Kategorie
Aplikacje Organizacja Produktywność Technologia

Momentum – strażnik produktywności dla Chrome

Siadasz przed komputerem, otwierasz przeglądarkę, w duchu modlisz się, by tym razem praca poszła sprawnie. Sprawdzasz pocztę, odpisujesz na maile, łyk kawy, otwierasz nową kartę w przeglądarce. Odruchowo wybierasz niebieski kafelek z dużym „f” – przecież masz Facebooka dosłownie pod ręką. Klik. 1,5 godziny później uświadamiasz sobie, że ciągle scrollujesz nic nie wnoszące wpisy znajomych.

Przeglądarki zastawiają mnóstwo pułapek zagrażających naszej produktywnej pracy, a skróty do portali społecznościowych czy innych złodziei czasu, umieszczone w widoku nowej karty, to najprostsza droga do porażki. Działamy odruchowo, instynktownie, zwłaszcza podczas pracy w sieci. Wiesz, że w banalny sposób można ograć ten system? Spójrz jeszcze raz:

Siadasz przed komputerem, otwierasz przeglądarkę, w duchu modlisz się, by tym razem praca poszła sprawnie. Sprawdzasz pocztę, odpisujesz na maile, łyk kawy, otwierasz nową kartę w przeglądarce.

– Dzień dobry, na czym się dziś skupiasz?


Geek Cat - Momentum

Momentum – genialne narzędzie, które pomoże Ci się skupić

Tak, to Twoja przeglądarka, która nie tylko wita się z Tobą w uroczy, subtelny sposób, ale także od razu kieruje Twoją uwagę na zadanie, jakie masz do zrobienia.

To żadna magia, a bardzo użyteczny dodatek do Chrome – Momentum. Idealny dla estetów i osób ceniących sobie stylowe i minimalistyczne pomoce w pracy.

Momentum po zainstalowaniu pojawi się zawsze, gdy zechcesz otworzyć nową kartę w przeglądarce. Zapyta Cię o Twój główny cel każdego dnia, umożliwi stworzenie listy zadań do zrobienia (za każdym razem, gdy otwierasz nową kartę, masz przed oczami nie tylko cel ale i listę zadań – genialna motywacja w pracy!) i dodatkowo codziennie poczęstuje Cię naprawdę świetnym widokiem. Gdyby tylko jeszcze istniała opcja synchronizacji list zadań w Momentum z Asaną, Trello, Google Tasks, RTM czy Evernote, ten dodatek do przeglądarki mógłby stać się ideałem!

Zalety:

  • estetyczny wygląd
  • każdego dnia wita nas inspirujący cytat
  • personalizacja
  • możliwość tworzenia list to-do i wyznaczania priorytetu
  • minimalistyczne otoczenie + świetne obrazy w tle, które są miłym dla oka urozmaiceniem w trakcie „skakania” po stronach
  • powitania <3

Wady:

  • brak możliwości synchronizacji list z innymi aplikacjami

Podsumowując, Momentum to przydatne i bardzo estetyczne narzędzie, które faktycznie sprawdza się podczas pracy (testowałam!). Za każdym razem, gdy otwierałam nową kartę (np. z intencją sprawdzenia Facebooka, Twittera czy innego pożeracza czasu) przed moimi oczami ukazywał się kojący krajobraz, a tuż na nim pytanie, które mimo swojej łagodnej formy za każdym razem brzmiało w mojej głowie: No, koleżanko! Przecież jeszcze zadanie X, na którym chcesz się dziś skupić, czeka na Ciebie! Dodatkowo widok  malejącej listy zadań na liście to-do motywował, by wykreślić je jak najszybciej. Mimo, że na co dzień korzystam zazwyczaj z Asany czy Trello, praca z Momentum to frajda i apka od dawna gości już na moich urządzeniach.

To też może Cię zainteresować:


Znacie Momentum? Korzystacie? Jakie wrażenia? A może możecie polecić inne ciekawe apki sprzyjające pracy i skupieniu? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się linkiem w komentarzach 🙂

Autor: Justyna Kot | Geek Cat

Od ponad 5 lat pracuję w branży IT, odpowiadając m. in. za strategie marketingowe i ich realizację. Doradzam startupom i markom (m. in. jako mentor w programie Google for Startups Accelerator) oraz jestem częścią software-housowego Rocket Teamu Concise Software.

Nowe technologie i nowe media interesowały mnie od zawsze. Już jako mała dziewczynka marzyłam o tym, by zostać hakerem (lub Googlersem), pracować w NASA nad programem kolonizacji Marsa, lub prowadzić własną redakcję zajmującą się tematyką new tech.

Od ponad 7 lat zawodowo zajmuje się marketingiem - głównie w sektorze nowych technologii i IT. Od 2017 roku mam ogromny zaszczyt wspierać startupy jako Marketing Mentor w programie Google Developers Launchapd. Zdecydowanie jednymi z najciekawszych projektów w jakich uczestniczyłam była rola Lead Mentora na dniu marketingowym podczas Launchpadu w Serbii oraz udział w Google x World Food Programme (ONZ) Bootcamp dedykowanym projektom skoncentrowanym na zniwelowaniu problemu głodu na świecie.