Site icon Geek Cat

Praca w domu – 30 pomysłów na pracę przez Internet

Geek Cat - Praca w domu - 30 pomysłów na pracę przez Internet

Praca w domu owiana jest wieloma legendami. ma swoje plusy, jak i minusy, jednak niewątpliwie daje spore możliwości. Jak jest naprawdę? Dla kogo jest praca w domu? Jakie zajęcia i zlecenia można wykonywać zdalnie? Sprawdźmy to!

Praca w domu to obowiązek, ale i przywilej. Wyobrażenie o niej to dla jednych lukrowany obrazek ukazujący beztroskie stukanie w klawiaturę wprost ze swojej kanapy i popijanie kawki. Dla innych – wizja pojawiających się „znikąd” dodatkowych godzin spędzanych nad projektami, ciągłego poczucia, że przebywamy w pracy, oraz zakłócenia równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Jak jest naprawdę? Jak wygląda praca w domu? Jakie zlecenia można wykonywać w domu? Przekonajmy się!

Z tego artykułu dowiedz się:

Praca w domu – dla kogo?

Jak wspominałam już na wstępie, praca w domu jest owiana wieloma mitami. Dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych koniecznością. Sama mieszkam z osobą, która pracuje zdalnie dla kilku redakcji i widzę zarówno sporo plusów, jak i minusów. Praca w domu to z pewnością dobre rozwiązanie dla każdego, kto lubi niezależność, elastyczny czas pracy i potrafi sam zorganizować sobie odpowiednio tę pracę. Nie sprawdzi się natomiast u osób, które nie potrafią się zmotywować do działania, ciągle odkładają swoje obowiązki „na później” i potrzebują dodatkowej motywacji (np. szefa nad sobą) aby zabrać się do produktywnej pracy.

Jeśli jednak praca w domu ma być dla Ciebie jedynie opcją dodatkową, a nie pełnoetatowym wyzwaniem, warto spróbować. Ja swego czasu właśnie od pracy w domu, po godzinach zaczęłam kilka ciekawych współprac i projektów, które pomogły mi nie tylko bardzo się rozwinąć, ale także zyskać nowe umiejętności i nauczyć się dobrego zarządzania swoim czasem. Pod tym względem praca w domu jest naprawdę bardzo rozwijająca (zakładając, że masz w sobie wystarczająco dużo samozaparcia ;)).

Ok, zatem dla kogo jest praca w domu i w jakich przypadkach warto się nad nią zastanowić?


Dodatkowa praca po godzinach – to tak na początek, gdy dopiero chcecie spróbować lub przetestować na sobie ten model pracy. Łatwiej jest zacząć od kilku mniejszych zleceń i zdyscyplinowaniu się w wymiarze powiedzmy kilku godzin tygodniowo, aniżeli od razu rzucać się na głęboką wodę i robić w swoim życiu istną rewolucję.

Dodatkowy zarobek – jeśli szukasz źródła dodatkowego dochodu, to taka dodatkowa praca w domu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Czasem wystarczy „zainwestować” dosłownie kilka godzin tygodniowo, aby uzyskać całkiem dobre efekty na start.

Wychowywanie dziecka – jesteś rodzicem małego dziecka, zostajesz z nim w domu, ale chcesz szlifować swoje umiejętności, by po zakończeniu swojej wychowawczej przerwy wejść pewnym krokiem na rynek pracy? A może myślisz o tym, by otworzyć własny biznes? (Jeśli tak, koniecznie sprawdź te pomysły na biznes!) Praca w domu, przykładowo jakieś dodatkowe zlecenia, mogą być dobrym sposobem na stopniowe pozyskiwanie potencjalnych klientów i wyrabianie swojej marki (nawet w trakcie macierzyńskiej przerwy!).

Ograniczona mobilność – gdy z jakichś względów po prostu jesteś uziemiony. Czy to złamana noga, czy inna sytuacja, która w poważnym zakresie ogranicza Twoją mobilność. Praca w domu jest w tym przypadku świetnym rozwiązaniem – daje możliwość rozwoju i zarabiania bez wychodzenia z domu.

Dla tych, którzy cenią niezależność – a jest takich osób naprawdę wiele. Elastyczne godziny pracy, brak konieczności tkwienia w korkach w drodze do biura, możliwość wyskoczenia w danej chwili na miasto, by załatwić pilne sprawy. To tylko trzy z wielu benefitów, jakie daje praca w domu.

Wymienione powyżej sytuacje to tylko kilka pomysłów i wskazówek. Sytuacji, w których sprawdza się praca w domu jest naprawdę sporo. Przed podjęciem takiej decyzji, zawsze zachęcam do przeanalizowania wszelkich „za” i „przeciw, i właśnie o nich za moment przeczytacie. Jakie zatem plusy i minusy ma praca w domu?

Praca w domu – plusy


+ brak narzuconych godzin pracy – możesz elastycznie wykorzystać czas w ciągu dnia i nikt nie będzie mieć do Ciebie pretensji, jeśli zdarzy Ci się zasnąć lub wyskoczyć na miasto w okolicach lunchu. Sam organizujesz sobie plan dnia i dzięki temu masz dużą dowolność w tym, w jaki sposób rozdysponujesz swój czas.

+ brak przeszkód geograficznych – możesz na swojej warszawskiej, krakowskiej czy rzeszowskiej kanapie pracować dla firmy w Dolinie Krzemowej czy Londynie

+ możliwość wybrania miejsca pracy – nie jesteś uzależniony od biurka, które znasz na wylot. Jeśli tylko masz ochotę (i mobilny Internet) możesz popracować w ulubionej kawiarni, parku, bibliotece czy po prostu na kanapie

+ brak obawy, że spóźnisz się do pracy – no przecież każdemu przynajmniej raz zdarzyło się zaspać, nie wspominając już o spóźniającej się komunikacji miejskiej czy korkach

+ nie tracisz czasu na dojazdy – mam to szczęście, że do pracy idę (z zegarkiem w ręku i spacerowym tempem) 12 minut, jednak wcale nie trzeba mieszkać w odległej miejscowości, by czas dojazdu do pracy wyniósł godzinę. Niekiedy wystarczy po prostu utknąć w korku na drugim końcu miasta

+ oszczędności – nie wydajemy kasy na bilety, kawkę w bufecie czy lunch

+ indywidualna organizacja pracy – pracujesz w porach, które są dla Ciebie dogodne, możesz sobie zrobić wolne przedpołudnia by bez problemu stoczyć batalię w dowolnie wybranym urzędzie

+ brak domowego dress code’u – możesz pracować w dresach (i jeśli nie robisz tego codziennie, to jest ok ;))

Praca w domu – minusy


– nielimitowany czas pracy – jeśli masz problemy z samodyscypliną, możesz się po prostu rozleniwić i obijać lub przeciwnie – będziesz ciągle w pracy, popadając w pracoholizm

– brak kontaktu ze współpracownikami – gdybym teraz miała przenieść się do domu, przyznaję, brakowałoby mi naszej ekipy

– rozleniwienie – nie czarujmy się, prędzej czy później przyjdzie dzień, kiedy nie będzie Ci się chciało zrobić makijażu czy ładnie ubrać, więc w rezultacie przesiedzisz cały dzień w piżamie. Jako wyjątek – super sprawa, gorzej jednak, jeśli zrobimy z tego nawyk

– problemy z koncentracją – gdy mieszkamy ze współlokatorami lub zwierzakiem, który ciągle domaga się naszej uwagi, skoncentrowanie się na pracy graniczy niekiedy z cudem

– uzależnienie od dostawców internetu – chyba, że macie internet mobilny lub Aero. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy potrzeba dostępu do internetu staje się równie ważna jak zaspokojenie podstawowych potrzeb z piramidy Maslova

– samodyscyplina i kontrola – brak nadzoru sprzyja rozleniwieniu, dlatego pracując w domu musimy pracować równocześnie nad dyscypliną. Sami sobie musimy być szefem

Praca w domu – 30 pomysłów na pracę przez Internet


#1 Grafik komputerowy

Content marketing króluje w sieci na całego, a co za tym idzie – mamy także ogromne zapotrzebowanie na treści. Zwłaszcza te wizualne (wiadomo – obraz jest wart więcej niż tysiąc słów!). Pomysły na biznes związane z wykonywaniem wszelkiego rodzaju prac graficznych (od logo, po identyfikację wizualną, infografiki czy treści do social media) do żyła złota, zwłaszcza, że zarobić można także na projektowaniu interfejsów aplikacji mobilnych, stron internetowych itp. Najlepsze, że spokojnie można takie zlecenia wykonywać dodatkowo, jako praca w domu, w zaciszu własnego salonu czy pracowni.

#2 Tłumaczenia

W dobie globalizacji, gdy nawet z własnej kanapy możemy prowadzić interesy z partnerami znajdującymi się tysiące kilometrów od nas, wzrasta rola tłumaczy. Łatwy dostęp do zagranicznych klientów to także konieczność tłumaczenia dokumentacji, wewnętrznych regulacji czy aktów prawnych. Można także zainteresować się wykonywaniem tłumaczeń nie tyle do biznesu, co na zlecenie osób indywidualnych.

#3 Copywriting i tworzenie tekstów na zamówienie

Jak już wspominałam, w dobie content marketingu istnieje ogromne zapotrzebowanie na teksty. Wiele (nawet tych mniejszych!) biznesów decyduje się na własny blog firmowy z eksperckimi poradami. Sporo portali czy większych blogów poszukuje redaktorów i ghostwriterów. Jeśli pisanie zawsze sprawiało Ci przyjemność i wiesz w jaki sposób pisać do Internetu, ten pomysł z pewnością jest dla Ciebie.

#4 Tworzenie stron internetowych

Jest mnóstwo osób czy małych firm szukających freelancera, który wykona dla nich stronę internetową. Zaczynając od prostej wizytówki, przez one page, blog czy nieco bardziej rozbudowaną stronę (np. platformę kursową). Obecnie nawet spora część blogerów woli zlecać prace przy stronie komuś doświadczonemu, niż samemu tracić czas i… cierpliwość ?

#5 Praca w domu: programowanie

Obecnie panuje ogromny boom na aplikacje mobilne. Firmy, koncerny, startupy, wydawcy, nawet blogerzy – coraz więcej kręgów zainteresowanych jest tego typu usługami. Praca w software house codziennie uświadamia mi, jak wiele pracy, czasu, pieniędzy i utalentowanych ludzi potrzeba do zbudowania od A do Z rozbudowanej apki. Niemniej jednak wiele osób potrzebuje prostych rozwiązań i to właśnie jest ogromna szansa dla freelancerów. Z resztą, IT i programowanie to nie tylko aplikacje mobilne, ale także usługi webowe, backend, architektura, nauczanie maszynowe (czyli tzw. machine learning) czy coraz popularniejszy blockchain. Możliwości jest wiele, a próg wejścia coraz niższy. Jeśli potrafisz kodować, zacznij szukać zleceń. Jeśli chcesz zacząć – koniecznie zerknij do mojego tekstu, gdzie znajdziesz kursy programowania online!

#6 Korepetycje online

Nauka języków obcych, pomoc w nauce, czy korepetycje z… obsługi komputerów dla osób starszych – to tylko niektóre pomysły na biznes, które możesz realizować w ramach korepetycji. Opcji jest mnóstwo, a wszystko zależy od Twoich umiejętności i pomysłowości.

#7 Konsultacje online

Znasz się na marketingu? Pomyśl o doradztwie w zakresie działań w social media, konsultowanie strategii marketingowej, strategii promocji produktu, czy planu na to, jak sprawić by konkretna marka została dostrzeżona w sieci. Nie musisz od razu iść na głęboką wodę. Możesz zacząć od mniejszych zleceń, jak np. doradzanie freelancerom, którzy kompletnie nie mają głowy do marketingu, albo blogerom, influencerom, czy startupom we wczesnej fazie rozwoju.

A może znasz się na podatkach, księgowości, zarządzaniu projektami, WordPressie [czymkolwiek innym – tu wpisz własną super moc! :)]? Pomyśl, w czym jesteś dobra i zastanów się, jakiej pomocy w tym zakresie mogą szukać inni. Zapotrzebowanie jest ogromne, a takie powiedzmy godzinne konsultacje w zaciszu mieszkania to doskonały przykład, że praca w domu jest dostępna dla naprawdę wielu profesji.

#8 Obsługa mediów społecznościowych

Obsługa Twittera, Instagramu czy… profilu na Linkedin to naprawdę niezły pomysł na pracę przez internet, który możesz zacząć nawet po godzinach. Wiele z tych platform można zautomatyzować, a przy tym jest sporo osób, które szukają pomocy lub chcą po prostu delegować tego typu zadania.

#9 Obsługa Facebooka i grup na Facebooku

Facebook już dawno przestał być prostą platformą do komunikacji ze znajomymi. Dziś Facebook to prawdziwy kombajn. Fanpage, Messenger Bot, grupy, narzędzia reklamowe, narzędzia do analityki, platforma sprzedażowa, wydarzenia, różnorakie typy treści i postów, wszędobylskie algorytmy. Dodatkowo konieczność szybkiej reakcji i interakcji, oraz czuwania i kontroli nad tym, co dzieje się w naszym kawałku sieci. To wszystko sprawia, że coraz więcej biznesów, blogerów czy influencerów decyduje się na zatrudnienie kogoś, kto pomoże w ogarnięciu tego niebieskiego pola walki. Jeśli nie obce Ci te tematy, praca w domu polegająca na obsłudze Facebooka oraz grup i innych jego części może być strzałem w dziesiątkę.

#10 Sklep internetowy

Tutaj możliwości jest wiele. Praca w domu polegająca na prowadzeniu własnego sklepu internetowego to dobre wyjście dla każdego, kto ma żyłkę do handlu, dobrze porusza się w sieci, a przy tym ma pomysł na wejście w daną branżę. Prowadząc sklep internetowy możesz sprzedawać własne produkty (jak wymienione w tym artykule dla przykładu biżuteria czy kosmetyki, a także rękodzieło czy inne tego typu wyroby). Możesz także sprzedawać produkty innych producentów (dodając do ceny produktów swoją marżę), lub prowadzić sprzedaż w modelu dropshipping (sprzedaż bez magazynowania towaru u siebie).

#11 Blogowanie

Na blogowaniu również można zarobić i jest to świetna praca w domu. Nie będę się tu rozpisywać o szczegółach, ale inwestycja we własny blog z pewnością się opłaci. Nie tylko budujesz dzięki temu swój wizerunek, ale także masz szansę za przekucie tej pasji w biznes. Dobra passa influencerów (nawet tych micro) ciągle trwa i jeszcze przez długi czas z pewnością nie wygaśnie. Jeśli tylko masz pomysł, hobby lub pasję, zastanów się jak pokazać je w ciekawy sposób za pomocą sieci.

#12 Praca w domu jako ghost writer

Praca w domu jako ghost writer polega na tworzeniu materiałów, które następnie ukazują się pod nazwiskiem zleceniodawcy. Można w ten sposób np. uczestniczyć w tworzeniu biografii, tworzeniu artykułów dla znanych blogerów, pisaniu dla magazynów czy dla internetowych redakcji.

#13 Praca w domu jako redaktor (zdalnie)

Nie musisz codziennie wychodzić do biura, aby pracować w znanej redakcji. Wiele popularnych magazynów czy portali internetowych zatrudnia swoich redaktorów zdalnie (w takim systemie pracuje m. in. mój narzeczony). Jak wygląda praca w domu jako redaktor? Oprócz umiejętności, potrzebujesz w sumie tylko komputera i dostępu do sieci. Komunikujesz się z redakcją przez mail, Slacka czy Hangouty. Nie ważne, czy tworzysz artykuły w domowym gabinecie, na kanapie, czy na hamaku w ogrodzie. Ważne, aby stworzyć je na czas 🙂

#14 Zarabianie na afiliacji i programach partnerskich

Afiliacja to opcja nie tylko dla popularnych blogerów. Nie musisz mieć ogromnego ruchu na swojej stronie, aby zarabiać na afiliacji i polecaniu konkretnych produktów i usług. Blogi eksperckie, niszowe, skierowane do konkretnych grup docelowych (jak np. blogi finansowe) są doskonałym przykładem tego, jak przy dużo mniejszym (w porównaniu do czołówki najpopularniejszych twórców w blogosferze) ruchu generować naprawdę zadowalające zarobki.

#15 Praca w domu jako wirtualna asystentka

Praca w domu związana ze świadczeniem usług jako wirtualna asystentka to także trend, któremu warto się przyjrzeć. Mniejsze biznesy, blogerzy czy freelancerzy często wolą zająć się bardziej kreatywnymi zadaniami i rozwojem działalności. Natomiast wszelkie prace administracyjne zlecają właśnie wirtualnym asystentom. Dbanie o kalendarz, korespondencję, tworzenie prezentacji i mnóstwo innych tego typu prac to zadania, od których z powodzeniem można zacząć.

#16 Tworzenie notatek wizualnych

Od jakiegoś czasu obserwuję istny boom na notatki wizualne, czyli graficzny skrót najważniejszych informacji zawartych np. w artykule, kursie, webinarze, książce, prelekcji. Co lepsze, nie musisz być grafikiem, aby je tworzyć (chociaż znajomość programów graficznych lub obsługi tabletu graficznego będzie dodatkowym atutem). Notatki wizualne można tworzyć także odręcznie. Najważniejsze, aby był estetyczne, zwięzłe i zawierały sedno z analizowanego materiału.

#17 Webinary

Webinary, podobnie jak kursy online, to świetna forma dzielenia się swoją wiedzą, ale także… zarabiania na niej. Jest to także świetna forma pracy w domu, ponieważ masz pełną kontrolę nad swoim czasem, który chcesz poświęcić na przygotowanie i przeprowadzenie takiego webinaru.

#18 Kursy online

Kursy online to pomysły na biznes, które nie tylko można (i da się!) realizować na samym początku nawet po godzinach. To także dobry pomysł na generowanie dochodu pasywnego. W zależności od tego, jaki model biznesowy obierzesz, kursy online czy wydane ebooki mogą stać się atrakcyjnym źródłem stałego przychodu. Tego typu praca w domu sprawdzi się zwłaszcza, gdy posiadasz konkretną wiedzę w danej dziedzinie. Nie musi to być od razu programowanie, marketing itp. Równie popularne stają się kursy np. gotowania, rysowania, fotografii, szydełkowania, tworzenia rękodzieła czy wiele, wiele innych.

#19 Własny e-book

Napisanie własnej książki czy ebooka jest ciekawym pomysłem na dodatkowe źródło dochodu. Tego typu praca w domu wiąże się ze spędzeniem sporej ilości czasu na tworzeniu i przelewaniu swoich pomysłów na przysłowiowy papier. Samo wydanie ebooka to także złożony proces, zatem zachęcam do rozważenia tego pomysłu (przynajmniej początkowo) w formie dodatkowego źródła potencjalnego dochodu, a nie głównego. Nie rzucajcie wszystkiego, by pisać książki (chyba, że macie taką możliwość i sporą sumkę na koncie, odłożoną na zapas :)).

#20 Tworzenie botów

Tak jak kilka lat temu strony internetowe stawały się must have każdej firmy, tak obecnie niezbędne stają się… czatboty. Mam wrażenie, że pomysły na biznes związany z tworzeniem czatbotów w chwili obecnej są jeszcze niedoceniane, ale w najbliższych latach będzie można na tym naprawdę nieźle zarobić. Co lepsze, próg wejścia jest niski, bo obecnie takiego czatbota na Messengerze można stworzyć już nawet bez znajomości programowania (co udowodniłam, sama tworząc bota, który subskrybentom wysyła najnowsze wpisy z bloga prosto na messengera – napisałam też dokładnie jak takiego bota stworzyć).

#21 Zlecenia SEO

Wiele firm poszukuje także ekspertów, którzy będą w stanie pomóc im przy strategii SEO czy SEM, a nawet w tych drobnych działaniach (na początek!). W czasach, gdy Facebook przynosi coraz mniej ruchu i tnie zasięgi, widoczność w wyszukiwarkach staje się priorytetem dla niejednego biznesu. Jeśli posiadasz wiedzę w temacie SEO, spróbuj swoich możliwości. Praca w domu nad pierwszymi zleceniami to dobra okazja także do poszerzania wiedzy i rozwoju kompetencji.

#22 Tworzenie strategii

Nie każdy ma głowę do takich rzeczy. Natomiast jeśli Ty masz doświadczenie w tego typu tematach, wykorzystaj je! Możesz prowadzić konsultacje, szkolenia lub angażować się bezpośrednio w tworzenie tego typu planów. W grę wchodzą strategie marketingowe, strategie komunikacji w mediach społecznościowych, biznesplany i wszelkie tego typu rzeczy.

#23 Zarządzanie projektami i praca w domu jako wirtualny Project Manager

Jeśli masz doświadczenie i głowę na karku, to praca w domu związana z zarządzaniem projektami może być ciekawą opcją. Obecnie wiele sektorów w branży internetowej potrzebuje takich osób – zaczynając od agencji reklamowych, po software house’y, na…. freelancerach i blogerach kończąc.

#24 Reasercher

Tworzenie tekstów i artykułów wymaga dobrego przygotowania i sprawdzenia wielu faktów. Wielu twórców woli skupić się na pracy kreatywnej, a research zlecić komuś innemu. Jeśli potrafisz „googlować”, analizować informacje i wyciągać najciekawsze wątki, praca w domu w roli researchera może być ciekawą alternatywą. Jedyne czego potrzebujesz to w sumie dostęp do sieci, komputer i spryt ?

#25 Tworzenie i montowanie filmów na zlecenie

Popularność formy video w sieci (a także w biznesie) wiążą się także ze wzrostem zapotrzebowania na osoby, które podejmą się edycji i montażu tego typu materiałów. Tego typu praca w domu wymaga umiejętności montażu, ale daje także szansę na ciekawą pracę oraz atrakcyjne zarobki.

#26 Własny kanał na YouTube

Ten punkt łączy się poniekąd z punktem dotyczącym blogowania. Jeśli pisanie nie jest Twoim konikiem, zawsze możesz spróbować swoich sił na YouTube. Aby zacząć, wystarczy Ci pomysł, kamera (aparat, nawet nie lustrzanka – przykładowo mój Canon G7X Mark II to jeden z popularniejszych modeli wśród YouTuberów) i program do montażu. Pamiętaj też, że video i platformy blogowe przeżywają obecnie prawdziwy rozkwit. Warto zatem wykorzystać tę szansę. Tego typu praca w domu daje Ci nie tylko kontrolę nad swoim czasem, ale także ciekawą perspektywę na rozwój.

#27 Sprzedaż przez Internet

Innym pomysłem na pracę w domu jest sprzedaż. Możesz wystawić na Allegro czy innym tego typu portalu swoje nieużywane rzeczy, nietrafione prezenty, przeczytane książki, gry, z którymi chcesz się pożegnać. Możesz także sprzedawać swoje rękodzieło lub kupione okazyjnie przedmioty (z narzuconą przez siebie marżą).

#28 Tworzenie własnej biżuterii lub kosmetyków

Punkt ten poniekąd łączy się z poprzednim. Jeśli w zaciszu swojego domu produkujesz własną biżuterię, lub kosmetyki, z pewnością pomyśl o ich sprzedaży za pośrednictwem sieci. Allegro, DaWanda, Olx, czy nawet Facebook, który oferuje nie tylko grupy z możliwością wystawiania przedmiotów na sprzedaż, ale także dedykowaną zakładkę (portal?) gdzie można znaleźć przedmioty do kupienia.

#29 Doradztwo finansowe lub księgowość

Ok, jest wiele platform, które umożliwiają prowadzenie księgowości na własną rękę, ale nie znam nikogo, kto chociaż raz mimo wszystko nie potrzebowałby porady księgowego. Przedsiębiorczość w naszym kraju kwitnie, dlaczego więc nie dorobić sobie na pomaganiu innym przedsiębiorcom w ogarnianiu podatkowej i fiskalnej papierologii, jeśli się na tym znasz? Podobnie z doradztwem finansowym. Jeśli masz doświadczenie w finansach, pomyśl poważnie o tej propozycji. Możesz zacząć od konsultacji, porad lub szkoleń. Uwierz mi, jest mnóstwo osób, które chętnie skorzystają z porady eksperta w zakresie pozyskiwania dofinansowań, funduszy unijnych, ubezpieczeń, optymalizacji podatkowej czy nawet finansów osobistych.

#30 Jaki jest Twój pomysł na pracę w domu? 😉

 


Czy praca w domu jest dla Ciebie?

Praca w domu to nie jest zajęcie dla każdego. Daje sporo wolności i możliwości, ale często wiąże się także z poczuciem ostamotnienia. Zanim rozpoczniesz poszukiwania zleceń dla siebie, zastanów się nad tym. Warto rozważyć wszelkie plusy i minusy! Te artykuły mogą Ci w tym pomóc:

Zobacz:

 

A gdy już podejmiesz tę decyzje, zerknij, od czego warto zacząć reklamowanie swoich usług w Internecie >>

Exit mobile version