Czym jest przedsiębiorczość? Czy osoba bez doświadczenia ma większe szanse niż kujon? Czy porażka jest przeciwieństwem sukcesu? Odpowiedzi na te, oraz inne pytania w niniejszym wpisie – 4 prawdy na temat przedsiębiorczości, o których mało kto pamięta.
Mam nieodparte wrażenie, że bardzo wiele osób, które chcą wystartować z własnym biznesem, pomysłem na produkt czy startup, poddaje się już na starcie. Dlaczego? Ponieważ zewsząd są bombardowani „jedynie słusznymi” prawdami, które wzmagają w takich ludziach obawę o ryzyko niepowodzenia swojego planu.
Owszem, jego odpowiednie oszacowanie i przygotowanie się do startu jest niezwykle ważne, ale mówię tu o tych wszystkich sytuacjach, kiedy ktoś próbuje nam wmówić, że bez odpowiedniego dyplomu, doświadczenia i kontaktów pomysł z góry jest skazany na niepowodzenie. Czy jest tak faktycznie? Nonsens!
4 prawdy na temat przedsiębiorczości, o których mało kto pamięta
1. Biznes nie potrzebuje naszych dyplomów
Nie musisz mieć na swoim koncie habilitacji czy profesury w dziedzinie ekonomii, by konsekwentnie i z sukcesem rozwijać swoją działalność. Nie wstydem też jest nie wiedzieć czegoś – ważne, by mieć świadomość swoich braków i niezłomną chęć ich uzupełniania.
Jakiś czas temu miałam okazję przeprowadzać pierwszy etap rekrutacji w jednej z firm, z którą współpracuję. Wiedziałam czym ma się zajmować pozyskana osoba (pracownik działu marketingu), ale zapytałam wprost właściciela firmy: kogo dokładnie mam szukać?
Logicznie rzecz biorąc, pewnie odpowiedź powinna brzmieć: najlepszego absolwenta marketingu, jaki się pojawi, lub pracownika z bogatym doświadczeniem i świetnymi referencjami. Otóż… nie. Firma szukała nieoszlifowanego diamentu 😉 Młodej osoby, która chce rozwijać swoje umiejętności i wiedzę, nie boi się zadawać pytań, a przy tym najlepiej, by była dopiero studentem lub świeżo upieczonym absolwentem – byle nie marketingu. Absurd? Nie!
Ta sytuacja może nam uzmysłowić, że często większą wartość ma nie teoria lub wyuczone na pamięć regułki, ale Twoja faktyczna motywacja i umiejętności, lub chęć ich rozwijania. Pracodawca lub Twoja własna działalność nie potrzebują Twojego dyplomu ze świetnymi ocenami zdobytymi często za wykucie na blachę (i zapomnienie po góra dwóch miesiącach) setek regułek, które i tak będą nieaktualne za 2 lata ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek. Biznes potrzebuje (wybaczcie za wyrażenie) człowieka z jajami, głową na karku i otwartym umysłem 🙂
2. Biznes nie opiera się na pieniądzach
Pieniądze są niezwykle istotne, ponieważ biznes musi zarabiać 🙂 ale nie mogą stanowić fundamentu i głównej motywacji naszych działań. Jeśli możesz wykonywać pracę, o jakiej zawsze marzyłeś, to główną pobudką do poświęcenia się jej są pieniądze czy doświadczenia, pasja i emocje, jakie się z nią wiążą?
Opieranie swoich działań wyłącznie na kasie potrafi bardzo szybko doprowadzić do wypalenia.
3. Porażka jest elementem sukcesu
Po czym poznać osoby z o wiele wyższą szansą na sukces od osób przeciętnych? Ci pierwsi uważają, że porażka jest elementem sukcesu – jest lekcją, a wyciągane z niej wnioski pomagają w rozwiązywaniu określonych problemów czy sytuacji w przyszłości. Ci drudzy natomiast uważają porażkę za przeciwieństwo sukcesu, przez co zamiast wyciągnąć wnioski z własnych błędów, skupiają się bardzo często na unikaniu ich na oślep. To trochę jak małe dziecko, które podczas nauki chodzenia unika stawania na nogi, aby nie upaść po raz kolejny.
A jeśli o nauce już mowa, sprawdź, gdzie znajdziesz najciekawsze kursy online i platformy do nauki
4. Życie jest najlepszym nauczycielem
To życie jest dla nas najlepszym nauczycielem. Zastanów się, ile sytuacji, jakie napotkały Cię w przeszłości, miały znaczny wpływ na to, kim jesteś dzisiaj.
„W mojej karierze spudłowałem prawie 9 tysięcy razy. Przegrałem prawie 300 meczów. Dwadzieścia sześć razy nie trafiłem do kosza, gdy zaufano mi, powierzając wykonanie rzutu, od którego zależał końcowy wynik. W życiu ponosiłem porażkę za porażką – i dlatego odniosłem sukces.” – Michael Jordan
Psst! Dołącz do zamkniętej grupy „Przedsiębiorczość dla kreatywnych” gdzie otrzymasz dostęp do dodatkowych materiałów, artykułów i dyskusji o przedsiębiorczości właśnie!