Site icon Geek Cat

Gdzie założyć blog?

Gdzie założyć blog? Do dyspozycji mamy kilka opcji, ale którą wybrać, aby spełniała nasze oczekiwania? Wybór platformy blogowej  to jedna z pierwszych poważnych decyzji, jakie musimy podjąć, rozpoczynając przygodę z blogowaniem. Sieć oferuje nam naprawdę sporo możliwości – przyjrzyjmy się im!

Gdzie założyć blog? Sama zadawałam sobie to pytanie zaczynając swoją przygodę z blogowaniem. Było to naprawdę dawno temu i przez te lata zdążyłam przetestować niemal wszystkie popularne (ówcześnie) platformy do blogowania.

Zaczynałam od bloga na Onecie, przez platformę Wirtualnej Polski (bloog.pl), Photobloga, Tumblr, Blogspota, na WordPressie kończąc (korzystałam zarówno z WP.com – opcja darmowa – jak i WP.org – na którym obecnie stoi ta strona). Po latach testów i poszukiwań uważam, że to właśnie ostatnia opcja jest optymalna (dla mnie) i pozwala na stosunkową wolność osoby tworzącej bloga czy stronę. Jednak jeśli jeszcze nie jesteś pewien, w jakim kierunku pójdzie Twoja internetowa twórczość i zastanawiasz się właśnie, gdzie założyć blog, warto przyjrzeć się wszystkim możliwym opcjom. Ok, przejdźmy zatem do rzeczy 🙂

Gdzie założyć blog?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie założyć blog i jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań, zastanówmy się nad jednym – po co w ogóle chcesz założyć blog? Jedni myślą o blogowaniu jak o ciekawym stylu życia i sposobie na wyrażanie swoich poglądów. Dla innych blogowanie to dary losu,  darmowe gadżety i fame w mediach społecznościowych. Jeszcze inni blogują, aby przekazać swoją wiedzę i budować swoją markę osobistą. A Ty?

Gdzie założyć blog? O tym pomyśl przed wyborem platformy:


#1 Własność bloga – korzystając np. z WordPress.org jesteś właścicielem swojego bloga. Faktycznie znajduje się on na wykupionym przez Ciebie hostingu (serwerze). Blogowanie na darmowych platformach (Blogspot / Blogger, Medium) to ciągle blogowanie „u kogoś”.

To właściciele tych platform udostępniają Ci miejsce na swoich serwerach, oraz własne narzędzia do zarządzania treścią. Sam tworzysz swój blog, ale nie masz wpływu na to, że np. pewnego dnia Medium albo Blogspot postanowi zamknąć działalność, a wraz z tym wysłać w kosmos wszystkie blogi, jakie znajdują się na tych platformach.

#2 Wygląd bloga – wprawdzie sporo jest w sieci darmowych szablonów chociażby na Blogspota, ale z reguły nie pozwalają na zbyt wiele (zwłaszcza bez znajomości HTML i CSS). Zastanów się, czy minimalistyczny styl (jak np. na Medium) jest da Ciebie ok, czy wolisz jednak dostosować wygląd bloga bez problemu do własnych potrzeb.

#3 Czy w przyszłości na Twoim blogu ma działać także sklep – nie każda platforma pozwoli Ci na łatwą integrację sklepu z blogiem. O ile np. w przypadku WordPress.org jest to dosyć proste, tak w przypadku wielu darmowych rozwiązań – niemal niemożliwe (chyba, że po prostu rozważasz stworzenie sklepu na odrębnym silniku / platformie i podlinkowanie go na blogu)

#4 Czy chcesz inwestować w blogowanie – istnieje sporo rozwiązań darmowych (które często niosą ze sobą także pewne ograniczenia), oraz rozwiązania płatne. W przypadku tych drugich koszty początkowe bywają dosyć niskie, ale rosną wraz ze wzrostem popularności bloga (więcej czytelników = więcej UU = wyższa cena hostingu)

#5 Czy potrzebujesz rozbudowanej analityki – o ile np. WordPress.org umożliwia wpinanie zarówno Google Analytics, jak i innych narzędzi do analizowania ruchu i zachowania czytelników na stronie, o tyle darmowe platformy blogowe mają w tym zakresie spore ograniczenia. Często oferują jedynie własne, wewnętrzne systemy analizy ruchu na stronie, które nie są zbyt dokładne ani rozbudowane.

#6 Czy chcesz sam ogarniać SEO – jeśli wolisz się skupić po prostu tylko i wyłącznie na blogowaniu, to zapewne darmowe platformy będą dla Ciebie dobrym wyborem. Jeśli jednak chcesz mieć kontrolę np. nad strukturą linków, analityką SEO wpisów czy samego bloga, optymalizacją, to będziesz musiał postawić np. na WordPress.org.

#7 Masz plan na swój blog, czy po prostu chcesz poekskerymentować i sprawdzić, jak to się ułoży? Wiesz, o czym będziesz pisać, czy dopiero zbierasz elementy układanki, z której w przyszłości chcesz zbudować swój blog?

Nie miej mi za złe tych pytań. Nie piszę o tym, aby kogokolwiek zawstydzić, czy pokazać jedynie słuszną drogę 🙂 Jedynie słusznej drogi nie ma. To, jak będzie wyglądała Twoja, zależy tylko od Ciebie i od Twojej wizji bloga, który chcesz stworzyć 🙂

Wracając jednak do tematu dzisiejszego tekstu – to właściwie…

Gdzie założyć blog? Jakie mamy opcje?


Rozwiązania darmowe

Gdzie założyć blog, jeśli nie chcesz na początku zbytnio w niego inwestować? Wiadomo – nie każdy na starcie chce zostać drugim Jasonem Huntem czy Michałem Szafrańskim 🙂 To nic złego, że wolisz zacząć łagodnie i sprawdzić, czy blogowanie jest dla Ciebie. Nie musisz od razu inwestować w domenę, własny hosting i rozbudowany szablon.

Blogowanie to bardzo wymagające hobby, wokół którego krąży wiele mitów. Możesz zacząć od darmowej platformy, zobaczmy więc, co masz do wyboru.


Blogger/Blogspot

Jeśli posiadasz konto Google, to założenie bloga na tej platformie zajmie Ci dosłownie kilkanaście sekund. Panel Blogspota jest intuicyjny, prosty i przejrzysty – w sam raz na stawianie pierwszych blogowych kroków. Ten blog także swoje początki ma właśnie na tej platformie 🙂 Blogspot domyślnie oferuje bardzo prosty edytor ustawień wyglądu szablonu, możemy także bez większych trudności wgrać jeden z wielu niestandardowych szablonów dostępnych w sieci, które możesz znaleźć na przykład tutaj:

Plusy:

Minusy:

WordPress.com

Umożliwia postawienie bloga bez konieczności wykupywania hostingu czy instalacji wtyczek. Posiada nieco bardziej rozbudowany kokpit aniżeli Blogspot (jednak ciągle prosty i intuicyjny). Blog na tej platformie daje nam gwarancję, że strona wytrzyma niemal każde natężenie ruchu. Nie musimy się martwić o wykonywanie kopii zapasowych i aktualizacje – wszystko jest robione za nas automatycznie. Do wyboru mamy sporo darmowych szablonów, oczywiście jeśli nam to nie wystarcza – do wyboru są także i płatne. Minusem, jak i w przypadku Blogspota, jest dosyć okrojony wachlarz oferowanych możliwości. Na początek to z pewnością Ci wystarczy, jednak jeśli szukasz czegoś więcej, zastanów się nad opcją płatną.

Plusy:

Minusy:

Rozwiązanie płatne


WordPress.org

Potrzebujesz rozbudowanej strony, nie lubisz ograniczeń i zastanawiasz się, gdzie założyć blog? Ta opcja będzie najlepszym rozwiązaniem! Wiąże się jednak z poniesieniem kosztów hostingu, domeny, a także z zabawą w instalowanie skryptu, oraz czuwaniem nad aktualizowaniem wtyczek, dodatków, szablonu, czy regularnym wykonywaniem kopii zapasowych. Pomimo to, daje naprawdę szerokie możliwości. Jeśli raz spróbujesz blogowania na tej platformie, to prawdopodobnie nie będziesz mieć ochoty na powrót do uboższych wersji.

Plusy:

Minusy:

Gdzie założyć blog? Opcja darmowa, czy płatna – od czego zacząć blogowanie?

Wybór oczywiście należy do Ciebie, ja jedynie mogę przedstawić Ci dostępne opcje. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien swojej blogowej przyszłości i chcesz jedynie spróbować, rozsądną opcją będzie wybór darmowej plaftormy do blogowania. Jeśli jednak lubisz pisać, masz konkretny plan i kilkanaście tekstów/pomysłów na teksty w zanadrzu, a ponadto traktujesz blogowanie całkiem serio – nie zastanawiaj się i wybierz opcję płatną, która umożliwi Ci rozwinięcie skrzydeł już na początku.

Sama zaczynałam od blogowania na Blogspocie i przyznam szczerze, że żałuję tego, że wcześniej nie przeniosłam się na “swoje”, czyli właśnie na własny serwer z WordPressem. Jeśli to dziś zaczynałam bym blogowanie, to bez zastanawiania wykupiłabym domenę, serwer i zaczęła od WordPress.org 🙂

To też może Cię zainteresować:


Exit mobile version