Kategorie
Aplikacje SEO i pozycjonowanie Technologia

Wtyczki WordPress dla blogerów

Szukasz wtyczki WordPress, która usprawni Twoje blogowanie? Dobrze trafiłeś! W tym artykule dzielę się swoimi sprawdzonymi plugi nami do WordPressa, które ułatwiają mi prowadzenie mojego bloga.

Jak wspomniałam na wstępie, w tym artykule mam dla Ciebie listę 7 wtyczek do WordPressa, bez których nie wyobrażam sobie blogowania. Sam pomysł na ten wpis powstał dzięki Wam – Magda, jeśli to czytasz, to puszczam do Ciebie właśnie oczko 🙂 . Nie spodziewałam się, że kwestie bardziej techniczne związane. Blogowaniem mogą być dla Was interesujące, ale skoro jest potrzeba – jest i odpowiedź!

Jeśli czytacie mnie nieco dłużej, to być może wiecie, że pod wieloma względami jestem samoukiem. Podobnie było także z prowadzeniem bloga. Swoje pierwsze miejsce w sieci założyłam ponad dekadę temu na Photoblogu. Kolejnym etapem blogowego rozwoju był Blogspot, jednak szybko mi się znudził – głównie dlatego, że miał słabe opcje dostosowywania wyglądu stronki do własnych potrzeb. Pamiętajcie też, że jakieś 10 lat temu nikt nie słyszał jeszcze o czymś takim, jak tworzenie estetycznych szablonów na Blogspota 😉

Po Blogspocie nadszedł zatem czas na WordPressa. Pierwszy wykupiony hosting, domena, płatny szablon. Pierwsza samodzielna instalacja WordPressa i konfigurowanie skórki. Blog był takim moim poligonem doświadczalnym, na którym pozwalałam sobie na zabawę i stawianie pierwszych kroków.

Jak możecie się domyślać, ciężko jest także znaleźć dobry (i często aktualizowany!) szablon, który spełniałby Wasze oczekiwania. Dlatego w takich sytuacjach z pomocą przychodzą wtyczki WordPress, które kilkoma kliknięciami dodają nowe, rozbudowane funkcje do Waszej strony internetowej. Magia! 😉

Tutaj ważna uwaga: ilość (i jakość) wtyczek wpływa na prędkość działania Waszej strony, dlatego zanim coś zainstalujecie, zastanówcie się dwa razy czy taki dodatek jest Wam niezbędny.

Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj na mój Instagram! 🙂

Geek Cat wtyczki wordpress

Wtyczki WordPress dla blogerów – 7 pluginów, które ułatwią Ci blogowanie

Geek Cat wtyczki wordpress wp bakery builder

WP Bakery Builder

WP Bakery Builder to obszerna wtyczka, która umożliwia łatwą edycję i budowanie podstron. Tworzenie sandingów czy wszelkich innych stron jest dzięki niej dziecinnie proste, a sam proces można dosłownie porównać do układania klocków. Korzystam od kilku lat (i miałam z nią styczność w kilkunastu różnych projektach). W moim przypadku ta wtyczka jest wbudowana w zakupiony szablon. Warto rozejrzeć się właśnie za taką opcją 🙂

Geek Cat wtyczki wordpress Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast SEO to zapewne dobrze znana każdemu marketerowi czy blogerowi wtyczka do optymalizacji SEO. Jest dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Darmowa wtyczka WordPress od Yoast SEO pomoże Wam w optymalizacji treści na stronie, podpowie jak można ulepszyć Wasze teksty pod kątem widoczności w wyszukiwarkach i pozwoli na podstawowe zarządzanie tego typu kwestiami.

Wersja płatna (z której korzystam już od 1,5 roku na blogu) otwiera natomiast nowe możliwości, jak np. optymalizacja tekstu na kilka słów kluczowych, przekierowania linków, samouczki, dostęp do wielu szkoleń i kursów, wsparcie w linkowaniu wewnętrznym (inteligentne podpowiedzi linkowania między podstronami). Zdecydowanie warte swoich pieniędzy – jeśli zależy Wam na widoczności w Google i chcecie nad tym pracować na własną rękę.

Geek Cat wtyczki wordpress Disqus

Disqus

Niezawodny system komentarzy, który w bardzo estetyczny sposób porządkuje wątki i rozmowy na stronach i blogach. Jest też bardzo popularny, więc jednym kontem na Disqus możecie komentować na wielu popularnych stronach.

Geek Cat wtyczki wordpress Jetpack

Jetpack

Jeśli szukacie Wtyczki WordPress – kombajnu, to Jetpack jest właśnie takim rozwiązaniem. Umożliwia tworzenie backupów strony, pomaga w jej zabezpieczeniu, chroni przed spamem, pomaga optymalizować grafiki. Co ciekawe – dostarcza także własny system statystyk witryny. Polecam się im przyjrzeć – zwłaszcza obecnie, w dobie wszechobecnego blokowania skryptów śledzących w przeglądarkach. Wyniki z Jetpacka w moim przypadku znacząco różnią się od danych dostarczanych np. Przez Google Analytics. Ciężko stwierdzić, które są bardziej miarodajne, ale taki monitoring i porównanie zawsze warto mieć.

Geek Cat wtyczki wordpress Download Monitor

Download Monitor

Jeśli udostępniacie na swoim blogu darmowe materiały (np. PDFy, planery, grafiki, tapety itp.) do ta wtyczka WordPress pomoże Wam nie tylko w zarządzaniu takimi plikami, ale także w monitorowaniu np. statystyk pobierania. Dzięki niej możecie przygotować dla każdego pliku np. specjalną podstronę z grafiką i opisem pobieranej rzeczy.

Geek Cat wtyczki wordpress Publish Press

Publish Press

Jeśli szukacie wtyczki WordPress, która pomoże Wam uporządkować kalendarz publikacji, warto zainteresować się właśnie Publish Press. Sprawdzi się zwłaszcza, jeśli macie na blogu / stronie kilku autorów. W przejrzysty sposób umieści wszelkie nowe artykuły i podstrony (zarówno drafty, jak i opublikowane pozycje) w praktycznym i przyjaznym kalendarzu. Co ciekawe, zasysa także np. Podstrony tagów czy kategorii więc jeśli chcecie je rozbudować o opis czy czytelny układ, Publish Press także odnotuje prace nad nimi w kalendarzu.

Co u mnie sprawdza się najbardziej? Właśnie wspomniany podgląd w formie kalendarza oraz możliwość przypisania statusów w czytelny sposób (możecie przypisać każdemu statusowi inny kolor, np. Zielony dla opublikowanych treści, żółty dla tych, które są w trakcie review i edycji, niebieski dla szkiców).

Geek Cat wtyczki wordpress Post Preview

Public Post Preview

Jeśli szukacie wtyczki WordPress, która umożliwia podejrzenie tworzonego artykułu bez potrzeby logowania, to polecam właśnie ten plugin! Sprawdza się u mnie np. W przypadku wpisów gościnnych czy artykułów sponsorowanych. Nie muszę generować screenshotów z podglądem tego, jak artykuł będzie wyglądał na stronie. Wtyczka Public Post Preview automatycznie generuje specjalny link, za pomocą którego można to po prostu podejrzeć – bez potrzeby logowania. Bardzo praktyczne!

A jakie wtyczki WordPress Wy polecacie? Może macie jakieś swoje sprawdzone lub ulubione, które warto dopisać do tej listy? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Autor: Justyna Kot | Geek Cat

Od ponad 5 lat pracuję w branży IT, odpowiadając m. in. za strategie marketingowe i ich realizację. Doradzam startupom i markom (m. in. jako mentor w programie Google for Startups Accelerator) oraz jestem częścią software-housowego Rocket Teamu Concise Software.

Nowe technologie i nowe media interesowały mnie od zawsze. Już jako mała dziewczynka marzyłam o tym, by zostać hakerem (lub Googlersem), pracować w NASA nad programem kolonizacji Marsa, lub prowadzić własną redakcję zajmującą się tematyką new tech.

Od ponad 7 lat zawodowo zajmuje się marketingiem - głównie w sektorze nowych technologii i IT. Od 2017 roku mam ogromny zaszczyt wspierać startupy jako Marketing Mentor w programie Google Developers Launchapd. Zdecydowanie jednymi z najciekawszych projektów w jakich uczestniczyłam była rola Lead Mentora na dniu marketingowym podczas Launchpadu w Serbii oraz udział w Google x World Food Programme (ONZ) Bootcamp dedykowanym projektom skoncentrowanym na zniwelowaniu problemu głodu na świecie.