Kategorie
Aplikacje Organizacja Produktywność Technologia

Jak się skupić podczas pracy? Sprawdź te aplikacje!

Zastanawiasz się, jak się skupić podczas nauki lub pracy? Oto miejsca w sieci, które zaserwują Ci kojące dźwięki i pozwolą na efektywną pracę.

Gdy dni zamieniają się w długie godziny notowania i wkuwania, a zewsząd zerkają na Ciebie 'przypominacze’ bezczelnie oznajmujące zakreślonymi hasłami, że pierwszy egzamin już w poniedziałkowy poranek, zaczyna się gonitwa myśli. Wtedy wszystko chciałbyś zrobić na 'już’. Wkuć niekończące się zestawy norm i reguł,  dokończyć rozgrzebane projekty, a przy okazji nie oszaleć. Tylko… jak się skupić w takiej sytuacji?

Powiadomienia, maile, i cały ten chaos. Jak się skupić?

A może to praca sprawia, że ciągle zastanawiasz się jak się skupić i przy okazji nie oszaleć? Spokojnie, wiele osób tak ma. Zewsząd atakują nas notyfikacje, powiadomienia i alerty. Na monitorze komputera co chwilę pinguje Cię Slack lub mail. Telefon wibruje i miga w takt pojawiających się na wyświetlaczu powiadomień. Jak skupić się w takich warunkach, gdy biuro przypomina wszechświat tuż po wielkim wybuchu?

Jak się skupić? Sposobów jest kilka…

Gdy jestem w domu, zazwyczaj w takich sytuacjach pomaga mi po prostu chwila wytchnienia. Idę na spacer po bulwarach, biorę odprężającą kąpiel, robię kawę i pozwalam sobie na chwilę z książką lub ulubionymi blogami. Zaraz po tym wracam do swoich zajęć, a taka mała przerwa pozwala złapać oddech i dostrzec pewne sprawy z innej perspektywy.

A co w sytuacji, gdy jesteśmy w biurze i nie możemy sobie pozwolić na taką przerwę? Jak się skupić w pracy, gdy deadline goni deadline? Strategia działania w takich sytuacjach jest nieco bardziej złożona (więc o tym innym razem), natomiast dziś sprzedam Wam rozwiązanie w wersji instant. Uwaga, uwaga, proszę o werble… 😉

Moją tajną bronią są aplikacje. Serio! (A tu możecie sprawdzić także moje inne sposoby na prodyktywność).

geek cat jak się skupić aplikacje

Jak się skupić? Aplikacje, które pomogą Ci się wyciszyć

Poszperałam nieco w swoich zakładkach, odkurzyłam stare foldery i linki i zebrałam dla Was to, co przeze mnie sprawdzone i przetestowane. Gotowi?

Rainymood

Ze wszystkich jakie Wam dziś polecę, najbardziej przypadł mi do gustu Rainy Mood. Zaglądałam tam wiele razy i za każdym razem towarzyszyło mi to samo uczucie – spokój i ulga. Nie wiem  w jaki sposób odgłos deszczu działa na moje zmysły tak kojąco, ale faktem jest, że z Rainy Mood w tle jestem w stanie błyskawicznie skupić się na projektach, za które wcześniej nie mogłam się zabrać. Poza tym moja północna natura chyba bierze nade mną górę, bo – aż wstyd się przyznawać – lubię go sobie włączyć w tle podczas pracy nawet (a może zwłaszcza!) gdy za oknem świeci słońce a wszyscy ciepłolubni zachwycają się piękną pogodą… 😉

The Quiet Place

Lubię także zaglądać na Quiet Place, chociażby po to, by zmotywować się do odcięcia się od wszystkich przeszkadzaczy i oczyścić umysł przed pracą.

Warto przy okazji zwrócić uwagę także na inny projekt z rodziny theguietplaceproject.com, a mianowicie Thoughs Room, czyli stronę, na której można się oczyścić z wszelkich smutków, złości i żali – wpisujesz je w miejsce przypominające pole statusu na Facebook’u, a po naciśnięciu enter spadają i znikają na nocnym niebie. Pomysł prosty, może nieco dziecinny, ale moim zdaniem – wart uwagi 🙂

Coffitivity

Ostatnia strona to miejsce dla wszystkich, którzy lubią pracować w kawiarni. Dzięki niej nie trzeba wychodzić z pokoju, wystarczy odpalić aplikację, zaparzyć swoją ulubioną kawę i zabrać się do pracy 😉 Coffitivity emituje charakterystyczny, kawiarniany gwar, dzięki czemu faktycznie można poczuć się, jak w ulubionej kawiarence.

A Wy znacie podobne miejsca w sieci? A może już korzystacie z tych, o których wspomniałam? Co myślicie o takich rozwiązaniach?

Autor: Justyna Kot | Geek Cat

Od ponad 5 lat pracuję w branży IT, odpowiadając m. in. za strategie marketingowe i ich realizację. Doradzam startupom i markom (m. in. jako mentor w programie Google for Startups Accelerator) oraz jestem częścią software-housowego Rocket Teamu Concise Software.

Nowe technologie i nowe media interesowały mnie od zawsze. Już jako mała dziewczynka marzyłam o tym, by zostać hakerem (lub Googlersem), pracować w NASA nad programem kolonizacji Marsa, lub prowadzić własną redakcję zajmującą się tematyką new tech.

Od ponad 7 lat zawodowo zajmuje się marketingiem - głównie w sektorze nowych technologii i IT. Od 2017 roku mam ogromny zaszczyt wspierać startupy jako Marketing Mentor w programie Google Developers Launchapd. Zdecydowanie jednymi z najciekawszych projektów w jakich uczestniczyłam była rola Lead Mentora na dniu marketingowym podczas Launchpadu w Serbii oraz udział w Google x World Food Programme (ONZ) Bootcamp dedykowanym projektom skoncentrowanym na zniwelowaniu problemu głodu na świecie.