Site icon Geek Cat

iPad Pro 2021 – czego można się spodziewać?

Justyna może dużo powiedzieć na temat tego, jakim sprzętem w ogóle jest iPad Pro. Wiadomo, że Apple szykuje kolejną odsłonę tego zdecydowanie jednego z bardziej pożądanych tabletów. Nowy iPad Pro 2021 pojawi się najprawdopodobniej już w kwietniu. Ile będzie kosztować? Jak zwykle sporo.

Widząc, jak Justyna jest zadowolona ze swojego iPada, mogę powiedzieć tylko tyle: jest to zdecydowanie wart swojej ceny sprzęt. Oczywiście, mowa jak na razie o dotychczasowych konstrukcjach: iPad Pro doczekał się dwóch wersji. W drugiej zadebiutowało etui z gładzikiem, które wprowadza coś, czego brakowało w generacji poprzedniej: obsługi wygodniejszej metody wprowadzania komend w trybie pracy z etui. Aktualizacja, która pojawiła się tuż po wprowadzeniu na rynek ostatniego iPada Pro, umożliwiła obsługę zewnętrznych myszy oraz wdrożyła do iOS wskaźnik na wzór kursora myszy.

Jaki będzie iPad Pro 2021? Oto, co trzeba wiedzieć

Procesor, wydajność, złącza w tablecie iPad Pro 2021

Już nie pierwszy raz można wiele wynieść z tego, co znajduje się w wersjach beta systemu iPad OS. Wydana kilka dni temu wersja testowa 14.5 wskazuje na czipy, które najpewniej znajdą się w nowym tablecie. Okazuje się, że znajdują się w niej informacje o układzie 13G (w kontekście GPU ukrytym w tym czipie). Najpewniej jest to jednak odwołanie do procesora A14X, który stanowi szczególną odsłonę A14 Bionic. Takie dane można wywnioskować ze stylu nazewnictwa układów przez Apple, biorąc pod uwagę informacje pochodzące z różnych wersji iOS.

Pssst! Szukasz iPada Pro? Sprawdź, gdzie kupisz swój model w najlepszej cenie >>

 

A14X, według doniesień różnych mediów ma być oparty na procesorze Apple M1, który trafił do Macbooków oraz Maka Mini, rewolucjonizując podejście producenta do układów stosowanych w komputerach. Po raz pierwszy gigant sięgnął po architekturę ARM w tym kontekście. Oczywiście, A14X wprowadzi do linii iPad Pro wsparcie dla sieci 5G.

Wygląda też na to, że iPad Pro 2021 wprowadzi zmianę w dostępnych złączach. Pojawi się bowiem Thunderbolt ze złączem USB-C; dotychczas było to tylko USB-C.

Wyświetlacz

Wygląda na to, że Apple skorzysta wreszcie z technologii Mini LED – w kontraście do typowych wyświetlaczy LCD, ten typ ekranu oferuje znacznie lepsze odwzorowanie kolorów oraz kontrast. Dlaczego nie OLED? Cóż, Apple mogłoby mieć pewne problemy z wypalającymi się ekranami w nowych iPadach, gdyby sięgnęło po ten typ. Dlaczego? Sporo programów dla profesjonalistów to statyczne elementy zasobników narzędziowych – długie czasy wyświetlania ich mogą spowodować, że ekran będzie wypalał się w miejscach, gdzie obraz zmieniał się rzadko.

To, że w portfolio Apple znajdzie się urządzenie z ekranem Mini LED jest zasadniczo pewne: pytanie tylko, czy będzie to jedno urządzenie, a może dwa? Podobnie jak przed rokiem, nowy iPad wystartuje w wariancie: 12,9 cala i 11 cali. Może być tak, że tylko większy pojawi się z nowym typem ekranu (z reguły jest tak, że przełomowe w apple’owskim kręgu technologie pojawiają się w najwyższych modelach) i skłaniamy się raczej ku takiej ewentualności. Czy wspomniany wyżej OLED kiedykolwiek zawita w podwoje Apple? Możliwe, ale jeszcze nie teraz: źródła jasno wskazują, że może to być dopiero rok 2022 i Apple musi upewnić się, że dostarczane mu ekrany nie będą się wypalać.

Nowości w tablecie iPad Pro 2021

Przecieki mówią, że można spodziewać się podwójnego aparatu z tyłu, prawdopodobnie ze skanerem LiDAR. To akurat pasuje do tego, co mamy w obecnym modelu, więc pod względem aparatów nie ma co się spodziewać rewolucji. Biorąc pod uwagę wiele patentów, które można było dopasować do akcesorium Magic Keyboard, być może nie ma co się spodziewać zmian w kontekście etui dla iPada. Rewolucja natomiast ma odbyć się właśnie w zakresie wyżej wspomnianej klawiatury – ma pojawić się na niej obszar czuły na dotyk, który będzie zastępować w pewien sposób touchpada. W urządzeniu ma znaleźć się miejsce także dla wibracji (odpowiedź haptyczna) oraz mikrofonu.

Pewna zmiana może dotyczyć również rysika Apple Pencil: ten miałby charakteryzować się dłuższą główką, a także bardziej świecącym wykończeniem. Mówi się również o tym, że Apple Pencil może pojawić się w kilku wersjach kolorystycznych. Cóż, brzmi to dosyć wiarygodnie.

Wygląd tabletu iPad Pro 2021 nie powinien się znacząco zmienić – Apple w trakcie poprzedniej konferencji dotyczącej telefonów iPhone zakomunikowało jasno: to jeszcze nie czas na to, aby wprowadzać zmiany do designu urządzeń. Najprawdopodobniej ten rok dla iPhone’ów oraz kolejny dla tabletów i innych urządzeń będzie kluczowy. Wygląda na to, że kolejny iPad będzie nieco cieńszy o pół milimetra. Co istotne, można spodziewać się również mniejszych ramek wokół ekranu tabletu.

Jak wskazują różne źródła, iPad Pro 2021 będzie najprawdopodobniej charakteryzować się mniejszą ilością otworów dla głośników (przy czym parametry samych głośników pozostaną te same). 11 – calowy wariant ma mieć 9 otworów na jeden głośnik, a iPad Pro 12.9 – 12 otworów.

Zmiany w iPad OS

Tutaj nie wiadomo nic konkretnego, ale wiele wskazuje na to, że w iPad OS znajdziemy głównie usprawnienia pod kątem designu, być może wsparcie również dla innych urządzeń. Przecieki nie poświęcają wiele uwagi tej sferze. Jest to jednak coroczna norma – akurat w tej materii trudno jest polegać na źródłach, które mają do czynienia z niewydanymi jeszcze przez Apple sprzętami (na przykład przygotowując dla konkretnych konstrukcji akcesoria). Oprogramowanie to zazwyczaj słodka tajemnica Apple i producent świetnie jej strzeże właściwie do samego końca.

Czy kolejny iPad będzie rewolucyjny? Nic na to nie wskazuje, ale tego się spodziewali wszyscy, którzy myśleli o tym urządzeniu. Czy jest na co czekać? Pewnie, że tak – statystyki sprzedaży tabletów wskazują jasno: liczą się tylko sprzęty od Apple i nic więcej. To, że iPad Pro 2021 będzie kosztować kupę kasy wiadomo – jest to jednak szansa dla tych, którzy chcą „wyrwać” apple’owskie tablety w lepszych cenach: zeszłoroczny model na pewno będzie tańszy.

Grafiki w materiale przedstawiają model zeszłoroczny.

 


Zobacz też:

 

 

Exit mobile version