Site icon Geek Cat

Skąd wziąć pomysł na biznes?

Geek Cat - Skąd wziąć pomysł na biznes
Zastanawiasz się, skąd wziąć pomysł na biznes? A może masz ich już kilka i rozważasz, która opcja jest bardziej opłacalna? Zobacz, gdzie szukać pomysłów na własną działalność i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru własnej ścieżki

Zastanawiasz się, gdzie szukać pomysłu na własny biznes? A może masz ich już kilka i rozważasz, która opcja jest bardziej opłacalna? Może też masz już pewną ideę i szukasz potwierdzenia jej słuszności wśród trendów, jakie panują obecnie na rynku? W tym wpisie przeczytasz o gotowych pomysłach na biznes, jak i rozwiązaniach, które pomogą Ci pójść własną drogą. Dowiesz się także, które z nich wybrałabym dla siebie. Zaczynamy?

Skąd wziąć pomysł na biznes?

GOTOWY POMYSŁ NA BIZNES

Gotowe rozwiązania sprowadzają się do skorzystania z działających już modeli biznesowych, bardzo często pod szyldem znanych marek. Jeśli wolisz sprawdzone rozwiązania, to być może franczyza czy MLN będą dla Ciebie bardziej korzystnym wyjściem, aniżeli rozkręcanie własnej marki i tworzenie produktu oraz firmy od zera.

#1 Franczyza (franchishing)

Jest to system sprzedaży towarów, usług lub technologii oparty na udzieleniu praw (i przyjęciu obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy. W taki sposób możemy otworzyć np. „własną” knajpkę sieci McDonald’s. Wspomnieć należy, że kluczowy dla franczyzy jest obowiązek prowadzenia przez franczyzobiorcę (czyli np. osobę, która otworzy sobie tego Maca) do prowadzenia swojej działalności w określony sposób, wedle koncepcji franczyzodawcy. Krótko mówiąc, dostajesz gotowy model biznesowy i popularną markę, ale za to zobowiązujesz się do ścisłego przestrzegania zasad określonych przez franczyzodawcę.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat franczyzy:

Podsumowując:
– działasz na podstawie umowy/licencji od franczyzodawcy
– dostajesz gotowy, sprawdzony i działający model biznesowy oraz rozpoznawalną markę
– Twój biznes jest jednym z wielu w „sieci”
– musisz podporządkować się określonym regułom i koncepcji prowadzenia biznesu

#2 MLM – Multi Level Marketing

MLM wzbudza wiele kontrowersji. Słysząc o nim, zazwyczaj nasze myśli idą w kierunku naciągaczy oraz piramid finansowych. Niesłusznie. Uważam, że system ten poniekąd sam sobie zapracował na swoją opinię, gdyż nie brak firm i instytucji, które promują ten sposób zarabiania w dosyć spłaszczony (żeby nie powiedzieć: prostacki) sposób, obiecując miliony, złote góry i zupełną niezależność finansową w podejrzanie krótkim czasie. Takie wezwania zawsze wywołują u mnie reakcję alergiczną. Przyznać jednak należy, że jest w tym systemie sporo firm, które radzą sobie naprawdę dobrze i zdążyły zbudować solidne zaufanie wśród konsumentów. Jeśli miałabym wymienić takie marki, to w pierwszej kolejności wspomniałabym o biznesach kosmetycznych, takich jak chociażby Mary Kay, Avon czy Oriflame.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat MLM:

Podsumowując:
– MLM to biznes wielopoziomowy, oparty na sieci kontaktów
– dostajesz gotowy pomysł i model zarabiania
– niskie koszty wejścia: zazwyczaj rozpoczęcie własnej działalności w biznesie MLM wymaga uiszczenia stosunkowo niewielkiego wkładu własnego
– MLM w głównej mierze wiąże się ze sprzedażą określonych produktów i usług
– uwaga na naciągaczy i piramidy finansowe!

WŁASNY POMYSŁ NA BIZNES

Zamiast skłaniać się do gotowych rozwiązań, możesz zainwestować we własny pomysł (sama jestem zagorzałym zwolennikiem właśnie tej drogi!). Oto kilka przykładów, które mogą Cię zainspirować do rozpoczęcia przygody na własny rachunek.

#1 Obserwuj

(A) Sprawdź, co jest modne lub popularne w innych częściach świata: sporo rentownych biznesów miało swój początek zagranicą – i nie mówię tutaj tym razem o franczyzie 🙂 warto obserwować trendy jakie panują w innych państwach i zainspirować się nimi do stworzenia własnego biznesu

B) Bądź na bieżąco serwisami biznesowymi: jest mnóstwo polskich jak i zagranicznych serwisów i czasopism, które aż roją się od pomysłów na biznes, jak i podpowiedzi, analiz i prognoz – obserwuj je i wykorzystaj umiejętnie podawane informacje do rozwijania własnego pomysłu. Poniżej znajdziesz te, do których sama często zaglądam:

(C) Zbadaj lokalne problemy: bądź otwarty na to, co dzieje się w Twoim otoczeniu – często to właśnie od dostarczania rozwiązań dla takich potrzeb zaczynają się spore interesy. Zastanów się:

#2 Pomyśl o e-biznesie

Jeśli nie chcesz rzucać się na głęboką wodę, możesz pomyśleć o rozpoczęciu działalności w sieci. Jest tutaj sporo możliwości, a ograniczać Cię może jedynie brak chęci. Zastanów się w czym jesteś dobry, co możesz oferować innym i rozważ na przykład takie rozwiązania:

(A) Sprzedaż internetowa: oferuj produkty (własne, lub innych producentów) w popularnych serwisach sprzedażowych, jak na przykład: AllegroDaWandaMintume. Dwa ostatnie miejsca są szczególnie atrakcyjne dla osób zajmujących się wytwarzaniem rękodzieła oraz ekologicznych i niepowtarzalnych dodatków i akcesoriów.

(B) Własny sklep internetowy: jeśli wolisz od razu przejść „na własne” pomyśl o założeniu własnego sklepu internetowego. O tym, co wziąć pod uwagę przy jego tworzeniu + jak go przygotować już wkrótce w osobnych wpisach (link pojawi się także tutaj).

(C) Sprzedaż swoich usług: oferuj swoje usługi i wiedzę za pośrednictwem sieci. W moim odczuciu to właśnie w sieci najłatwiej znaleźć specjalistów ze ściśle określonych dziedzin – co stoi na przeszkodzie, by do nich dołączyć?  Tutaj ogromne pole do popisu mają takie osoby, jak:

Zobacz też:

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!

Exit mobile version