Kategorie
Instagram Media społecznościowe

Jak wybić się na Instagramie? 12 praktycznych wskazówek

Jak wybić się na Instagramie? Czy istnieje jakaś magiczna recepta na zdobycie popularności na tej platformie? Dziś dzielę się z Wami 12 wskazówkami, które pomogą Wam rozkręcić profil i pozyskać obserwatorów, oraz ich zaangażowanie.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybić się na Instagramie i z dnia na dzień zdobyć setki lub tysiące nowych polubień i obserwatorów, to… muszę Cię zmartwić. Budowanie społeczności na Instagramie niestety tak nie działa. Oczywiście jest mnóstwo osób, które praktykują kupowanie polubień czy followersów, ale takie działania na dłuższą metę nie popłacają (zwłaszcza w świetle ostatnich zmian w algorytmie!). Kupiony fan nie zapewni Ci żadnego zaangażowania. Kupione polubienie nie przełoży się na realne zaangażowanie. Budowanie społeczności to ciągły proces, dlatego pamiętaj proszę o kilku ważnych zasadach, które znajdziesz poniżej.

Jeśli chcesz zbudować wokół swojego profilu i marki realną, autentyczną i zaangażowaną społeczność, postaw na uczciwe działania, które pomogą Ci zbudować „zdrową” grupę odbiorców. Co ciekawe, to wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wszystko, czego potrzebujesz, to trochę czasu, cierpliwości i uporu. W dodatku w tym artykule znajdziesz 12 sprawdzonych i przetestowanych wskazówek, które Ci w tym pomogą. Na końcu artykułu natomiast znajdziesz także spis narzędzi i aplikacji, które ułatwią Ci ten proces. Gotowi?

Jak wybić się na Instagramie? 12 praktycznych wskazówek

Geek Cat - Jak wybić się na Instagramie - 12 wskazówek


Wskazówka #1: Publikuj regularnie

Aby działania na Instagramie przyniosły dobre efekty, musisz zadbać o regularność oraz odpowiednią częstotliwość publikacji. Zauważ, że żyjemy w czasach niezwykłego nasycenia treściami. Zewsząd otacza nas tyle wiadomości i komunikatów, że bardzo łatwo przeoczyć cześć z nich. Jeśli ograniczysz się do sporadycznych publikacji, raczej nie masz co liczyć na szybki przyrost obserwujących oraz dotarcie ze swoimi postami od szerokiej publiczności. Jak zate mwybić się na instagramie, gdy treści dosłownie nas zalewają?

Co zrobić? Jak żyć? Jak wybić się na Instagramie, publikując regularnie?

Ustal sobie plan postów na Instagramie i staraj się go przestrzegać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Instagramem, zacznij od publikowania treści np. co 2-3 dni i mierz efekty. Sprawdzaj, do ilu osób docierają Twoje posty i ilu użytkowników aplikacji na nie reaguje. Obserwuj, które hashtagi przynoszą najlepsze efekty. Po jakimś czasie spróbuj postować raz dziennie, dostarczając odbiorcom każdego dnia ciekawych treści. Eksperymentuj. Baw się filtrami, efektami, formą. Wypróbuj Insta Stories, które dają obecnie naprawdę ciekawe efekty.

Aby ułatwić sobie planowanie postów, możesz skorzystać np. z aplikacji Later. Umożliwia nie tylko planowanie do 30 postów miesięcznie (w darmowym planie) ale także pozwala na dodawanie zdjęć i opisów z komputera, co znacznie ułatwiaj pracę.

Wskazówka #2: Zoptymalizuj swój profil

Profil to nasza wizytówka, która dodatkowo na Instagramie ma postać bardzo zwięzłego opisu. Nie możemy zatem sobie tutaj poszaleć, jednak mimo to warto zadbać o odpowiednią prezencję. Wykorzystaj pole opisu na krótkie przekazanie najważniejszych informacji. Możesz użyć np. słów-kluczy albo hashtagów, które najlepiej opisują to, co robisz. Do wykorzystania masz także pole na aktywny link, gdzie możesz umieścić odesłanie np do swojej strony, bloga, sklepu internetowego, profilu na Linkedinie czy strony-wizytówki. Polecam też mój wpis o tym, jak najlepiej wykorzystać BIO NA INSTAGRAMIE 🙂

Geek Cat - jak wybić się na Instagramie - uzupełnij profil

Geek Cat - jak wybić się na Instagramie - jak uzupełnić profil

Wskazówka #3: Rozmawiaj i angażuj

Jak wybić się na Instagramie? Staraj się publikować treści, które najlepiej odzwierciedlają Ciebie i Twoją historię. To, co autentyczne i opowiedziane w ciekawy sposób, przyciąga. Pozwól sobie na pokazywanie swojego życia, biznesu czy blogowania zza kulis. Wyznaczaj granice prywatności, ale nie bój się także uchylić rąbka tajemnicy. Pokaż, czym się zajmujesz, jak spędzasz wolny czas, jaką kawę pijasz rano, co sprawia Ci radość, co ciekawego czytasz lub oglądasz. Twoi fani lubią autentyczność i to właśnie dlatego Cię obserwują.

Ponadto staraj się angażować swoich odbiorców w inny sposób. Możesz to zrobić np. poprzez:

 • zadawanie pytań w postach lub Insta Stories
 • proszenie o pomoc w wyborze
 • prośby o rekomendacje (np. ulubionych miejsc w danym mieście, kawiarni, filmów, książek ect.)

Nieco bardziej pracochłonnym i czasochłonnym sposobem jest monitorowanie konkretnych hashtagów na Instagramie lub fraz i zapytań w Brand24 i angażowanie się w rozmowy pod takimi tematami. Można to robić poprzez zwykły, neutralny komentarz, wrzucenie własnej porady lub lifehacka (wszystko w zależności od tematu rozmowy). Pamiętaj jednak, aby robić to z rozmysłem, ponieważ nikt nie lubi spamerów ?

Wskazówka #4: Wykorzystuj opisy

Fundamentem Instagrama są zdjęcia. Jednak jeśli zastanawiasz się, jak wybić się na Instagramie, to nie możesz zapominać także o opisie. To tam znajduje się Twoja „tajna broń” – hashtagi, dzięki którym pomożesz odnaleźć swoje zdjęcia osobom, które interesuje konkretny temat. Ponadto, zastanów się, gdzie chętniej sam zostawisz komentarz czy serduszko? W poście, gdzie jest samo zdjęcie, czy tam, gdzie obok ładnego zdjęcia jest także kilka hashtagów i opis, w którym autor krótko choćby nakreśla okoliczności jego powstania lub kieruje w nim pytanie do odbiorców? Który z tych postów jest dla Ciebie bardziej autentyczny?

Oczywiście to nie reguła. Bywają zdjęcia, które szybko zbierają mnóstwo polubień nawet bez opisu. Uważam jednak, że jego brak raczej nie pomoże Ci w budowaniu relacji na Instagramie, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynasz. Pamiętaj – jesteś tu, by dać się lepiej poznać, a opisy mogą tylko Ci w tym pomóc.

Wskazówka #5: Odpowiadaj na komentarze i wzmianki

Jeśli chcesz się wybić na Instagramie, stosuj dobrą praktykę, jaką jest odpowiadanie na pozostawione u Ciebie komentarze oraz wzmianki na Twój temat. Takie działanie to nie tylko przejaw grzeczności i dobrego wychowania, ale także dobra okazja do zainicjowania rozmowy i zaangażowania komentujących.

 

Wskazówka #6: Używaj hashtagów

Jeszcze kilka lat temu hashtagi były używane niemal wyłącznie na Twitterze, jednak z czasem przeniosły się także na inne platformy. O ile ciągle rzadko spotykamy je na Facebooku, o tyle Instagram oszalał na ich punkcie. Hashtagi służą tutaj przede wszystkim do tagowania zdjęć. Jeśli chcesz np. zaleźć zdjęcia, na których jest Singapur, wpisz w okienko instagramowej wyszukiwarki „#singapore” a aplikacja wypluje wszystkie zdjęcia oznaczone tym tagiem.

Jeśli chcesz prawidłowo używać hashtagów w swoich działaniach na Instagramie, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • możesz użyć w poście maksymalnie 30 hashtagów – Instagram wprowadził ograniczenie, które po prostu nie pozwala na używanie większej ilości tagów.
 • optymalna ilość hashtagów w poście waha się od 11 do 15 (źródło badań), ale tak szczerze – radziłabym Wam po prostu poeksperymentować z ilością i sprawdzić co Wam się najlepiej sprawdza. Uważam, że jeśli Instagram pozwala na korzystanie z tych 30 hashtagów, a każdy z nich to przecież dodatkowa opcja przekierowania ruchu na nasz profil, to dlaczego z niej nie skorzystać i ograniczać się tylko do tych 11 czy 15? Testujcie, sprawdzajcie i jeszcze raz testujcie ? 
 • używaj hashtagów adekwatnych do konkretnego postu – czyli powiązanych z tym, co przedstawia zdjęcie i treść opisu. Nikt nie lubi spam-tagów! Instagram kładzie bardzo duży nacisk na to aby zdjęcia i hashtagi były dopasowane. Jeśli dodajesz do zdjęć hashtagi które nie odzwierciedlają tego co znajduje się na zdjęciu, narażasz się na to, że Twoje zdjęcie zostanie niezauważone wśród innych fotografii tego, co faktycznie powinno być odzwierciedlone w hashtagu (szukając np. pomysłu na smoothie pod takim hashtagiem raczej pominiesz zdjęcia, które nie przedstawiają smoothie, tylko np. zdjęcia ze spaceru, które ktoś otagował także jako #smoothie, prawda? podobnie jest z innymi instagramerami, którzy przeglądają hashtagi i zdjęcia pod nimi w poszukiwaniu inspiracji)
 • hashtagi nie powinny być “za duże” – trzeba maksymalną wielkość hashtagów dobierać pod siebie: pod wielkość konta i poziom zaangażowania obserwujących. Może się więc okazać, że Twój maksymalny próg to 250 tys. a może być to milion – who knows, trzeba to sprawdzić ? Aby to sprawdzić, włącz sobie profil biznesowy na Instagramie, aby mieć dostęp do analityki ruchu pod zdjęciami – i testuj.Warto mieszać hahstagi – większe (czyli np. mające powiedzmy kilkaset tysięcy postów) z mniejszymi (kilkadziesiąt tysięcy postów) a nawet tymi mikro (od kilku do kilkunastu tysięcy postów, w przypadku małych kont na Instagramie) i sprawdzać, co daje nam najlepsze efekty
 • nie używaj ciągle tych samych hashtagów – Instagram nie lubi postów na zasadzie „kopiuj – wklej. Miej na uwadze, aby pod każdym zdjęciem starać się korzystać z innego zestawu i nie popadać w rutynę ?
 • uważaj na zbanowane hashtagi – niektóre hashtagi dostają od Instagramu “bana” gdy np. dotyczą erotyzmu, pornografii, tematów sprzecznych z zasadami społeczności Instagrama itp. Co to oznacza w praktyce? Oznaczając zdjęcie takim zbanowanym #, nie pokaże się ono pod tym hashtagiem, ani pod hashtagami, które wrzuciłaś do opisu.
  Jak sprawdzić czy hashtag jest zbanowany? Po pierwsze – nie da się ich obserwować. Po drugie, po wyszukaniu takiego # w wyszukiwarce na Instagramie i przejściu na jego “stronę” widnieje informacja, że “Ostatnie posty z [#nazwa hashtagu] są obecnie ukryte, ponieważ społeczność zgłosiła zawartość, która może być niezgodna z zasadami społeczności Instagramu”. Nie istnieje jedna, pewna lista zbanowanych hashtagów – ona ciągle się zmienia, dlatego każdorazowo warto to sprawdzać. Część z nich znajduje się np. na tej liście.
 • gdzie szukać hashtagów? Z pomocą przyjdzie Ci na przykład Display Purposes, gdzie algorytm wyszukuje pokrewne hashtagi dopasowane do tego, który wpisujesz, jednak osobiście polecam płatne (ok. 50 zł miesięcznie) narzędzie IQ Hashtags (sama z niego korzystam)
Geek Cat - jak wybić się na Instagramie - hashtagi
źródło: Postplanner

Wskazówka #7: Celebruj i świętuj razem ze swoimi instagramowymi obserwatorami

Sukces w projekcie? Kamień milowy w blogowej działalności? Wywiad? Wystapienie na konferencji? Ciekawy wyjazd? Wypuszczenie nowego produktu? Blogowa rocznica? A może po prostu przekroczenie konkretnej ilości obserwujących? Świętuj razem ze swoimi instagramowymi obserwatorami!

Wskazówka #8: Obserwuj powiązane tematycznie konta i nawiązuj kontakt z innymi influencerami

Jedną z najlepszych metod nauki jest obserwowanie i nauka od najlepszych. Ta zasada działa także na Instagramie, zatem nie bój się podpatrywać tego, w jaki sposób swoje konta prowadzą najciekawsze osoby w Twojej branży. Wybierz 5-10 najciekawszych marek lub kont powiązanych tematycznie z Twoją działalnością i podpatruj, jakie treści publikują, w jaki sposób angażują odbiorców, jaka prowadzą narrację. Oczywiście, nie mówię tu o kopiowaniu, lecz o poszukiwaniu własnego stylu i naukę od najlepszych. 🙂 Instagram daje także spore możliwości nawiązywania kontaktów – skraca dystans i daje dostęp do rzeszy zaangażowanych influencerów. Wykorzystaj to.

Wskazówka #9: Korzystaj z geotagów

Instagram, oprócz hashtagów oferuje także geotagi, czyli wirtualne „pinezki” przypisane do konkretnych miejsc. Korzystając z geotagów, użytkownicy Instagramu dodają swoje posty do konkretnych miejsc na mapie, dzięki czemu tworzy się niepowtarzalna kolekcja fotografii dla każdego z otagowanych miejsc.

Dodając geotagi do swoich postów czy Insta Stories nie tylko dodajesz swoją cegiełkę do tej idei, ale przede wszystkim… zwiększasz szansę na dotarcie ze swoją treścią do większej ilości odbiorców. Ludzie chętnie korzystają z hashtagów czy geotagów dla konkretnych miejsc, m. in. aby:

 • znaleźć i zweryfikować informacje o konkretnym miejscu (np. „Czy serio warto wybrać się do kawiarni XYZ?”)
 • znaleźć inspiracje i pomysły na własne podróże i wakacje
 • sprawdzić, co ciekawego dzieje się w okolicy

Posty z geotagami dostają zatem dodatkowego „boosta” – sama zauważyłam to także u siebie. Treści, do których dodawana była lokalizacja, miały u mnie średnio o 10-15% więcej polubień i zasięgu. W przypadku Insta Stories zasięg wzrastał nawet 5-krotnie.

Geek Cat - Jak się wybić na Instagramie

Wskazówka #10: Promuj treści z Instagrama na innych platformach

Jak wybić się na Instagramie? Daj o sobie znać (także poza nim!). Jeśli masz już nieco bardziej rozbudowaną społeczność na innej platformie, pochwal się jej swoim kontem na Instagramie. Czasem wystarczy po prostu zwykła wiadomość „Cześć, zaczynam właśnie swoją przygodę z Instagramem, wpadnijcie! [LINK]”. Spróbuj także wykorzystywać content z Instagrama na innych kanałach:

 • osadzaj posty z Instagramu na blogu w artykułach
 • udostępniaj posty z Instagramu na swoim fanpage’u czy Tumblerze
 • zainstaluj na swoim blogu wtyczkę pokazującą np. w stopce lub pasku bocznym najnowsze zdjęcia z Instagramu
 • udostępniaj posty z Instagramu na Twitterze (ja robię to za pomocą odpowiedniej recepty na IFTTT)

Aktualizacja 2021: Interesującą formą promowania swojego konta na Instagramie stał się…Clubhouse. Ta nowa aplikacja społecznościowa pozwala na dodawanie linków do Instagrama w bio użytkownika. Ze względu na obecną formę (Clubhouse jest w wersji beta, pozwala na głosowy udział w dyskusjach i wzajemną obserwację userów) użytkownicy aplikacji chętnie łączą się właśnie na Intagramie przez linki wyeksponowane w swoich profilach. Jeśli interesujesz się tym medium, zajrzyj do mojego artykułu: Czym jest Clubhouse i jak z niego korzystać >>

Wskazówka #11: Wykorzystaj potencjał Insta Stories

Instagram Stories zasługują na osobny artykuł (który zapewne wkrótce się pojawi) jednak w tym punkcie postaram się streścić najważniejsze wskazówki. Jeśli zastanawiasz sie, jak wybić się na Instagramie, to koniecznie musisz poeksperymentować z tym narzędziem.

Insta Stories towarzyszą nam od sierpnia 2016 roku i z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników Instagramu. To nic innego jak krótkie relacje w postaci video lub zdjęć, które widnieją przy naszym profilu przez 24 godziny. Po tym czasie – znikają. Jeśli korzystaliście ze Snapchata, to na pewno kojarzycie ten mechanizm. Insta Stories osób, które obserwujecie znajdziecie na samej górze okna aplikacji.

Dlaczego warto wypróbować Insta Stories i o czym musisz pamiętać?

#1 Użytkownicy Instagramu coraz chętniej przeglądają właśnie Insta Stories – jest to dla nich wygodniejsza alternatywa, aniżeli scrollowanie newsfeeda czy przeglądanie profili

#2 Treści umieszczane na Insta Stories to najczęściej sceny zza kulis, ale coraz więcej marek wykorzystuje ten kanał komunikacji do udostępniania wartościowych treści. Są to np.

 • komentarze i zajawki najnowszych artykułów na blogu
 • krótki, szybkie wskazówki powiązane z profilem działalności
 • szybkie porady
 • prezentowanie produktów w ciekawy lub nietypowy sposób
 • szybkie relacje i wrzutki z wszelkich konferencji, pokazów, wydarzeń
 • kody rabatowe i specjalne oferty
 • wszystko, co stanowi tzw. „wartość dodaną”

Dzięki takiemu podejściu Insta Stories służą nie tylko do podglądania, ale także do prezentowania wartościowych treści w ciekawy sposób (i to podejście lubię o wiele bardziej!).

Wskazówka #12: Testuj, sprawdzaj, działaj

To, co działa u innych, nie musi działać u Ciebie (i odwrotnie). Dlatego nie bierz wszystkich napotykanych wskazówek za prawdy objawione! ? Podchodź do nich z dystansem (także od tych, które czytasz teraz na moim blogu). Naucz się czerpać z napotykanych wskazówek jak najwięcej, ale także podchodzić do nich z dystansem i testować na swoim własnym koncie. Tylko w ten sposób przekonasz się, czy u Ciebie to zadziała. Nie bój się eksperymentować i podważać rady głoszone przez wszędobylskich ekspertów ? Jedno jest natomiast pewne – zamiast zastanawiać się, jak wybić się na Instagramie, działaj!. Aby osiągnąć efekty, trzeba po prostu działać. Bez tego żadne wskazówki nie przyniosą jakiegokolwiek efektu.

Bonus: narzędzia i aplikacje, które pomogą Ci wybić się na Instagramie

W ramach niespodzianki podrzucam jeszcze kilka narzędzi, które na pewno przydadzą Ci się w instagramowych bojach (i z których sama namiętnie korzystam).

Planowanie i analiza hashtagów:

Planowanie postów na Instagramie:

Treści video, animacje i Insta Stories:

Analityka konta na Instagramie:

 • Sotrender – świetne narzędzie do analizy działań w mediach społecznościowych (w tym na Instagramie). Super opcja – analiza Twojego profilu i generowanie na ich podstawie konkretnych wskazówek co warto poprawić w swoich działaniach.

 

Inne artykuły o Instagramie, które mogą Ci się przydać:

 

Interesujesz się reklamą i digitalem? Zajrzyj do zakładki MARKETING w której znajdziesz więcej artykułów na ten temat!

Autor: Justyna Kot | Geek Cat

Od ponad 5 lat pracuję w branży IT, odpowiadając m. in. za strategie marketingowe i ich realizację. Doradzam startupom i markom (m. in. jako mentor w programie Google for Startups Accelerator) oraz jestem częścią software-housowego Rocket Teamu Concise Software.

Nowe technologie i nowe media interesowały mnie od zawsze. Już jako mała dziewczynka marzyłam o tym, by zostać hakerem (lub Googlersem), pracować w NASA nad programem kolonizacji Marsa, lub prowadzić własną redakcję zajmującą się tematyką new tech.

Od ponad 7 lat zawodowo zajmuje się marketingiem - głównie w sektorze nowych technologii i IT. Od 2017 roku mam ogromny zaszczyt wspierać startupy jako Marketing Mentor w programie Google Developers Launchapd. Zdecydowanie jednymi z najciekawszych projektów w jakich uczestniczyłam była rola Lead Mentora na dniu marketingowym podczas Launchpadu w Serbii oraz udział w Google x World Food Programme (ONZ) Bootcamp dedykowanym projektom skoncentrowanym na zniwelowaniu problemu głodu na świecie.