Szukasz pomysły na biznes w 2021 roku? Jest ich wiele, ale nie każdy warto uwagi – zwłaszcza w kontekście pandemii, która wywróciła nasze realia o 180 stopni. Można jednak wykorzystać tę sytuację jako szansę, gdyż nawet pandemia tworzy na rynku nowe potrzeby. Sprawdź, jakie pomysły na biznes mogą się sprawdzić!
Pandemia koronawirusa w 2020 roku sprawiła, że wiele biznesów – zwłaszcza tych dotkniętych obostrzeniami – po prostu upadło, a ich właściciele zostali zmuszeni do całkowitej zmiany strategii. Bardzo współczuję tym osobom. Wadliwe prawo i epidemiczna rzeczywistość, które blokują możliwość zarabiania to skandal (i gadka o tarczach finansowych niewiele tutaj pomoże, gdy rozwiązań po prostu brak…).
Pandemiczna rzeczywistość zmusiła także wiele osób do tego, aby zmienić kurs i przenieść biznes do sieci. W związku z tym na rynku powstało ogromne zapotrzebowanie na wiedzę jak i usługi związane właśnie z działalnością w Internecie. Pomysły na biznes w 2021 roku, które zebrałam dla Was w tym tekście, w dużej mierze bazują właśnie na tym trendzie.
Zanim jednak do nich przejdziemy, jedna uwaga z mojej strony. Ogromnie kibicuję wszystkim przedsiębiorczym osobom. Jeśli jesteś tutaj, bo szukasz dla siebie umysłu na biznes w 2021 roku, to trzymam za Ciebie kciuki i mocno kibicuję. Pamiętaj jednak, aby działać z głową!
Znam niestety kilka przykładów osób, które idąc na żywioł (i rzucając pracę z dnia na dzień w imię budowania własnego imperium) mocno się przejechały. Dlaczego? Z kilku powodów:
- nie zbudowały sobie odpowiedniej poduszki finansowej, która zabezpieczałaby przestoje w zleceniach, znam biznes osiągnie sensowną rentowność (a biznes to nie tylko dochód, ale i koszty!)
- nie zbudowały sobie wystarczającej renomy / portfolio / rekomendacji, przez co były niewiarygodne w swojej branży, a klienci nie za bardzo chcieli im zaufać
- nie sprawdziły zapotrzebowania na swoje produkty czy usługi – to, że Tobie wydaje się, że biznes jest świetnym pomysłem, wcale nie musi oznaczać, że FAKTYCZNIE JEST. Każdy pomysł należy zbadać i zweryfikować, sprawdzić zapotrzebowanie na rynku i dopiero na podstawie takiej analizy planować dalsze działania
Wierzę jednak, że te kroki masz już za sobą (lub właśnie jesteś w trakcie wprowadzania ich w życie). Pamiętaj – działaj z głową, aby potem nie żałować, zwłaszcza, że żyjemy w specyficznych, niepewnych czasach, które w mocny stopniu uwarunkowane są przez szalejącą na świecie pandemię.
Ale dosyć tych czarnych myśli! Przejdźmy do konkretów! 🙂 Poniżej pomysły na biznes w 2021 roku, które niosą ze sobą stosunkowo niskie ryzyko i sporo szans w obecnych realiach.
Pomysły na biznes w 2021 roku, które możesz wykorzystać od zaraz (i zarobić na swojej wiedzy!)
#1 Wirtualna asystentka
Mam wrażenie, że jeszcze 3-4 lata temu niewiele osób miało styczność w Polsce z tym dosyć nowym zawodem. Obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Wirtualna asystentka to osoba, której możemy delegować zadania, które nie muszą być wykonywane bezpośredni przez nas. W wielu przypadkach wirtualni asystencie zajmują się np.
- wsparciem w opiece nad mediami społecznościowymi,
- administracją strony,
- edycją tekstów,
- zarządzaniem pocztą i kalendarzem czy dokumentami.
#2 Konsultant ds. tworzenia biznesu w sieci
Jak wspominałam już na początku artykułu, pandemia wymusza na wielu przedsiębiorcach przeniesienie biznesu do Internetu. Wraz z tym powstało ogromne zapotrzebowanie na ludzi, którzy po prostu na tym się znają i są w stanie rzeczowo wyjaśnić cały proces oraz wesprzeć swoich klientów w tej drodze.
#3 Cyfrowa transformacja
Cyfrowa transformacja to dosyć pojemne pojęcie. Ja odniosę się tutaj zapewne jedynie do jego skrawka. Pandemia – a w konsekwencji także praca zdalna w wielu firmach i instytucjach – wymusiły wprowadzenie do organizacji adekwatnych rozwiązań cyfrowych. Na pewno sami mieliście już styczność z takimi rozwiązaniami, jak e-recepty, e-skierowania w przychodniach, elektroniczny obieg dokumentów w biurach. Przez pandemię spotkania na Zoomie lub Google Meet to codzienność.
Wszystko, co do tej pory działo się “analogowo” (i często po prostu “na papierze”) w zaciszu tysięcy biur, przez pracę zdalną musiało zostać przeniesione do formy cyfrowej. Jeśli to Twoja działka, wykorzystaj tę szansę jako całkiem niezły pomysł na biznes w 2021 roku.
#4 Tworzenie produktów cyfrowych jako pomysł na biznes
Wiedza jest dziś w cenie chyba bardziej, niż dotychczas, a sale szkoleniowe niestety świecą pustkami ze względu na obostrzenia. Odpowiedzią na tę sytuację jest prawdziwy boom na rynku produktów cyfrowych. Dodatkowo, opakowanie solidnej wiedzy w formę kursu online, ebooka czy szkolenia to często jednorazowy koszt. Natomiast dochód możemy dowolnie skalować w zależności od potrzeb i zainteresowania.
Pamiętaj, że własne produkty cyfrowe są w zasięgu każdego, kto ma wiedzę – niezależnie od branży. Równie dużym zainteresowaniem może cieszyć się kurs online z marketingu internetowego, jak domowych sposobów na pielęgnację skóry lub seria wideo treningów, które możemy wykonywać bez specjalistycznego sprzętu, w zaciszu własnego domu.
#5 Dostawa zakupów
Dla mie to totalny strzał w dziesiątkę. Dzięki pandemii w moim mieście (pozdrawiam Rzeszów) pojawiło się zarówno Glovo, jak i Everly i przyznam szczerze, że korzystam z tych rozwiązań nałogowo. Po pierwsze – staram się maksymalnie ograniczać kontakt z innymi (mimo, że przechodziłam już koronawirusa). Po drugie – jeśli mogę zapłacić komuś za taką przysługę, jak zrobienie zakupów, a sama oszczędzam dzięki temu sporo czasu, to jestem za.
Pamiętajmy jednak, że tego typu usługi funkcjonują głównie w dużych miastach, natomiast widzę sporą niszę w mniejszych miejscowościach. Przez pandemię, konieczność odbywania kwarantanny itp. w domach utkwiło (i ciągle tkwi) sporo osób. Tam takie rozwiązanie, jak właśnie prosty mechanizm zamawiania zakupów i dostawy ich pod dom mógłby z powodzeniem zdać egzamin.
#6 Sklep online / reseller
Według TechCruch pandemia przyspieszyła zmiany na rynku ecommerce o dobre 5 lat w kontekście przejścia od sklepów fizycznych do zakupów online. Czy wrócimy do tradycyjnych zakupów po pandemii? Niekoniecznie. Sekretarz Generalny UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) Mukhisa Kituyi twierdzi, że zmiany te będą miały trwałe skutki nawet gdy gospodarka zacznie ożywać po pandemii.
The COVID-19 pandemic has accelerated the shift towards a more digital world. The changes we make now will have lasting effects as the world economy begins to recover,”
Mukhisa Kituyi, UNCTAD Secretary-General
Jeśli szukasz pomysłu na biznes w 2021 roku, zastanów się właśnie nad e-commerce.
#7 Zdalne nauczanie – np. korepetycje
Lockdown i konieczność przebywania w domu, mimo wielu niedogodności ma także swoje plusy. Wiele osób chce wykorzystać ten czas na rozwój i doszkalanie. Sporym zainteresowaniem z pewnością mogą cieszyć się osoby uczące języków obcych lub udzielające korepetycji. Wszyscy wiemy, że zdalne nauczanie w szkołach to często totalny żart… niestety. I to z winy systemu, dla jasności. Może warto wykorzystać ten moment i rozpocząć działanie na własną rękę?
#8 Korektor / edytor
Pomysły na biznes związane z tekstami cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Za ich tworzeniem idzie jednak także korekta. Nie musisz od razu startować z ofertą do wielkich firm. Sporo blogerów czy małych marek poszukuje tego typu usług, uwierz mi! Jeśli posługujesz się idealną polszczyzną, a każdy internetowy gram mar nazi mógłby Ci buty czyścić, ten pomysł na biznes w 2021 roku jest zdecydowanie dla Ciebie!
#9 Grafik
Zapotrzebowanie na grafiki rośnie z roku na rok. Znalezienie dobrego grafika niekiedy graniczy z cudem. Jeśli masz ten fach w ręku i chcesz spróbować swoich sił w pobocznych projektach – zachęcam.
#10 Twórca treści wideo
Popularność formy wideo w sieci wiążą się także ze wzrostem zapotrzebowania na osoby, które podejmą się edycji i montażu tego typu materiałów. Umiesz w YouTube? Potrafisz nakręcić ciekawe Insta Story i zmontować proste filmy do mediów społecznościowych? Koniecznie spróbuj swoich sił!
#11 Copywriter
W dobie content marketingu istnieje ogromne zapotrzebowanie na teksty. Wiele (nawet tych mniejszych!) biznesów decyduje się na własny blog firmowy z eksperckimi poradami. Sporo portali czy większych blogów poszukuje redaktorów i ghostwriterów. Jeśli pisanie zawsze sprawiało Ci przyjemność i wiesz w jaki sposób pisać do Internetu, ten pomysł na biznes z pewnością jest dla Ciebie.
#12 Specjalista ds. mediów społecznościowych
Obsługa fanpage’a, grupy na Facebooku, Twittera, Instagramu czy… profilu na Linkedin to naprawdę niezły pomysł na biznes w 2021 roku, który możesz zacząć nawet po godzinach. A może TikTok nie ma przed Tobą tajemnic? To medium coraz mocniej rozpycha się łokciami wśród swoich starszych braci. Wiele z tych platform można zautomatyzować, a przy tym jest sporo osób, które szukają pomocy lub chcą po prostu delegować tego typu zadania.
#13 Specjalista SEO
Wiele firm poszukuje także ekspertów, którzy będą w stanie pomóc im przy strategii SEO czy SEM. W czasach, gdy Facebook przynosi coraz mniej ruchu i tnie zasięgi, widoczność w wyszukiwarkach staje się priorytetem dla niejednego biznesu.
#14 Konsultant ds. Marketingu
Doradztwo w zakresie działań w social media, konsultowanie strategii marketingowej, strategii promocji produktu, czy planu na to, jak sprawić by konkretna marka została dostrzeżona w sieci. Nie musisz od razu iść na głęboką wodę. Możesz zacząć od mniejszych zleceń, jak np. doradzanie freelancerom, którzy kompletnie nie mają głowy do marketingu, albo blogerom, influencerom, czy startupom we wczesnej fazie rozwoju. Wiele firm przez pandemię przeniosło się do sieci, ale nie ma żadnego doświadczenia z działaniami online. To naprawdę dobra okazja i świetny pomysł na biznes.
#15 Tworzenie stron internetowych
Jest mnóstwo osób czy małych firm szukających freelancera, który wykona dla nich stronę internetową. Zaczynając od prostej wizytówki, przez one page, blog czy nieco bardziej rozbudowaną stronę (np. platformę kursową). Obecnie nawet spora część blogerów woli zlecać prace przy stronie komuś doświadczonemu, niż samemu tracić czas i… cierpliwość ?
Sama od pewnego czasu zastanawiam się nad delegowaniem prac nad stroną komuś innemu. Ten czas zdecydowanie wolałabym zainwestować w inne działania. Jeśli znasz się na tym, ten pomysł na biznes może być właśnie dla Ciebie!
To jak, masz już swój pomysł na biznes w 2021 roku?
To tez może Cię zainteresować: