Site icon Geek Cat

Nauka programowania online

Programowanie wcale nie jest czarną magią, tym bardziej obecnie. Po małym researchu możemy napotkać wiele atrakcyjnych kursów i platform, które zamienią naukę wklepywania kodu w czystą przyjemność. Zobacz, gdzie je znaleźć!

Nauka programowania online to świetna alternatywa dla osób, które zastanawiają się nad podniesieniem swoich kwalifikacji, zmianie branży, ale nie mogą sobie pozwolić na udział w intensywnych kursach stacjonarnych czy bootcampach. A IT kusi i to bardzo. W branży IT panuje rynek pracownika, to fakt. Sama pracuję w software housie i wiem, jak chłonny potrafi być ten rynek, zwłaszcza, że projektów informatycznych ciągle przybywa. IT oferuje także dosyć atrakcyjne zarobki, jak i warunki pracy, dlatego też coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem swojej kariery właśnie w IT. Pewne jest także to, że rynek IT, jak i zapotrzebowanie na programistów, ciągle będzie rosnąć.

Według szacunków Unii Europejskiej, do roku 2020 na rynku europejskim będzie brakowało 800 tys. pracowników IT, a na całym świecie 1 mln programistów.

Czy mogę pracować w IT bez studiów informatycznych?

Jednym z dosyć powszechnych ciągle mitów jest to, że aby pracować w IT, musisz być po informatyce. Otóż – wcale nie. Po pierwsze, IT to dosyć rozległa działka. Jest tam spore zapotrzebowanie zarówno na programistów, jak i na testerów, ludzi od UX, kierowników projektów, ludzi od sprzedaży, marketingu itp. Jeśli więc nie jesteś po informatyce, ale masz doświadczenie w jakiejkolwiek innej działce która jest przydatna w takiej informatycznej firmie, nie bój się – po prostu spróbuj swoich sił.

Po drugie, nawet jeśli chcesz być programistą, to studia informatyczne wcale nie są do tego niezbędne. Owszem, w ich trakcie nabywasz wiele przydatnej wiedzy, ale samego programowania w konkretnym języku możesz nauczyć się online. Taka nauka / przebyty kurs oraz trochę samozaparcia i samodyscypliny wystarczą, aby zdobyć pierwsze zlecenie lub załapać się do pracy jako junior. Nie daj sobie też wmówić że nauka programowania to jakiś rocket science.

Znam mnóstwo osób, które nawet nie próbują się nauczyć programowania, bo ktoś kiedyś im wmówił że to jakieś mega trudne. A przecież nawet małe dzieci już uczą się podstaw programowania w szkołach…  Helo! 🙂

Jeśli faktycznie chcesz, to dasz radę. nauka programowania online jest naprawdę powszechna. Istnieje mnóstwo serwisów, które oferujądarmowe lub odpłatne kursy. W dodatku, coraz więcej takich stron stosuje grywalizację, przez co wybrany kurs bardzo często przemienia się w mini-przygodę niczym z prostej, acz wciągającej gry.

Nauka programowania online – strony z kursami

Nauka programowania online – a po co mi to?!

Wierzę, że jeśli trafiłaś na ten tekst, to sama znasz odpowiedź na to pytanie. Jeśli programowanie czy IT kompletnie Cię nie interesuje, nie ma sensu, byś czytała ten tekst dalej. Jeśli jednak od zawsze intrygowało Cię to, w jaki sposób linijki znaków zamienić w naprawdę ciekawe aplikacje, szy spis platform, które nie tylko Cię zainteresują, ale także zaoferują naprawdę dobrze zrobione kursy – zarówno dla laików, jak i osób nieco bardziej zaawansowanych.

Nauka programowania online to na pewno świetna opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na intensywną naukę stacjonarną czy udział w bootcampach. Forma online sprawdzi się u każdego, kto chce np. dorywczo, po godzinach, w elastycznym wymiarze czasowych, podnosić swoje kwalifikacje.

Sama od zawsze interesowałam się tym tematem (wiem, bardzo kobiece, nieprawdaż? 😉), dlatego też dzisiaj w miarę łatwo odnajduję się w sprawach wymagających nieco więcej wiedzy, niż odpalenie Pasjansa, czy zainstalowanie Simsów. Ponadto pracuję w software housie, a po godzinach, pro bono, udzielam się w grupach GDG (Google Developers Group) oraz Women Techmakers w Rzeszowie. W wolnych chwilach pykam sobie w Grasshoppera i uczę się pdostaw JS np. w kolejce do kasy albo w komunikacji miejskiej. W skrócie – w każdej wolnej chwili staram się jakoś pogłębiać swoją wiedzę i zbliżać do nowych technlogii. Oczywiście to właśnie czas jest nam najtrudniej znaleźć, by w końcu zacząć, ale jeśli masz w sobie odrobinę chęci i samodyscypliny, nic tak naprawdę nie stoi Ci już na przeszkodzie, aby zacząć naukę programowania online.

Cute, girly code – programowanie nie tylko dla facetów

Warto wspomnieć i o tym, że programowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. To chyba oczywiste, jednak jak się okazuje, że często bywa inaczej…

Mężczyzna, który natknie się na kodującą dziewoję, bardzo często zachowuje się tak, jakby spotkał kosmitę lub wygrał kilka milionów w lotto.

Albo nie kryje swojego zdziwienia, uważając, że kodowanie jest totalnie niekobiece, a Ty zapewne ledwo co zgoliłaś wąs i wyskoczyłaś z powyciąganej koszuli w kratę, albo wręcz przeciwnie… Będzie nosił Cię na rękach, bo w końcu znalazł kogoś, kto podziela jego fascynację, rozumie jego specyficzne dowcipy i w dodatku jest przedstawicielem płci pięknej.

Generalnie, w naszym społeczeństwie kodowanie ciągle (niestety) jeszcze jest w pewnym stopniu domeną facetów, jednak na całe szczęście i to się zmienia. Powstaje sporo inicjatyw, które zachęcają do przełamywania tych stereotypów. Moją ulubioną są chyba Karotki, czyli Geek Girls Carrots i prowadzone przez nie Code Carrots, czyli warsztaty programowania. Sama wspieram także Googlowy program Women Techmakers, w ramach którego np. organizujemy w Rzeszowie (czy innych miastach na całym świecie) spotkania, codelaby i wydarzenia wspierające rozwój kobiecych kompetencji w sektorze IT.

Warto rozejrzeć się za takimi akcjami w swoim mieście – jak wiadomo, w grupie i śmierć miła, a co dopiero nauka tak ciekawych rzeczy 😉 Uczestniczyłam (jak i organizowałam) kilka takich wydarzeń i przyznam, że są one świetna motywacją.

Podsumowując, potrzebujesz naprawdę niewiele, by spróbować, zacząć i wciągnąć się w ten temat. Zakładając, że chęci i odrobinę wolnego czasu już masz, pozostaje Ci jedynie przejrzeć zaproponowane powyżej platformy i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią. Zachęcam także do znalezienia kompanów – jak już wyżej wspominałam. Rozejrzyj się wśród organizacji studenckich, społeczności IT, lub sam skrzyknij małą grupę. A jeśli uważasz, że nic z tego, bo np. mieszkasz w małej miejscowości, koniecznie zajrzyj tutaj – szach, mat! 🙂


 Jeśli znasz inne ciekawe strony z kursami, koniecznie wrzuć link w komentarzu 🙂

Exit mobile version