• GEEKLETTER
  • O mnie
  • Zacznij tutaj
  • Współpraca
  • Kontakt
Geek Cat
  • Marketing
  • Własny biznes
  • Technologia
  • Organizacja
  • Lifestyle
  • Konsultacje
  • Marketing
  • Własny biznes
  • Technologia
  • Organizacja
  • Lifestyle
  • Konsultacje
GEEK CAT
No Result
View All Result
Home Technologia

Dlaczego warto przechowywać firmowe dane w chmurze?

Wpis sponsorowany by Wpis sponsorowany
28 września 2021
Reading Time: 7 mins read
18
SHARES
901
VIEWS
Podziel się ze znajomymiTweetnij

Z dobrodziejstw infrastruktury informatycznej nie korzystają już jedynie firmy ściśle związane z branżą nowoczesnych technologii. W dzisiejszych czasach każda organizacja powinna rozwijać swoją przewagę nad konkurencją poprzez wdrażanie najlepszych rozwiązań – w tym chmury obliczeniowej. Czym jest chmura i jakie ma zastosowanie w firmie?

Spis treści

  • Czym dokładnie jest chmura obliczeniowa?
    • Powiązaneartykuły
    • AI – wróg czy sprzymierzeniec? Jak wykorzystać AI w pracy programisty?
    • Oto, jak sztuczna inteligencja w marketingu zmienia zasady gry
    • „Zapytaj astronautę” – spełnienie dziecięcych marzeń o kosmosie
  • Jakie są rodzaje chmury obliczeniowej? 
    • Chmura publiczna
    • Chmura prywatna
    • Chmura hybrydowa
  • Zastosowanie chmury obliczeniowej w organizacji
  • Korzyści wynikające z wdrożenia chmury publicznej
  • Jak wdrożyć chmurę w swojej firmie? Skorzystaj z doświadczenia partnerów chmury

Czym dokładnie jest chmura obliczeniowa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest chmura obliczeniowa. To nowoczesna technologia, której celem jest przechowywanie i przetwarzanie danych za pośrednictwem internetu. Dostęp do zasobów jest dzięki temu możliwy z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu na świecie.

Powiązaneartykuły

AI – wróg czy sprzymierzeniec? Jak wykorzystać AI w pracy programisty?

Oto, jak sztuczna inteligencja w marketingu zmienia zasady gry

„Zapytaj astronautę” – spełnienie dziecięcych marzeń o kosmosie

Chmura obliczeniowa to jednak nie tylko „cyfrowy magazyn”, w którym możemy składować nieograniczone terabajty danych. To również usługa, która dostarcza narzędzia potrzebne do wytwarzania i rozwijania oprogramowania w chmurze, a także umożliwia wykorzystanie uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji do tworzenia złożonych analiz. Dostawcy chmury wspierają swoich użytkowników różnorodnym oprogramowaniem, przydatnym chociażby przy projektowaniu baz i hurtowni danych. Wszystkie te przewagi sprawiają, że jedynie 1% firm nie ma w ogóle wdrożonej chmury obliczeniowej (raport: Flexera 2021 State of the cloud, s. 20).

geek cat - dane firmowe w chmurzegeek cat - dane firmowe w chmurze

Jakie są rodzaje chmury obliczeniowej? 

W zależności od potrzeb organizacji, możemy wdrożyć trzy podstawowe typy chmury obliczeniowej: publiczną, prywatną i hybrydową. Warto zapoznać się z ich podstawową charakterystyką, gdyż każdy rodzaj daje odmienne korzyści swoim użytkownikom.

Chmura publiczna

Chmura publiczna to najpopularniejsze rozwiązanie dla mniejszych firm, które są gotowe skorzystać z usług dostarczanych przez zewnętrzne firmy. W takim modelu infrastruktura IT jest własnością dostawcy. Użytkownik chmury ma możliwość zarządzania dostępnymi usługami z poziomu przeglądarki internetowej lub urządzenia mobilnego. Dostawca udostępnienia swoje zasoby oraz oprogramowanie i zajmuje się znaczną częścią zarządzania bezpieczeństwem. Rozliczanie usług odbywa się w oparciu o zużycie, czyli w systemie pay-as-you-go.

Największymi dostawcami chmury publicznej są obecnie: Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform (GCP) i Microsoft Azure. Dzięki silnej konkurencji, funkcjonalność publicznej chmury obliczeniowej poszerza się z dnia na dzień. Najpopularniejsi dostawcy usług chmurowych już teraz proponują ponad 200 różnorodnych narzędzi, które realnie mogą usprawnić działanie naszej organizacji.

Chmura prywatna

Firmy mogą również zdecydować się na migrację danych do chmury prywatnej, która zarządzana jest we własnym zakresie. W takim przypadku zasoby objęte są prywatną siecią firmy. Daje to użytkownikom dużą kontrolę nad gromadzeniem i przetwarzaniem danych. Ta metoda wiąże się jednak ze sporymi nakładami na infrastrukturę oraz utrzymywaniem zespołu IT odpowiedzialnego chociażby za bezpieczeństwo zasobów czy aktualizację oprogramowania.

Chmura hybrydowa

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które czerpie najlepsze cechy poprzednich typów. Chmura hybrydowa to alternatywa, która idealnie wpisuje się w model organizacji, która na pierwszym miejscu stawia elastyczność i swobodę rozwoju. W takim modelu organizacja może wykorzystywać funkcje chmury publicznej i prywatnej jednocześnie, jak również korzystać z wielu dostawców chmury publicznej.

Elastyczność chmury hybrydowej pozytywnie wpływa na procesy optymalizacyjne w przedsiębiorstwie. Ma to swoje odzwierciedlenie w popularności. Z rozwiązania hybrydowego korzysta aż 78% firm, 19% decyduje się wyłącznie na chmurę publiczną, a jedynie 2% firm korzysta tylko z chmury prywatnej (raport: Flexera 2021 State of the cloud, s. 20).

Zastosowanie chmury obliczeniowej w organizacji

Warto zatrzymać się na chwilę przy możliwych zastosowaniach chmury obliczeniowej. W jaki sposób nowoczesna organizacja może korzystać z dobrodziejstw tej technologii? Spójrzmy na kilka najpopularniejszych przykładów wykorzystania chmury obliczeniowej:

  • Przechowywanie danych – To podstawowa funkcjonalność, która umożliwia gromadzenie wszystkich plików w chmurze, poza naszą firmą. Funkcjonalność ta pozwala zrezygnować z inwestycji we własne serwery a dane, które są przechowywane w chmurze, są dla nas dostępne z poziomu dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.
  • Tworzenie aplikacji w chmurze – Chmura obliczeniowa dostarcza narzędzia, które wspomagają proces wytwarzania i testowania oprogramowania, zmniejszając koszty i czas trwania projektu. Infrastruktura chmurowa umożliwia łatwą skalowalność oprogramowania, co gwarantuje nam możliwość bezproblemowego rozwoju aplikacji. Technologie natywne takie jak kontenery, koncept mikrousług czy kubernetyzacja znacznie zwiększają efektywność naszego oprogramowania – wytwarzanego i rozwijanego za pośrednictwem chmury. 
  • Analiza danych – Zaawansowane usługi zawierające elementy sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy RPA (eng. Robotic Proces Automation) sprawiają, że analiza danych w organizacji jest bardziej złożona, przyspieszając proces podejmowania decyzji biznesowych.

To tylko najważniejsze z wielu funkcjonalności chmury obliczeniowej. Warto dodatkowo wspomnieć o takich funkcjonalnościach jak łatwa możliwość strumieniowego przesyłania audio i video, usługi SaaS czy wiele innych. Więcej informacji o możliwych sposobach wykorzystania chmury obliczeniowej znajduje się na blogu Cloud Partners w artykule „Najważniejsze zastosowania chmury obliczeniowej”.

dane w chmurze data in the cloud geek cat women in it

Korzyści wynikające z wdrożenia chmury publicznej

Jakie są podstawowe korzyści wynikające z wykorzystania publicznej chmury obliczeniowej w swojej organizacji? Przede wszystkim jest to znaczne obniżenie kosztów inwestycyjnych. W modelu chmury prywatnej przedsiębiorstwo staje przed wyzwaniem sfinansowania sprzętu informatycznego i nowoczesnego oprogramowania – to warunek konieczny utrzymywania przewagi konkurencyjnej w wielu branżach. Chmura publiczne minimalizuje te koszty, zapewniając jednocześnie pełne wsparcie ze strony dostawcy rozwiązania.

Do tego dochodzi znacznie większa efektywność realizowania procesów biznesowych, a także szybkość dostępu do danych. Nawet najbardziej złożone narzędzia analityczne są do naszej dyspozycji w ciągu kilku chwil, bez względu na objętość i rodzaj gromadzonych w chmurze danych. Pomaga więc to w przeprowadzaniu analiz oraz podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.

Warto wspomnieć o zaletach związanych z bezpieczeństwem i niezawodnością rozwiązań chmurowych. Dostawcy chmury zapewniają swoim użytkownikom najnowocześniejsze technologie maksymalizujące bezpieczeństwo. Łatwe tworzenie kopii zapasowych oraz odzyskiwanie danych po wszelakich awariach to dodatkowe atuty chmury obliczeniowej. 

Jak wdrożyć chmurę w swojej firmie? Skorzystaj z doświadczenia partnerów chmury

Decyzja o wykorzystaniu potencjału chmury obliczeniowej w swojej organizacji to duży krok naprzód, który należy odpowiednio zaplanować. Ilość procesów biznesowych zachodzących w firmie, wykorzystywanych systemów i wolumen przechowywanych danych często wzrasta w tempie wykładniczym. Niejednokrotnie te czynniki utrudniają lub przedłużają podjęcie decyzji w sprawie transferu firmowych danych do chmury. Istnieje jednocześnie proste rozwiązanie tego problemu.

W migracji danych skorzystaj z certyfikowanych partnerów chmury – firmy Cloud Partners. Ich zadaniem jest pomoc w wyborze odpowiadającego potrzebom dostawcy oraz przygotowanie i realizacja bezpiecznej migracji danych. Korzystają oni przy tym z Cloudmizer – autorskiego narzędzia umożliwiającego stałe monitorowanie i optymalizację kosztów chmury wszystkich trzech najpopularniejszych dostawców: AWS, Azure i GCP.

Dzięki pomocy ekspertów IT z ogromnym doświadczeniem w obszarze migracji, firmowe dane bezpiecznie znajdą się w chmurze. Wyjątkowe narzędzia wykorzystywane przez Cloud Partners pomagają przy tym w łatwy sposób optymalizować koszty chmury. Zaoszczędzone środki możesz wykorzystać do dalszego rozwoju cyfryzacji swojej firmy czy poprawy bezpieczeństwa.

Artykuł zewnętrzny przy współpracy z cloudpartners.pl

Share7Tweet5Share1

Related Posts

ai
Technologia

AI – wróg czy sprzymierzeniec? Jak wykorzystać AI w pracy programisty?

by Wpis sponsorowany
12 czerwca 2023
Geek Cat - sztuczna inteligencja w marketingu.jpg
Marketing

Oto, jak sztuczna inteligencja w marketingu zmienia zasady gry

by Justyna Kot | Geek Cat
28 kwietnia 2023

Justyna Kot | geekcat.pl

Cześć, jestem Justyna. Pomagam innym „ogarnąć się” w Internecie i okolicach 🙂

Od ponad 7 lat zajmuję się marketingiem, a od prawie 30 z niezmienną fascynacją śledzę rozwój nowych technologii. Zawodowo wspieram marki w rozwoju i działaniach marketingowych. Jestem także mentorem z zakresu marketingu & growth w programie Google for Startups Accelerator.

  • 30 pomysłów na posty (na cały miesiąc)
  • spis specjalnych dni i świąt wypadających w miesiącu
  • arkusz z kalendarzem do planowania postów
  • 2 wersje kolorystyczne (turkusowa i szara, przyjazna w druku)


Dzięki!

Sprawdź swoją skrzynkę emailową 🙂



Instagram

    The Instagram Access Token is expired, Go to the Customizer > JNews : Social, Like & View > Instagram Feed Setting, to refresh it.
Facebook Twitter Instagram

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. O szczegółach przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kategorie

  • Aplikacje (23)
  • Apple (9)
  • Bez kategorii (1)
  • Branding (3)
  • Content marketing (16)
  • Facebook (7)
  • Filmy i seriale (2)
  • Google (10)
  • Instagram (5)
  • Kariera (3)
  • Kobiety w IT (8)
  • Kosmos (1)
  • Kreatywność (11)
  • Książki biznesowe (1)
  • Książki o marketingu (2)
  • Książki o produktywności (2)
  • Lead generation (3)
  • Lifestyle (41)
  • Linkedin (1)
  • Marketing (52)
  • Media społecznościowe (14)
  • Mobile (1)
  • Moja organizacja (15)
  • Muzyka (1)
  • Narzędzia marketingowe (4)
  • Organizacja (35)
  • Podróże (6)
  • Pomysł na biznes (9)
  • Produktywność (9)
  • SEO i pozycjonowanie (6)
  • Strategia (8)
  • Technologia (61)
  • Własny biznes (35)
  • Własny biznes od kulis (12)
  • Wnętrza (1)
  • Work-life balance (16)
  • Zarządzanie czasem (1)
  • Zarządzanie projektami (7)

Recent Posts

  • 10 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas pozycjonowania strony 23 czerwca 2023
  • AI – wróg czy sprzymierzeniec? Jak wykorzystać AI w pracy programisty? 12 czerwca 2023
  • Pozycja w Google, a wartość użytkowa strony – najważniejsze informacje o SXO 4 maja 2023

© 2017 - 2020 Geek Cat Marketing, przedsiębiorczość, nowe technologie.

No Result
View All Result
  • Marketing
  • Własny biznes
  • Technologia
  • Organizacja
  • Lifestyle
  • Konsultacje

© 2017 - 2020 Geek Cat Marketing, przedsiębiorczość, nowe technologie.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

 

Loading Comments...