żmudnym procesem „spaceru” po domu po to, aby zassać z podłogi zabrudzenia których nie da się uniknąć, gdy korzysta się aktywnie z domu lub mieszkania. Może być tak, że będąc szczególnie zapracowanymi, zwyczajnie nie mamy czasu na to, aby odkurzać regularnie. Wtedy z pomocą może przyjść nam inteligentny odkurzacz, lub jak kto woli: robot odkurzający. Na rynku znajduje się wiele modeli, które oferują dostęp do funkcji „smart” – takie odkurzacze wyposażane są w sensory pozwalające na zmapowanie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, uszeregowanie ich w pokoje, rozpoznanie potencjalnych przeszkód (oraz miejsc, w których odkurzacz może spaść), a także oznaczenie sektorów, gdzie znajdują się panele lub płytki oraz takich, gdzie położony jest dywan. Nowoczesne roboty sprzątające są niezwykle wyrafinowanymi, zaawansowanymi technicznie robotami o szerokim zakresie autonomii.

Zasadniczo standardem w branży są takie funkcje jak integracja z systemami inteligentnego domu, obsługa standardu IFTTT, łączność WiFi. Inteligentne odkurzacze jako smart urządzenia obsługuje się za pomocą dedykowanych aplikacji, ustala się w nich harmonogramy, tzw. „no go zone’y”, ustawia się odkurzanie tylko konkretnych pokoi o danej godzinie i wiele, wiele innych. Poszczególne modele różnią się między sobą czasem pracy na jednym ładowaniu w stacji dokującej, pojemnością zbiornika na śmieci, dodatkowymi funkcjami (na przykład mopowanie). Wśród najbardziej znanych marek znajdują się takie jak: Xiaomi, iRobot, Tefal i wiele, wiele innych.

Głośniki (również z wirtualnymi asystentami)

Głośniki, jako samodzielne urządzenia grające połączone i z innymi urządzeniami w domu i będące w stanie grać bez łączenia się z nimi przeżywają renesans dzięki funkcjom smart. Idea inteligentnego głośnika wyrosła wprost z urządzeń, które dotychczas pozwalały na łączenie się z nimi za pośrednictwem interfejsu Bluetooth i odtwarzanie muzyki. Obecnie, zaawansowane technicznie sprzęty grające są nie tylko doskonale przygotowane pod względem jakości dźwięku, ale również i funkcji smart. Łączność poprzez WiFi to tylko wierzchołek góry lodowej – istnieją na rynku takie głośniki, które w prosty sposób można połączyć z telefonami wewnątrz domu, telewizorem – nie tylko za pośrednictwem dedykowanych aplikacji, ale i między innymi: interfejsów konwersacyjnych. W Polsce obecny jest chociażby Asystent Google, jednak ten nie przemówi do nas po polsku w głośnikach takich jak Google Home / Nest. Niemniej, można je bez problemu kupić w naszym kraju – podobnie jak te od Amazona z asystentką Alexa. Nieco gorszy, ale istnieje – dostęp do głośników Apple HomePod.

W kręgu głośników multimedialnych zdolnych do łączenia się i z internetem i z innymi urządzeniami w domu, umożliwiając strumieniowanie muzyki wprost na głośnik, dostęp do internetowych stacji radiowych, czy zwykłego odtwarzania multimediów na głośnikach można znaleźć modele takich producentów jak Google, Amazon, Apple, Sonos, Sony, LG, Samsung. Na rynku jest w czym wybierać – warto rozejrzeć się przed zakupem i znalezieniem czegoś dla siebie. Zarówno ja jak i Justyna jesteśmy maniakami głośników Google Home – to naprawdę świetnie grające, ciekawe i zaawansowane urządzenia!

Czytaj także: Jak urządzić domowe biuro? Inspiracje + praktyczne wskazówki [PORADNIK]

Telewizory / TV set top boksy – nieoczywiste smart urządzenia

Telewizor kojarzy nam się bezsprzecznie z multimediami. Jego rola w ostatnim czasie zwiększyła się za pomocą licznych integracji wyświetlaczy z usługami streamingowymi, czy zaawansowanymi interfejsami łączności. Mimo wszystko, telewizory wydają się być odrobinę nieoczywistymi smart urządzeniami – wiele z nich łączy się z internetem albo za pomocą wbudowanych standardów oraz systemów operacyjnych, albo wykorzystując do tego set top boksy (na przykład Xiaomi Mi Box) lub konsole – takie jak Xbox, PlayStation. Wtedy, nawet telewizor który nie ma systemu operacyjnego oraz łączności WiFi, jest w stanie wyświetlać treści z Netfliksa, HBO GO, czy odtwarzać muzykę ze Spotify. To ogromna wartość dla użytkownika. Dodatkowo, takim telewizorem, wyposażonym we własny OS (webOS / Android / Tizen) lub z „dokładanym” interfejsem smart (Android TV, Apple TV) można sterować również z poziomu telefonu komórkowego.

Jest mnóstwo telewizorów oraz akcesoriów dla nich, które wspólnie tworzą spójne środowisko smart. W trakcie zapoznawania się ze sprzętami z kręgu IoT, widziałem już takie rozwiązania jak powiadomienia o zakończonym praniu na telewizorze (to akurat widziałem u LG). W przypadku tworzenia inteligentnego domu, wiele początków to właśnie telewizory z funkcjami smart. Być może już teraz w Waszych największych domowych wyświetlaczach znajdują się funkcje z których nie korzystacie (choć naprawdę warto!). Fani projektorów w domach również będą zadowoleni – coraz częściej w nich znajdują swoje miejsce właśnie integracje z interfejsami łączności oraz aplikacje do obsługi serwisów streamingowych.

Klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, termostaty

Inteligentny dom według niektórych zaczyna się dopiero w momencie, gdy można sterować newralgicznymi funkcjami za pomocą innych urządzeń lub gdy wprowadza się do nich swego rodzaju automatyzacje. Centralki służące do sterowania aktualną pracą pieca gazowego lub kotła na paliwo stałe to za mało, by mówić o funkcjach „smart”. Dzisiaj w tym kręgu stosuje się centralki łączące się z WiFi w ramach takich interfejsów jak HomeKit / Google Nest, połączone z piecami lub sterujące aktualnym poziomem grzania (gdy dom jest podłączony do sieci ciepłowniczej). To ogromna wygoda – można ustawić harmonogram tak, by pasował do naszego stylu pracy lub na przykład, na dwie godziny przed powrotem do domu ustawić grzanie na takim poziomie, by móc wejść do pomieszczeń charakteryzujących się wysokim komfortem termicznym.

Podobnie jest z oczyszczaczami powietrza – wyposażone w filtry HEPA, filtry fizykochemiczne, funkcje nawilżania powietrza – wszystko to może znaleźć się również w oczyszczaczu, który także coraz częściej można połączyć ze smartfonem. Dużo większą inwestycją będzie zapewne klimatyzator z funkcjami smart: tutaj już trzeba przygotować projekt oraz przemyśleć, jaki klimatyzator powinien znaleźć się w danym pomieszczeniu – o jakiej mocy, jakiej charakterystyce i w jakim systemie (split / multi-split). Coraz więcej klimatyzatorów na rynku łączy się z domową siecią poprzez WiFi, można nimi sterować z poziomu telefonu komórkowego, a także obecne są integracje z mechanizmami IFTTT.

Temperatura to jeden z ważniejszych elementów, który może być zarządzany z poziomu rozwiązań inteligentnego domu. Producenci cały czas dostosowują i ulepszają swoją ofertę w zakresie takich rozwiązań. Sterowanie smartfonem czy integracja z różnymi systemami smart-home to już standard większości producentów. Zmiany te są wprowadzane, żeby zapewnić użytkownikom jeszcze większy komfort i łatwość użytkowania klimatyzacji. Klimatyzatory cały czas są zmieniają i dostosowują się do bardzo szybko rozwijającego się rynku IoT.

Przykładem najnowszych zmian pod kątem rozwiązań smart w 2021 roku może być możliwość sterowania głosowego. Klimatyzatory mogą łączyć się z Asystentem Google i Amazon Alexa co powoduje, że nie musimy szukać pilota czy smarfona, żeby móc dostosować temperaturę w naszym domu.

Jarosław Szponar – Klimatyzator.Sklep.pl

Czytaj również: Asystent Google – oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Inteligentne oświetlenie, rolety, systemy alarmowe

Tutaj wchodzimy już ściśle w high-techową stronę inteligentnych domów i smart urządzeń. Nie jest tajemnicą to, że inteligentny dom może być naszpikowany takimi urządzeniami jak żarówki łączące się z domową siecią WiFi. Philips Hue to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek na rynku – tego typu żarówki są szeroko dostępne i można je zakupić w większości elektromarketów. Takim oświetleniem można sterować z poziomu telefonu lub integrować je z wirtualnymi asystentami lub centralkami, dodatkowo można je łączyć z mechanizmami IFTTT. Warto zwrócić uwagę również na rolety, bramy (domowe jak i garażowe), systemy alarmowe połączone z innymi urządzeniami z kręgu inteligentnego domu. Pozwalają one na wygodne zarządzanie najważniejszymi parametrami działania całego domu, a także pozwalają na szybkie powiadamianie w sytuacjach kryzysowych – dajmy na to: wykryto ruch w miejscu, gdzie być go nie powinno, a my znajdujemy się poza domem? Otrzymujemy powiadomienie i możemy szybko zareagować na ewentualne zagrożenie. Na rynku znajduje się mnóstwo takich narzędzi / urządzeń: od czujników ruchu poprzez kamery, a skończywszy na detektorach dymu, zalania i wiele, wiele innych.

Inteligentny dom pozwala na to, aby zastosować w nim wiele smart urządzeń: i wcale nie musi oznaczać ogromnych kosztów! Wiele obecnie produkowanych sprzętów pozwala już na pewne integracje i są to funkcje obecne nawet w podstawowych, nie „high-endowych” modelach. Oznacza to, że z funkcji inteligentnych może korzystać naprawdę szeroki przekrój konsumentów: nie tylko ci, którzy mogą pozwolić sobie na wydanie znacznie większej ilości pieniędzy. Z biegiem czasu, możliwości smart urządzeń będą się tylko powiększać i miejmy nadzieję – wiele naszych aktywności będzie znacznie prostszych dzięki inteligentnym domom.

Exit mobile version