Komputer, aby działać potrzebuje prądu. O ile laptopy posiadają baterię, którą można naładować i działać, o tyle w komputerach stacjonarnych niezbędny jest stały zasilacz, bo bez niego nie można z urządzenia korzystać. Jakie są dostępne modele zasilaczy komputerowych? Jak wybrać najlepsze propozycje do komputera gamingowego?
Zasilacz komputerowy – co to takiego?
Na początek trochę teorii. Zasilacz w komputerze ma jedno, najważniejsze zadanie. Musi przetworzyć napięcie prądu jakie znajduje się bezpośrednio w gniazdku na takie, które będzie bezpieczne dla naszego urządzenia. Z wysokiego napięcia powstaje niskie, cechujące się dużą stabilnością. Dlaczego? Gdyby nie zasilacz to wysokie napięcie zwyczajnie zniszczyłoby wszelkie elementy komputera, od płyty głównej, po dysk czy procesor.
Rodzaje zasilaczy komputerowych
Zanim podejmiemy decyzję, jaki zasilacz będzie najlepszy warto nieco bliżej przyglądnąć się rodzajom. Obecnie mówić można o zasilaczach w trzech standardach. Pierwszym z nich jest wariant ATX, który jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Jego wielkość zależy m.in. od mocy, dlatego konieczne jest sprawdzenie wariantu, jaki dedykowany jest do posiadanego przez nas komputera. Drugim wariantem są zasilacze SFX, nieco mniejsze, które doskonale sprawdzą się przy mniejszych obudowach. Najmocniejszym wariantem są zasilacze TFX, które montowane są najczęściej w obudowach płaskich.
Kolejną kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę jest moc zasilacza, bo nieodpowiednio dobrana może spowodować uszkodzenie naszego urządzenia. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie komponenty znajdują się w zestawie. Procesor, dysk, płyta główna – poszczególne komponenty mają określone zapotrzebowanie na energię, a moc zasilacza musi – mówiąc najprościej i bardzo obrazowo – zaspokoić owe potrzeby, aby całość działała sprawnie, wydajnie i stabilnie. Tu ważne jest też wykorzystanie PC, bo przy gamingu najlepiej z całą pewnością warto inwestować w lepsze podzespoły, a te wymagają odpowiedniej dawki mocy.
Sprawdź ranking zasilaczy komputerowych ze sklepu Komputronik:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-zasilacz-do-komputera/
Najczęściej wykorzystywane są modele o mocy 500 W, 550 W oraz 600 W, ale aby mieć pewność można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które pozwolą dokładnie obliczyć zapotrzebowanie.
Sprawdź jak wybrać optymalnego pendrive’a:
https://www.komputronik.pl/informacje/jak-wybrac-pendrive/
Co to takiego – sprawność zasilacza i co oznaczają certyfikaty sprawności?
Z optymalną sytuacją poboru mocy zasilacza mamy do czynienia wtedy, gdy całość pozyskanej energii jest przekazywana do podzespołów. Niestety w praktyce wygląda to całkowicie inaczej, ze względu na obecne straty energii, których nie da się uniknąć.
Poznaj kryteria, jakie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając najlepszą płytę główną:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-plyta-glowna/
Producenci określając sprawność zasilaczy wskazuje konkretne certyfikaty. Wówczas w oznaczeniu specyfikacji technicznej urządzenia pojawia się certyfikat 80 plus, który oznacza, że co najmniej 80% z pobranej energii zostanie przekazana do poszczególnych komponentów komputera. Zasilacz aby uzyskał certyfikat jest najpierw sprawdzany. W tym celu konieczne jest jego obciążenie na poziomie 20, 50 oraz 100%, a następnie dokonywane są pomiary. W zależności od uzyskanego wyniku urządzenie uzyskuje jedną z konkretnych sprawności. Obecnie wykorzystywana jest następująca nomenklatura:
- 80 plus
- 80 plus bronze
- 80 plus silver
- 80 plus gold
- 80 plus platinum
- 80 plus titanum
Zasilacz w komputerze gamingowym
To, jaki wariant zasilacza będzie wystarczający zależy od pozostałych podzespołów. Gdy dysponujemy średniej klasy kartą graficzną najczęściej wystarczy zasilacz standardowy, o mocy co najmniej 500 – 550 W. Jednak jeśli nasz sprzęt jest naprawdę dobrze przygotowany, a karta graficzna cechuje się wysoką wydajnością, to lepszym rozwiązaniem będzie wybór zasilacza o mocy co najmniej 800 W. Przykładem tak mocnego zasilacza, na który warto zwrócić uwagę jest Corsair RM850x 850 W.
Artykuł przy współpracy z Komputronik